Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Klavis
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Klavis

Klavis Hakkında Bilinmesi Gereken HerşeyPanax Ginseng Uzakdoğu ülkelerinde binlerce yıldır kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. M.S. 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir.

Çin kaynakları; Panax Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu yazmaktadır, aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, zihni açıcı, anlayış yeteneğini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmekte, ancak günümüzde ginseng Cinsel sorunlara çözüm amacıyla yoğun talep görmektedir.

Günümüzde, Korean Ginseng (Panax Ginseng) sadece Uzakdoğu ülkelerinde değil, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ginseng adıyla satılan ve Panax Ginseng bitkisinin uzak veya yakın akrabaları olan başka bitki türleri de vardır (Amerikan ginsengi, Tienchi ginseng, Sibirya ginsengi gibi). Ancak hem geleneksel kullanımla hem de bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış olan ve en yaygın olarak kullanılan tür Kore Ginsengi yani Panax Ginseng dir. Panax Ginseng, diğer ginsenglerden özellikle farklıdır. Panax Ginseng’in üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, Panax Ginseng 22 çeşit faydalı madde (Ginsenosid) içermektedir. Aynı zamanda Panax Ginseng, yaşlanma etkilerini Geciktirici antioksidan maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.

Son yirmi yılda bilimadamlarınca Panax Ginseng’in insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, onun vücut üzerinde bir kaç değişik şekilde etki yaptığını bilimsel olarak ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırmalara göre Panax Ginseng; karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araştırmalar; Panax Ginseng’in vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. Ginseng aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışardan alınan toksik maddelerin metabolizmasını ve vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Panax Ginseng karaciğer sağlığını korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktdır.

Araştırmalar, Panax Ginseng’in stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik strese karşı vücudun dayanıklılığını arttırmaktadır. Zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden ışın tedavisi gören hastalar için faydalı olabilir. Stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan ve bağışıklık sistemini destekleyen tonik etkiye sahiptir.

Panax Ginseng kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle şeker hastaları için de yararlı bir besin takviyesidir. Anemiye (kansızlık) iyi geldiği yönünde araştırmalar mevcuttur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kolestrolun yüzde 10 yükselmesi kalp krizi riskini yüzde 20 artırıyor.

Kolestrol yağa benzeyen sarı sümüksü bir maddedir. Karaciğerden hücrelere gitmek için taşıyıcılara ihtiyacı vardır. İki tip taşıyıcı vardır.

1) LDL düşük yoğunluktaki lipoprotein kolestrolu kan içinde taşırken düşürürler ve damar çeperlerinde plak oluşmasına sebep olur.

2) HDL yüksek yoğunluktaki lipoprotein hücrelerden kolestrolu alır ve safraya dönüştürmek için karaciğere taşır.

Damar sertliği; damar içinde plak oluşumu sonucunda damarların esnekliğini kaybedip daralması ve sonuçta tıkanmasıdır.

Damar sertliği sebepleri;

Sigara

Şeker hastalığı( diyabet)

Kolestrol seviyesinin yüksekliği

Kalıtımsal genetik ve cinsiyet (erkeklerde daha fazla görülür)

Panax kalp ve damar problemlerinin giderilmesinde, hipertansiyonun norma seviyelere gelmesin de, kan basıncının düzelmesinde, kolestrol seviyesinin azaltılmasında, testeron seviyesnin arttırılmasında, iktidarsızlıkta, libido kaybının önlenmesinde, ereksiyon problemlerinde, kas gücünün ve dayanıklının artmasında gıda takviyesi olarak 8 saat de bir kapsul olarak alınabilinir.12 yaş altında, hamilelerde, emzirenlerde kullanılmaz

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Klavis

Hakkında

Bilinmesi

Gereken

Herşey