Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal :
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu zerdeçalı ve zerdeçalın faydalarını açıklıyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun zerdeçal ile ilgili açıklamalarını bu makalede inceleyebilirsiniz.

1 metreye kadar boylanabilen yeşil, tek yapraklı, uçuk sarı çiçekli, etli rizomlu çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin kurutulmuş rizomları kullanılır. Bitki, yumurtamsı bir ana rizom, parmak şeklinde yan rizomlara sahiptir. Ana rizoma ''yuvarlak zerdeçal'', yan rizomlara ''uzun zerdeçal'' adı verilir.

Rizomlar sarı renkli olup toz halde de koyu sarı renktedir. Drog çiğnendiği takdirde tükürüğü sarı renge boyar. Anavatanı Hindistan olan bitkinin tropik bölgelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Hint safranı, safran kökü, sarıboya zerdeçav, zerdeçöp, kürküma adlarıyla da bilinir.


Zerdeçalın Kullanım Alanları


Sağlıkta: Kürküminin safra artırıcı etkisi ispat edilmiştir. Safra kesesinde kasılmayı uyararak kesenin boşalmasını sağlar. Bu yüzden safra rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca iltihap giderici etkisi de belirlenmiştir. Esas olarak hazmı kolaylaştırıcı ve gaz gidericidir.

Peptik ülser ve ağrılarında, inflamasyon giderici etkisiyle romatizmal artritte diyarede ve haricen deri rahatsızlıklarında kullanılabilir. Halk hekimliğinde, astım, çıban, soğuk algınlığı, epilepsi, baş dönmesi, böcek sokmaları, Sarılık ve mantara karşı ayrıca Süt salgılanması için kullanılmıştır.Gıdada:
Tadı baharlı, portakalsı, zencefilsi ve çok hafif acı lezzettedir. Daha çok jelatin ve pudingler, çeşni maddeleri, hazır çorbalar, etler ve turşularda kullanılır. Gıdalar için uygun doğal renk katkılarının en önemlilerinden biridir. Ayrıca ipekli kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında kullanımaktadır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bu bölümdeki makaleler Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun medya ve basında vermiş olduğu röportajlardan derlenmiştir. Buraya yazmış olduğunuz yorumlar ise sitemizin yetkili personeli tarafından cevaplanmaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun sitemizle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

İbrahim

Saraçoğlu

Zerdeçal