Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zeytinburnu Göğüs Hastanesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Zeytinburnu Göğüs Hastanesi

Yedikule Göğüs Hastalnesi Hakkında Bilgiler


Zeytinburnu ileçisinde bulunması sebebiylede adına Zeytinburnu Göğüs Hastanesi'de denen Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi 1951 yılından bu yana hizmet vermekte olup 200 yatak kapasitesi mevcuttur. Bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.Bugünkü adıyla Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 59 yıl önce İstanbul‘da çam ağaçlarının gölgesinde, 1905 yılında Ermeni-Rum ustalarınca yapılmış yığma Taş binalarda hizmet vermeye başlamış.

1951 yılında ülkemizde Tüberküloz salgınını kontrol altına alabilmek için hükümet kararıyla Ankara‘da Sanatoryum, İzmir‘de Tepecik hastanesi, İstanbul‘da da İstanbul Verem Savaş Derneği‘nin katkılarıyla Balıklı Rum Hastanesi binalarından Yedikule kurulmuş. Hastane denmiş, verem hastanesi, belki de İstanbul‘da 1926‘da kurulan Heybeliada Sanatoryumu ile karıştırmamak için Yedikule‘yi. Surların dışında, mezarlıkların dibinde ayrık otu gibi bitmiş bir hastane. Yatan hastalarının 12 ay yattığı, yatanların da ardından ağıtların yakıldığı, türkülerin çığrıldığı bir hastane. İncir ağacının altına gömün beni diyen Yozgatlı gencinden, Rıfat Ilgaz‘ın Pijamalılarına kadar, sanatçılara ilham kaynağı olmuş, kah üzülmüş, kah sevinmiş, ama hep ayakta dimdik kalmış, güçlenerek büyümüş bugünlere gelmiş bir hastane.

1950‘lerde sanatoryum havasında veremlilerin kür yataklarıyla balkon tedavisi uygulamaları nedeniyle iki katlı, geniş balkonlu, yan yana dizilmiş, tıpatıp aynı, 6 binada hizmet veren hastaneye, 1969‘da 3 katlı bina eklenmiş. 1974‘de de yine 3 katlı Semiha Şakir pavyonu ilave edilmiş.

1970 yılında özel dal eğitim hastanesi olmuş ve Göğüs Hastalıkları asistanı yetiştirilmeye başlanmış. 1980‘lerin başında Göğüs Cerrahisi kliniğinin açılmasıyla da ismine Göğüs Cerrahisi Merkezi eklenmiş. Yedikule, 1980‘lerde artık verem hastanesi hüviyetinden sıyrılmaya başlamış, aynı zamanda verem dışı akciğer hastalarına hizmet veren bir merkez olma gayreti içine girmiştir.

Hem Göğüs Hastalıkları, hem de Göğüs Cerrahisinde asistan yetiştiren hastanemiz gitgide bilimsel gelişme gösterip kendini yenilemiştir. Yedikule artık bir marka, ürettikleriyle yurt içinde ve dışında tanınmış bir kurumdur. Son 4 yıldır Türkiye‘de en fazla göğüs hastasının tercih ettiği bir hastane konumuna yükselmiştir. Az sayıda fedakar uzman ve asistan kadrosuyla hizmetin en iyisini, eğitimin en kalitesini üretme çabasında olan bir son nokta olmuştur. Bir yandan hizmette sınır tanımaz iken, öte yandan bilimsel çalışmalarıyla kendi alanındaki yayınların %10-12‘sini üretmektedir. Anadolu‘daki üniversitelerimize gerek öğretim üyelerini göndererek, gerekse de düzenlenen kurslarda aktif rol oynayarak sürekli tıp eğitimine katkıda bulunmaktadır. Yedikule son 4 yıldır Türk Toraks Derneğinin Avrupa Solunum Derneği (ERS) ile ortaklaşa düzenlediği Girişimsel Bronkoskopi-EBUS kurslarının gerçekleştirildiği bir merkezdir.

Eğitim vermeye başladığından bu yana 300‘ün üzerinde uzman hekim yetiştiren bu hastanenin hekimleri, başta Türk Toraks Derneği ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği olmak üzere pek çok derneğin yönetiminde aktif rol almıştır. Hastanemiz her yılın Mayıs ayının son Cuma gününü “Yedikule Günü” olarak ilan etmiş ve her yıl düzenli olarak bu günü çeşitli bilimsel ve sosyal etkinliklerle kutlamaktadır.

Özel hastane konforunda inşa edilen ve 2011 yılında faaliyete geçen 200 yataklı yeni hastane binasında, akciğer nakli ünitesi, torasik onkoloji ünitesi ve hayvan laboratuarıyla gelişimini sürdürmeye devam eden Yedikule‘mize geçmişten bugünlere gelmesine katkıda bulunan bütün hocalarına ve çalışanlarına şükranlarımızı sunarız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zeytinburnu

Göğüs

Hastanesi