Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı
İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İbrahim Saraçoğlu Mide Bulantısı

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu mide bulantısını ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel kürleri açıklıyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun Mide Bulantısı için tedavi edici özelliği olan bitkisel kürlerini bu makalede inceleyebilirisiniz...

MİDE BULANTISINA KARŞI KEKİK KÜRÜ

Prof.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU Mide bulantısı, araç tutması, radyoterapi ve/veya kemoterapi sonrası gelişen mide bulantısına KEKİK KÜRÜ hakkında bilgiler verdi.

Kekik üzerine olan araştırmalarım henüz tamamlanmış değildir. Şimdiye kadar almış olduğum sonuçları burada sizinle paylaşmaktayım. Kekik üzerinde henüz kesinleşmemiş araştırma sonuçlarını da tamamladıkça buradan inşallah sunmaya çalışacağım.

Kekiği araştırmaya dokuz yıl önce başladım. Kekik, yaklaşık kırk yıldan beri geliştirmiş olduğum sistematiğe ideal bir şekilde uymaktadır. Etkin maddelerinin çok farklı kimyası var. İnsan vücudunda, aynı anda farklı metabolizmaları uyarıyorlar. Bu farklılıklar onun kullanma ve hazırlanma şeklinin pek kolay olmayacağı düşüncesini uyandırmıştı bende. Nitekim de öyle oldu. Sizin için hazırlama ve kullanma şekli zor değil. Benim için hazırlama ve kullanma şeklinin nasıl olacağını araştırmak ve tanımlamak zor oldu. Ve bu zorluk halen de devam ediyor. Zorluk, söz konusu bazı hastalıklara karşı onun nasıl kullanılması ve hazırlanması gerektiğini ortaya koymakta yatıyor.

Etkin Maddeler Hızla Suya Geçiyor

Kekiği kısık ateşte demlemeye başladığınız anda, çok şey değişiyor. Etkin maddeler hızla suya geçiyor ve farklı bir hastalık için önerilecek demleme sürelerini belirleme imkânı ortadan kalkıyor. Örneğin, kekiğin üç farklı hastalık için etkili olan maddeleri aynı zaman aralığında suya geçiyor. Demleme süresine bağlı değiller. Hepsi aynı anda suya geçiyor ve dolayısıyla da etkisi azalıyor. Mühim olan her etkin maddenin demleme sürecinde farklı zamanlarda suya geçme özelliğini kullanarak, ilgili hastalık için kürün demleme süresini belirlemektir. Maalesef, böyle bir imkânı kekik vermemektedir.

Peki, Çözüm Nedir? Bu işin çözümü kolay olmasına rağmen, hazırlanmasında zorlukla karşılaşılmaktadır. Örneğin, adına A dediğimiz hastalığa karşı gerekli olan etkin maddeler ellibeş derece santigratta suya geçerken, yetmişsekiz derece santigratta, adına B hastalığı dediğimiz hastalığa karşı etkili olan etkin maddeler belirli sürede suya geçmektedir. İşte, zorluk bu noktada başlamaktadır. Örneğin, bir yemek kaşığı kekiği, yetmişsekiz derece santigratta suyun sıcaklığını sabit tutarak altı dakika bekletiniz denildiği takdirde, evinizin mutfağında bu kürü hazırlamak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, kekiğin çok kolay kullanılıp hazırlanabileceği bir özelliğini tanıtmak istiyorum.

Kekik ve Mide Bulantısı

Zaman zaman mide bulantısı çekiyorsanız, ilk aklınıza gelecek olan kekik olmalıdır. Hemen belirtmekte fayda görüyorum, uzun zaman ağzı açık beklemiş ve aroması uçmuş kekik bu amaç için uygun değildir. Taşıt (araba, uçak, gemi) tutmasından şikâyet ediyorsanız, kekik imdadınıza yetişecektir.
Kemoterapi ve radyoterapi almış hastalar.

Kemoterapi veya radyoterapi alan hastaların en sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi de mide bulantısıdır. Bu durumda olan hastalara kekik tavsiye ederim.


MİDE BULANTISI VE KEMOTERAPİ/RADYOTERAPİ SONRASI BULANTILAR İÇİN KÜR :


Mide bulantısı, araç tutması, radyoterapi ve/veya kemoterapi sonrası gelişen mide bulantısına karşı.

Kurutulmuş bir tatlı kaşığı kekik ağza alınır. Birkaç yudum suyla çiğnemeden yutulur.

Bir Anım: Değerli okuyucu, bir dostum yakın bir akrabasıyla ziyaretime gelmişti. Akrabası, kırk yaşlarındaydı. Şikâyetiyse, ne tüketirse tüketsin hazımsızlıktan yakınıyordu. Tek bir zeytin dahi yese, yedikten birkaç dakika sonra şişkinlik başlıyormuş. Daha fazla bir şeyler yediğinde de mide ağrısıyla beraber öyle bir istifra nöbeti geliyormuş ki, o an ne yapacağını şaşırıyormuş. “Rahatlayana kadar çektiğimi bir Allah bilir, bir de ben biliyorum” diyordu. Kendisine dağ kekiği kullanmasını, çayını yapıp içmesini önerdim. Bu kişi hâlâ daha zaman zaman gelip teşekkür etmektedir.

Dağ kekiğini, Toroslardan bir tanıdığı kanalıyla getirtmiş ve kaynatıp çayını içmiş. İçtikten sonra aldığı sonucu aynen şöyle tarif ediyordu: “İçer içmez ben yeniden doğdum. Karnımın şişliği indi, midem anında boşaldı. Bu nasıl bir mucize?” diye anlatmıştı. İlk aylarda tanıdığı tüm insanlara sorar olmuş, “Midenizde hazımsızlık, şişkinlik, bulantı var mı?” diye. Sorusuna evet cevabı alınca, hemen dağ kekiğini öneriyormuş, bende dağ kekiği var size verebilirim diyormuş. Bunu yapmamasını, önce mutlaka bir hekime gitmesinin doğru olacağını belirttim. Önerdiği kişinin ya farklı bir rahatsızlığı varsa?

Dikkat: Hamileliğinin ilk ayında olan kadınların ve tiroid problemi olanların uzak durması gerekir. Ayrıca mide ülseri olanların kekiğe karşı dikkatli olmalarını öneririm. Mide Kanaması riski taşıyanların kekik tüketimiden kesin olarak uzak durması şarttır. Kan pıhtılaşma problemi olanların kekikten uzak durmaları gerekir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Yıldız Köseçok soğuklarda bende de aşırı bir mide bulantısı oluyor. zencefil falan içiyorum geçiyoır.bazen oda işe yaramıyor. daha tesirli bi ilacınız varmı. 45 yaşındayım menopoz dönemi yaşıyorum zaten ondan sonra artmaya başaldı bulantılarım . buna bağlı olabilirmi ? midemde görünürde bi sorun yok. tşk
 • Güllü Catallar merhaba hocam , ben 19 yaşındayım bundan 1 hafta öncesinde şiddetli mide bulantisiyla hastaneye basvurdum ve apandist ameliyatj olmam gerektiği söylendi 5 gün önce ise lazerle apandist ameliyati geçirdim , mide bulantım hala devam ediy ne yesem ista ediyum , biraz önce soylediginiz gibi kekik yedim onu yerken midem bulandı yediklerimi tekrar çıkardım şikayetim hala devam ediy yani doktum ise psikolojik olduğunu söyledi siz ne önerirsiniz hocam bana bir cevap verirmisinız yardımcı olursanız çok sevinirim ?
 • Şifa MarketBelirtileriniz bir çok rahatsızlığın belirtileridir, tam teşhis için lütfen doktora görünüp tahlil yaptırın. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Habibe İdemMİDE BULANTISI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM NEDİR
 • Şifa Marketsize önereceğim ürünü kullanabilirsiniz Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/nane-kapsulu.html
 • Zaza Doğan12haftalık hamileyim mide bulantim çok var yedigimi hep çıkarıyum dokt a gittim ilaç verdi ışe yaramadı yardimci olursanız çok sevinirim hocam
 • Şifa MarketHamile ve emziren bayanlara malesef birşey öneremiyoruz,herhangi bir sorun olursa sorumluluk alamıyoruz.. Doktor kontrolünde olmanız gerekiyor .. Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8
 • TubaHocam anneannem 72yaşında safra kesesi alındı 6ay oldu ama halen mide bulantısı ve mide bayginlıkları oluy ne onerirsiniz lütfen yardimci olun
 • Şifa MarketMide bulantısı kusacakmış gibi olmak,kusmak da karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır.Nane mide bulantısı ve kusmayı önler.bunun için size nane karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linkimizi tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/md-blnts-nane-karisimli-set.html
 • Bu bölümdeki makaleler Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun medya ve basında vermiş olduğu röportajlardan derlenmiştir. Buraya yazmış olduğunuz yorumlar ise sitemizin yetkili personeli tarafından cevaplanmaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun sitemizle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

  İbrahim

  Saraçoğlu

  Mide

  Bulantısı