Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Düşürücü Bitkiler
İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Düşürücü Bitkiler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Düşürücü Bitkiler :

Hangi Besinler Kolesterolü Azaltıyor?

Reçeteli İlaçları kullanmadan, tamamen doğal besinler ve bitkilerden yararlanarak kolesterolünüzü azaltabilir misiniz? Denemeye değer! İşte en çok bilinen, denenen ve güvenilen kolesterol savar besinler:

Yulaf Kepeği

Ceviz, fındık, badem (-3) omega

Elma (kuvarsetin ve pektin)

Sarımsak (allicin), soğan (kuvarsetin)

Soya (soya sterol ve stanolleri, genistein)

Balıklar (omega -3)

Keten Tohumu (omega - 3 ve PSSA)

Ahududu (pterostilben)

Greyfurt (pektin)

Havuç (beta-karoten)

Kurufasulye ve Diğer Bakliyat (quargum)

Zeytinyağı (tekli doymamış yağ asitleri)

Yeşil ve siyah çay (kateşinler)

Üzüm (resveratrol)

Domates-(likopen) karpuz

Kolesterol savar yulaf: Kolesterol düzeyine etki yapan besinlerin en çok denenmişi yulaf Kepeği olmalıdır. Yulaf zararlı (LDL) kolesterolü azaltır. Ama faydalı (HDL) kolesterolde bir değişim yapmaz.

Yulaf kepeğinin sadece LDL kolesterolü değil kan şekerini, kan basıncını da dengelediğini ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Günde 50-100 gr yulaf Kepeği tüketimi bile kolesterolü azaltır. Tüketilen Kepek miktarı arttıkça ki kolesterolde azalma belirginleşmektedir.

Yulafı yağsız süt içinde beş dakika pişirerek, soğuk süte ilave ederek veya Doğrudan su ile her gün ilaç niyetine (!) Yiyebilir, yağsız yoğurda ilave edebilirsiniz.


Muhteşem Üçlü:
Ceviz, fındık, badem

Ceviz, fındık, badem üçlüsünün etkinlik sıralaması da yukarıda ki gibidir.

Her üçü de tekli doymamış yağlarının yüksekliği nedeniyle zeytinyağına benzer. Çoklu doymamış yağ oranı biraz daha yüksek olan ceviz aynı zamanda kalp dostu bir bitkisel omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asitten de zengindir

Bu yağlı tohumların posadan ve antioksidan vitamin ve minerallerden (E vitamini, Çinko, Selenyum …) de zengin olduğunu, bu besinlerde bol miktarlarda bulunan magnezyumun HDL kolesterolü arttırabileceği ve trigliseridi azaltabileceğini, kan şekerini dengeleyip kalbi güçlendireceğini de hatırlatalım.

Günde 100 gram bademin veya 50-60 gram cevizin kolesterolü yüzde 15-20 oranında azaltabildiği belirlenmiştir. Kolesterol azaltayım diye cevizi fındığı avuç avuç tüketmeye kalkmayın.

Kilo sorununuz varsa onu üç besinin 100 gramının yaklaşık de 600 kalori civarında yükleyerek sizi kolayca şişmanlatacağını sakın unutmayın. Bizim önerimiz güne 2-3 ceviz veya fındıkla başlamaktır.


Keten Tohumu da Etkili

Bitkisel omega-3 asidi alfa linolenik asidin yağ ucuz ve etkin bir kaynağı da keten tohumudur. 100 gram ceviz yağının 10, Soya Fasulyesi yağının 7 gram 3 karşılık aynı miktar keten tohumu yağının 60 grama yakın omega-3 barındırdığını duyunca sakın şaşırmayın içermesine omega!

Keten tohumu veya keten tohumu yağının tam bir omega-3 bombası olması, güçlü bir kolesterol savar olduğundan kuşku duymayın.

Bir hatırlatma: keten tohumunun da enerji değeri çok yüksektir. Ayrıca fazla miktarda kullanımı gaz ve ishal de yapabilir.

Bizim önerimiz kullanımını 1-2 yemek kaşığı ile sınırlamanızdır.


Günde Üç Elma Yiyin

Elma ve Greyfurt dilimlerindeki ortak kolesterol savar Güç pektindir (pektin elma ve Greyfurt suyunda bulunmaz).

Günde üç elmanın düzenli olarak tüketimi kolesterol düzeyinde% 5 bir azalma yapabiliyor.

Ayrıca elmada bulunan anti oksidan flavonoid kuvarsetinin kolesterolün oksidasyonunu azaltarak damar zararını azalttığını da biliniyor.

Günde 1-2 elmanın beslenme planınıza yerleştirilmesi zor olmayacaktır.


Mutfağınızın Doktoru Sarımsak

Çok yetenekli bir mutfak doktoru olan sarımsağın da kolesterolü azaltıp kanı sulandırarak damar sertliğini engellediğini gösteren çalışmalar vardır.

Sarımsağın sadece zararlı LDL kolesterolü azaltmayıp faydalı HDL kolesterolü yükselttiğini, kan basıncını düşürüp, anti oksidan gücü ile LDL kolesterol oksidasyonunu da önlediğini göstermişlerdir.

Sarımsağın azaltıcı ve damar koruyucu desteğinden günde bir kaç diş sarımsak yiyerek ya da 100-300 kolesterol miligramlık sarımsak tabletlerinden günde birkaç adet içerek yararlanabilirsiniz.

Sarımsağın çiğ veya Pişmiş olması, dişlerin olduğu gibi ya da doğranarak yenmesi etkisini farklılaştırmamaktadır.

Fazlasının gaz şişkinlik, yanma, ağrı gibi sindirim sorunlarına (ve dostlarınızda koku rahatsızlığına) yol açabileceğini unutmayın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Metin Becikmerhaba. cinselliği artıran bir kapsül ürün varmıdır.kalbe zarar vermeyen.slm.
 • Sibel Parlakhem kolestrol hem safra taşı hemde damar sorunu . ama iyi kolestrol düşük kötü kolestrol yüksek . enginar duyduk bide keten tohumu. ne kadar doğru acaba . tedavi çok uzun sürermi acaba. kolestrol bi yükselince mahvediyor. sizden cevap bekliyorum sizi arayabilirim bir numaranıız alabilirmiyim. kolay gelsin
 • Şifa Marketperformans arttırıcı özelliiği ile kalp damar tansiyon ve şeker hastalarınında kullanabileceği kadar doğaldır. Erken boşalma cinsel soğukluk sertleşme gibi sorunlarda etkilidir . linki inceleyebilirsiniz Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yesilex-afrodizyak-10-kapsul.html
 • Aysel Zeyrekhocam size iyi günler dileği ile başlıyum ayın 8 zinde aniden baş ağrısı ile hastaneye gittim tansiyonum 17 ye 10 gözümde şimşekler çaktı ve gözümekan oturdu dün tahlil sonuçlarımı aldım MCHC 32 2 VBC 11 3 GR 7 9kolesterol total258 ldl kolesterol182 trigliserid 204 çıktı ilaç kullanmak istemiyoeum sizden ricam bana düzenli bir karışım önerirmisiniz lütfen
 • Şifa MarketKolesterol ve trigliserit , vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kişinin kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse,tansiyon ve kalp hastası olma ihtimali de o kadar yüksektir.enginar yüksek kolesterolü, trigliseriti ve tansiyonu dengelemede endikedir.bunun için size enginar karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/klstrl-enginar-karisimli-set.html
 • Şemsettin AkdağSayın İbrahim bey,Benim kolesterolim 299,HDL 55,LDL 212 çıkmıştır.Daha önce ilk kez 28 tane kolesterol düşürücü ilaç kullandım.2 aydır kullanmıyum.daha önceki değerlerim de yukarıdaki değerlere yakın çıkıydu.İlaç kullanmadan nasıl düşürebilirim.(Babamda kalp rahatsızlığı var).Bukonoda yardımlarınızı talep ediyum.Ayrıca ben 52 yaşındayım.
 • Şifa Marketkolesterol düşürücü olarak ve kandaki iltihabi temizleyici olarak, uzmanlarımızın recetesi ile hazırlanmış en etkili bitkisel kurdur.İnçelemek isterseniz lütfen link tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/klstrl-enginar-karisimli-set.html
 • Mehmet Gökçen KoşuKolestrol ve trigleserit sunuyla başa çıkacak ürünleriniz hangileridir.
 • Şifa Marketkolesterol düşürücü olarak ve kandaki iltihabi temizleyici olarak, uzmanlarımızın recetesi ile hazırlanmış en etkili bitkisel kurdur.İnçelemek isterseniz lütfen link tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/klstrl-enginar-karisimli-set.html
 • Bu bölümdeki makaleler Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun medya ve basında vermiş olduğu röportajlardan derlenmiştir. Buraya yazmış olduğunuz yorumlar ise sitemizin yetkili personeli tarafından cevaplanmaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun sitemizle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

  İbrahim

  Saraçoğlu

  Kolesterol

  Düşürücü

  Bitkiler