Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
A Vitaminin Görevi
A Vitaminin Görevi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

A vitaminin görevi a vitamininin insan vücudu üzerinde etkileri ve faydaları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz....

A Vitamininin Görevleri
A vitamini faydaları denilince akla ilk gelen göz sağlığına olan etkileridir. A vitamini ilk keşfedilen vitamindir.

A Vitamini Nedir - A Vitaminleri Nelerdir?
A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal Gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.Diğeri karoten olarak bilinen pro-Vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

A Vitamini Yararları Nelerdir?
Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.New York Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırma sonucuna göre günlük olarak yeterli oranda A vitamininin düzenli olarak alınması ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek görme sorunlarını önlemektedir.Embriyonun gelişmesi ve büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasında görev alır.Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.Sivilcelerin meydana gelmesini önler.A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin” olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.

A Vitamini İçeren Besinler
A vitamini kaynakları : Hazır şekli karaciğer, balık yağı, yumurta ve Süt gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Pro vitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur.A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir.

A vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. Dolayısıyla, bir eksiklik kısa vadede meydana gelmez. Ancak bu maddenin emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.A vitamini eksikliği, gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışıklık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.A vitamininin eksikliği diş, dişeti ve kemiklerde deformitelere neden olabilir.Sivilcelerde artış olması yine A vitamini eksikliğiyle oluşabilecek proplemlerdir.A vitamini Fazlalığı: Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, dudak çatlamaları, bulantı, kusma, iştahsızlık, saç dökülmesi, saç kuruluğu, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.300000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin alınması çocuklarda zehirlenmeye yol açar. Büyüklerde ise günlük 100000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin aylarca alınmasıyla zehirlenme meydana gelir.A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

A Vitamini Dozu
A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür. Beta karoten için resmi bir RDA yoktur ancak 10,000 ve 15,000 IU arası RDA değerinin eşdeğeridir. Bu maddenin fazla miktarları kemik ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve baş ağrıları gibi toksik yan etkilere sebep olabilir ve günlük 15,000 IU ‘yu aşan dozları yalnızca mutlak doktor gözetimi altında almalısınız.A vitamininin faydaları etkin bir şekilde görülebilmesi için çinko kalsiyum fosfor mineralleri ile C, D, E ve B vitaminleri ile birlikte alınması gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Babek Hasanovmerhaba hocam ben 18 yasindayim a vitamini kapsulleri boyumu uzatirmi baska neler onerirsiniz sizin yorumlariniz benim icin kiymetlidir TESEKKURLER.
  • Şifa MarketA vitaminide alabilirsiniz. tabi bizim önerimizi takip edebilirsiniz. boy uzamasında yardımcı en etkili settir, ayda 1cmlik uzama sağlar bayanlarda üst yaş sınırı 23, erkeklerde üst yaş sınırı 25'dir. incelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/by-ztm-melisa-cayi-karisimli-set.html
  • Ilke Akına vitamını bana gereklı olan vıtamınmıs. yıllardır gozluk kullanıyorum artık gozlukle dahı gozlerım yoruluyor ve bulanık gormeye baslıyorum. a vitamını nasıl elde edebılırım. yardımcı olursanız sevınır..
  • A

    Vitaminin

    Görevi