Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Acı Balın Faydaları
Acı Balın Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Acı Balın faydaları hakkında hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır. Makalemize göz atmak için tıklayınız.Deli balın bazı yörelerde madenciler tarafından akciger yetmezliğine karşı kullanıldığı,tansiyonu düşürücü etkisinin olması nedeniyle Yüksek Tansiyon hastaları tarafından kullanıldığı vs vs duyulmuştur fakat deli bal zehirlenmelere yol açabilmekte olup kullanılması son derece sakıncalıdır.Aşagıdaki yazıyı dikkatle okumanız önerilir. Prof. Dr. Cihangir Uyan, acı bal olarak bilinen ve bazı bitkilerden kaynaklanan bir tür zehir ihtiva eden işlenmemiş balı yedikten sonra zehirlenen hastaların acil müdahaleye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Acı bal zehirlenmelerinin özellikle Karadeniz bölgesinde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Uyan, "Özellikle Karadeniz bölgesinde görülen acı bal zehirlenmeleri bulantı, kusma, kalp hızının yavaşlaması ve bayılma belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Yöre insanları tarafından mide ve bağırsak problemlerini ilaçsız tedavi etmek amacıyla kullanılan acı bal, ihtiva ettiği grayanaktoksin-1 denilen zehir nedeniyle insanları zehirlenmektedir" dedi.

Orman Gülü
Karadeniz bölgesinde bulunan Ihododendron ve Azalea adlı bitkilerin yaprak ve çiçeklerinde bulunan grayanaktoksin-1 zehirinin, arılar tarafından alınmasıyla bala karıştığını açıklayan Prof. Dr. Uyan, "Bu zehiri ihtiva eden bir çay kaşığı bal, zehirlenmeye sebep olur. Özellikle hasta insanların bünyesi bu toksine karşı son derece hassas olduğundan, tadımlık bal bile zehirlenme nedeni olmaktadır" diye konuştu.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hakan YükselenHocam bizde bal üretimi ile uraşıyoruz bu arıların bahsettiğiniz zehirli bitkiden bal getirip getirmediğini nasıl anlıcaz? Test falanmı yaptırıcaz acaba bunu merak ettim kolay gelsin iyi günler
  • Acı

    Balın

    Faydaları

    Hakkında

    Bilinenler