Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zona Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Zona Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir? Sorusuna yanıt olarak; zona tedavisinde kullanılan ilaçlar ve zona tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

APİKOBAL

Film Tablet

Santa Farma

Etken Madde(ler):

Vitamin B1 (Tiamin) 250 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 250 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 1 mg

Piyasa Şekilleri:

50 film tablet, 30 film tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:


Günlük doz profilaktik amaçla 1-2 tablet ve tedavi amacıyla 2-8 tablettir.

Endikasyonları:

Gebelik, emzirme, aşırı fiziki aktivite; yetersiz veya yanlış beslenme, açlık; gastrointestinal hastalık veya ameliyatlar; hipertiroidi, diyabet, üremi, karaciğer fonksiyon bozuklukları, kronik alkolizm, sürekli kusmalar, kalp yetmezliği, yaşlılık; INH, pirazinamid, hidralazin, sikloserin, penisilamin, aminoglikozidli antibiyotikler, antikonvülzan ve kontraseptiflerin uzun süreli kullanımı sonucu oluşan vitamin B1, B6 ve B12 yetersizliğinde kullanılır. Zihni ve bedeni çabuk yorulma, unutkanlık, sinirlilik, iştahsızlık, kuvvetsizlik, kol ve bacaklarda parestezi ve ağrı, titreme, çarpıntı, epigastrik huzursuzluk, Kabızlık gibi genel preklinik şikayetleri olan hastalarda; beriberi, Wernicke-Korsakoff sendromu ve Delirium tremens‘te; alkolik ve diyabetik nöropatiler, nevrit, polinevrit, nevralji, zona, miyalji, artralji, kramp, tremor ve tekrarlayan kusmalarda enedikedir.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden birine aşırı hassasiyeti görülenlerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Bu vitaminlerin yetersizliğine sebep olabilecek risk faktörü olan ve/veya yetersizliğe bağlı genel belirtileri gösteren hastalara hemen verilmesi ile ciddi ve bazen sekel bırakabilen klinik sendromların ortaya çıkması engellenebilir. Tavsiye edilen dozların üstünde ve uzun süre kullanılması, B6 hipervitaminozuna yol açabilir. Vitamin B6, levodopa antagonisti olduğundan yalnız levodopa ile tedavi edilen parkinsonlu hastalara verilmemelidir. Tam teşhis edilmemiş anemisi olanlarda vitamin B12′nin polisitemi vera ve folat eksikliği olan megaloblastik anemiyi maskeleyebilir. Herediter optik sinir atrofisi (Leber hastalığı) olanlarda vitamin B12′nin atrofiyi süratlendirir. Gebelik esnasında yüksek doz piridoksin kullanılmasının yeni doğanlarda görülen “Piridoksin bağımlılığı” Epilepsi nöbetlerinde rolü olduğu sanıldığından dikkatli olunmalı ve bu bebeklerin nöbetlerinin piridoksin verilerek tedavi edildiği hatırlanmalıdır.

Yan Etkileri:

Nadir olarak allerjik aşırı hassasiyet reaksiyonu bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

Günde 5 mg‘dan yüksek dozda vitamin B6, birlikte kullanılan levodopanın terapötik etkisini ortadan kaldırır. Levodopa karbidopa ile birlikte kullanılırsa bu etkileşim olmaz. Bir ay süre ile kullanılan günde 200 mg vitamin B6, fenobarbital ve fenitoinin serum konsantrasyonlarını %50 oranında düşürür. Vitamin B12 absorbsiyonu, ağızdan verilen aminoglikozid antibiyotikler, kolşisin, uzun salınımlı potasyum, amino salisilik asit, antikonvülzanlar ve askorbik asit ile azalır. Birlikte verilen kloramfenikol vitamin B12′nin hematopoietik cevabını antagonize edebilir. Vitamin B1 ve B6, idrarda Erlich ayıracı ile ürobilinojen testinde ve vitamin B1 fosfotungstat metodu ile idrarda ürik asit tayininde yanlış pozitif yanıt verir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sümeyra InanEmziriyor um dr zona dedi ace plus selenyum ve fucidin krem verdi Kulak arkamda var saç diplrimde alnımda iki tane var ve bugünde dudak kenarımda bi tane çıktı bebeğime geçmesinden korkuyorum başka dr a gideyim mi sizce ne yapmalıyım
  • Şifa MarketEmziren ve hamile bayanlara bir öneride bulunamıyoruz. Lütfen doktor kontrolunde devam ediniz. Allah şifa versin
  • Aycan Şenmerhabalar benim anneme zona teşhisi konuldu zona tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçlar nelerdir acaba. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Zona

    Tedavisinde

    Kullanılan

    İlaçlar