Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Zehirli Guatr Nedenleri
(ZHRL-GTR) Reishi Mantarı Karışımlı Set
124,00 TL
Ürün Fiyatı

541
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101741
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70710
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Zehirli Guatr Nedenleri
Zehirli Guatr Nedenleri :

Zehirli guatr, tıbbi adıyla hipertiroidi hastalığı, tiroit isimli organın aşırı Hormon üretmesi sonucu oluşur. Aşırı üretilen tiroit hormonu, vücudumuza ciddi zarar verir, çok farklı şikayetlere neden olur.

Tiroit hormonunun aşırı üretimi hangi şikayetlere neden olur?

Ellerde titreme, kalp çarpıntısı, avuç içlerinde terleme, saç dökülmesi, adet düzensizliği, ani kilo kaybı, aşırı yorgunluk ve takatsizlik, şiddetli öfke ve sinirlenme en belirgin şikayetlerdir.

Zehirli guatrın nedeni nedir?

Zehirli guatr, tiroit hastalıklarının en ‘karanlık‘ türlerinden biridir. Zehirli guatrın neden ortaya çıktığına halen bilim dünyasınca net olarak karar verilmiş değildir.

Ancak, zehirli guatrda; ana neden olmasa bile ‘tetikleyici‘ faktörün, yoğun Stres ve ani yüksek dozlu üzüntü olduğunda herkes hemfikirdir. Örneğin ani ölümler, deprem ve iş kaybı sonrası zehirli guatr sık görülür. Aşırı iyotlu tuz tüketimi de suçlanan diğer faktörlerden biridir.

Zehirli guatr nasıl tedavi edilir?


Zehirli guatr, kapsamlı tetkikler yapıldıktan sonra radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Amerikan ekolüne göre tek seçenek radyoaktif iyottur. Ancak, ameliyat sonrasında veya radyoaktif iyot sonrasında hastaların ömür boyunca tiroit hormonu kullanması zorunludur.

Zehirli guatr ile tiroit kanseri birbirine bağlı mıdır?

Zehirli guatr ile tiroit kanseri birbirinden tamamen ayrı hastalıklardır. Ancak, en yeni bilimsel çalışmalar, zehirli guatr olan hastalarda tiroit kanseri çıkma riskinin diğer insanlardan daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tıp literatürüne giren bu araştırmalara göre; hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin, zehirli guatr hastalarının tiroit kanserine daha sık yakalandığı ortaya çıkmıştır.

Bu yeni bilimsel bulgular, tiroit uzmanlarının zehirli guatra daha yakından ve daha ciddi yaklaşması gerektiğine işaret etmektedir. Eskiden zehirli guatrı olan hastalarda tiroit kanserinin daha az görüldüğü düşünülüyordu. Şimdi artık, özellikle nodüllü zehirli guatr hastalarında, kanser araştırmasının çok ayrıntılı olarak yapılması, tedavinin ondan sonra planlanması gerekmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zehirli

Guatr

Nedenleri