Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çörek Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu
Çörek Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çörek Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu :

İbrahim Saraçoğlu birçok televizyon programında çörek otunun faydalarını anlatmıştır. Bu faydalarından bir taneside Sedef hastalığı içindir. Sedef hastalığına karşı her sabah 3 çay kaşığı çörek otunu havanda iyice ezdikten sonra 1 yemek kaşığı yoğurtla birlikte yiyin. Ayrıca gün içinde en az 2 kase yoğurt tüketin. (Sabah, öğle ve akşam 1 er kase olursa daha iyi olur).

Çörek Otunun Faydaları

Vücudumuz doğası gereği, doymamış yağ asitlerini üretemediğinden bu yağ asitlerini dışarıdan karşılamak zorundadır. Bir gram çörekotu yağı da bu açıdan bir günlük ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir.

Çörek Otunun Diğer Etkileri

Çörek otunda bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyip krampların giderilmesini sağlar. Ayrıca öksürüğü hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücü etkileri de mevcuttur. Düzenli kullanımda kan şekerini düşürücü etkisi vardır.İçeriğinde bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri, pek çok enzimin üretiminde önemli rol oynar.

Çünkü bunlar, savunma ablukalarını yok edip boyun altı bezini ve dolayısıyla da savunma sistemini güçlendirir. Folasidi vitamini ise, kalp ve tansiyon problemlerinin oluşma riskini en aza indirger. Bununla birlikte hücre yenilenmesinde de gereklidi.Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi antioksitler vücudun savunma sistemini destekler. ayrıca içeriğinde bulunan selen, zehirli maddelerin vücuttan atmasında destek olur.

Çörek Otunun Faydaları: Bu kadar mükemmel olarak yaratılan çörek otu, bütün bu özellikleri ile: Mikrop, virüs ve mantarlara karşı etkili bir savunma aracıdır. İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir. Kan şekerini düşürür. Damar hastalıklarını engeller. İdrar söktürücü özelliği ile safrayı rahatlatır. Vücuttaki zehirlerin atılmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların daha hızlı iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmelerini hızlandırır. Alerjiyi engeller. Savunma sistemini dengeler. Hormon sistemini ve ruh hâlini güçlendirir.

Özel Hallerde Faydaları: Çörek otu, müzmin hastalıklarda şaşırtıcı derecede iyileşmeler sağlar. Çocuklarda özellikle sinir ve deri sorunlarına, astım ve alerji sorunlarına da çok iyi gelir. Çörek otu ürünleri (yağ ve ezilmiş bal karışımlı) hamilelik döneminde oluşan şikayetleri en aza indirir. Yan etkisi olmayıp, hamilelik dönemindeki bayanlar ve bebeklerini ana sütüyle beslemeyi tercih edenler için sütün kalitesini arttırarak bebek için daha faydalı olmasını sağlar. Egzamalı cilde sık sık çörek otu yağı tatbik edildiğinde deri hızlı iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü etkisi nedeniyle çok yararlıdır.

Bazı Hastalıklarda Çörek Otu: Hazımsızlık ve mide şişkinlikleri gibi sorunlarda çörek otunun etkisi eski zamanlardan beri bilinmektedir. Hemoroite problemine iyi gelir, çünkü damarları güçlendirerek kan dolaşımını arttırır. Romatizma, şeker hastalığı ve yüksek Kolesterol gibi metabolik hastalıklar için çok etkilidir. İktidarsızlık ve Kısırlık sorunlarında da yine etkili bir destekleyicidir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları düzenlemekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir. Çörek otu yağı kadınlardaki regl dönemi sancılarına ve diş ağrılarına karşı yine başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Sağlıklı Olmak İçin Çörek Otu Kürü: İçeriğinde bulunanlarla savunma sistemine, metabolizmaya ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksinlerden arındırır, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Cildi berraklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm oluşturur.

Çörek otu savunma (immün) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve doğal antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara da çare olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere karşı da etkilidir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır ?

Kurutulan tohumlar baharat şeklinde, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak tüketilir. Güzel kokulu bir baharat olarak kullanımı çok yaygındır. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesinde ve saçlı deride oluşan kepeğe karşı oldukça etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapılıdığında diş ağrılarına iyi gelir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapıldığında sivilceler üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Selim GençÇorek otu hakkında bir hadis vardır ölüm hariç her derde deva ama birde bunun kullanması var cok iyi anlatılmıs tesekkru ederim.
 • Bahadır Ilkkançörek çok faydaları oldugunu biliyoruz. bende de sedef var hocam . bir süredir deniyorum çörek otunu. sanki biraz iyi geldiğini hissediyorum. ayrıca kullanmaya başladıktan sonra lkendimi daha zinde hissediyorum. biraz daha kullanabilirim değilmi ? zararı yok nasıl olsa
 • Gulzatçörek otu tohumlarını el degirmenle ögutup kullanmak dogrumudur yada nasıl kulanmam gerek astım için
 • Şifa MarketAstım, bronşların kasılarak daralması, bronş zarının şişmesi yada balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması sonucu "solunum güçlüğü"ne neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.Tedavi ile izlediğimiz yol için linke tıklayabilirsiniz. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel9503_astm-corek-otu-karisimli-set.html
 • Hasan AtakHocam depresyon dayım panik ayağımda var ilaç kullanmaktan kkuyum bitkisel ürünler kullanmak istiyum şu an çörek otu yağı kullanıyum faydası olurmu sabah akşam aç kar na içiyum hayatım alt üst olmuß durumda hayattan zevk anlamaya çalışıyum takintilarimda var lütfen bana yardımcı olurmusunuz
 • Şifa Market* Sakinleştirici etkisi vardır. * Panik atak hastalarına iyi gelir. * Uykusuzluk için çok faydalıdır. * Anksiyete ve histeri için kullanılır. * Gerginlik, uykusuzluk ve sinirlilik hallerinde yararlı olur. * Epilepsi hastalarında olumlu etkileri vardır. * Yüksel tansiyona iyi gelir. * Menapoz sıkıntılarında faydalıdır. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yesilex-pasiflora-ekstract-700-mg-60-kapsul.html
 • Bu bölümdeki makaleler Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun medya ve basında vermiş olduğu röportajlardan derlenmiştir. Buraya yazmış olduğunuz yorumlar ise sitemizin yetkili personeli tarafından cevaplanmaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun sitemizle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

  Çörek

  Otunun

  Faydaları

  İbrahim

  Saraçoğlu