Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adaçayı Otu Nerede Yetişir
Adaçayı Otu Nerede Yetişir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Adaçayı Otu Nerede Yetişir :

Adaçayının Birçok Çeşiti Ülkemizde Yetişmektedir. Adaçayı İçeriğindeki Faydalı Bileşenleri Sayesinde Birçok Hastalığa Şifa Olmaktadır. Adaçayının Yerler Makalemizdedir.


Adaçayı Otu Nerede Yetişir

Botanik: Adaçayı 40-80cm boyunda, dikine yükselen yarı çalımsı şekilde bir kökten çıkan gövde oldukça çok çatallaşarak bir küme oluşturur.

Yaprakları oval, uçlara doğru sivrice, 4-10cm uzunluğunda, 1-4cm eninde kenarları kalkık, üzeri pürtüklü, grimsi yeşil renkli, alt yüzeyi ise boz renklidir ve keçemsi tüylüdür.Çiçekleri uzunca bir sap üzerinde boğumlarda 5-10‘u bir arada bulunur.

Çiçeklerin kupa yaprakları taç yapraklarını kavramış olup kahverengimsi kiremit renkli uç kısımları sivricedir. Çiçeklerin taç yaprakları iki dudaklı (çenekli) olup alt dudak üç loplu, üst dudak tek, eflatun, açık mor veya leylaki renktedir.

Yetiştirilmesi: Almanya gibi oldukça soğuk sayılabilecek ülkede yetişen bitki Türkiye‘nin hemen her bölgesinde yetişebilir. Soğuk olan bölgelerde bitki donmasın diye üzeri çam dalları ile örtülür.

Adaçayını süs bitkisi gibi balkonda da yetiştirmek mümkündür. Ben şahsen yıllardır balkonda Ada-çayı yetiştirmekteyim. Türkiye‘de Adaçayı diye satılan çay Hakiki Adaçayı olmayıp genellikle Dallı Adaçayı satılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Şenol Taşçıiyi günler sayın hocam kolay gelsin yazılarınızı okuyoruz sorumuz olacaktı size. ada çayı tavsiye ettiler terleme sorunum var. ellerimde ve yüzümde terliyor sürekli bunun için doğrumudur bu tavsiye sizin bir öneriniz olacakmıdır acaba.
  • Bekir KuscuIyi günler hocam size bi şey sacaktim bu adaçayı tohumununun iyisini nerde bulabilirim veyada belli bi markası varmi bu tohumlarin
  • Şifa MarketBizdeki ürünler hazır kapsullenmiş bitkisel ürünlerden oluşuyor. Detaylı bilgi için numaranızı bırakabilir veya bilgi hattını arayabilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  • Adaçayı

    Otu

    Nerede

    Yetişir