Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zehirli Guatr Ameliyatı
Zehirli Guatr Ameliyatı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zehirli Guatr Ameliyatı ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Zehirli guatr ameliyatı ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

ZEHİRLİ GUATR (Hipertiroidizm)


Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla Hormon salgıladığı guatr türüne hipertiroidizm veya "zehirli guatr denir. Yüksek hormona ilaveten tiroit bezesinde nodül olup olmadığına göre ikiye ayrılır:

Nodüllü Zehirli guatr

Nodülsüz zehirli guatr'ın bazı türlerine Basedow Graves Hastalığı da denilebilir. Her nodülsüz guatr Basedow Graves hastalığı değildir. Nodülsüz zehirli guatrda tiroid bezesinin tümü ihtiyaçtan fazla (aşırı) tiroid hormonu (T3 ve T4) üretir.

Nodüllü zehirli guatr, sıcak nodüllü zehirli guatr, sıcak otonom nodüllü zehirli guatr veya diğer nodül çeşitleri ile birlikte olabilir.Nodüllü zehirli guatrda tiroid bezesindeki bir veya bir kaç nodül aşırı çalışarak ihtiyaçtan fazla (aşırı) tiroid hormonu (T3 ve T4) üretir. Tiroit bezesinin nodül dışında kalan bölümleri ise baskı altında kalır (supresyon) ve az çalışır.

Gerek nodüllü gerekse nodülsüz zehirli guatrda tiroit bezesinin aşırı derecede (çok miktarda) ürettiği T3 ve T4 hormonuna cevap olarak beynimizin hipofiz denilen bölümünden salgılanan tiroidi teşvik edici hormon (TSH) normalden daha az üretilir (kandaki TSH düzeyi düşer). T3 ve T4 ile TSH arasındaki bu ilişki adeta terazinin 2 kefesi arasındaki ilişki gibidir (biri yükselince diğeri düşer).

ZEHİRLİ GUATRDA HASTALARIN ŞİKAYETLERİ

Kalp çarpıntısı,
Ellerde titreme,
Vücutta titreme,
Ani kilo kaybı,
Saçlarda dökülme,
Kaşıntı,
Boğazda dolgunluk hissi,
Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve çok su içme,
Aşırı terleme,
Çabuk yorulma,
Aşırı sinirlilik
Bulantı
İshal
Çok sık dışkılama
Sıcağa tahammülsüzlük
Çabuk yorulma
Uykusuzluk

Bunların hepsinin aynı hastada olması şart değildir. Bu şikayetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikayetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir. Bazı hastalarda göğüs ve boyunda devamlı bir kızarıklık söz konusu olabilir. Nodülsüz guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması mümkündür. Nodüllü guatrda göz bulguları nadirdir.

TİROİD KRİZİ

Zehirli guatrda, yüksek hormonların kontrolden çıkması ile seyreden çok ağır bir durumdur. Bulgular:

40 derece ve üstünde ateş,
Kalp ritm bozukluğu ve fibrilasyon
ishal ve kusma,
Ateş basması ve sıcağa aşırı tahammülsüzlük,
Algılama bozuklukları

Yaşlı hastalarda ölüm oranı %25'e kadar yükselebilir. Acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Böyle bir durumda hasta, hastanede yoğun bakıma yatırılıp tedavi edilir. Ameliyat sırasında, anti-tiroit ilaçlarla tedavi sırasında, boğaz muayenesi sırasında, RAI tedavisi sonrasında ortaya çıkabilir.

ZEHİRLİ GUATR'DA GÖZ BULGULARI

Gözlerin ileriye doğru çıkması zehirli guatr'da hastaları ilk ele veren görüntüdür. Bu ileriye çıkış genellikle çift taraflı iken bazen tek taraf olabilir.

Ancak her zehirli guatr hastasında göz bulgusu olmaz. Özellikle nodüllü zehirli guatr hastalarında göz bulgusu sık değildir. Göz bulgusunun şiddetine göre hastada şikayetler olur: uyurken gözlerin kapanmaması, gözlerde kızarıklık, yanma, gözyaşı akıntısı, hatta cerahatli göz iltihapları görülebilir.

Göz bulguları, zehirli guatrın kalıcı olarak tedavisinden (örneğin kapsül tedavisi ile) sonra önemli ölçüde düzelir.

Ancak, hangi yöntemle olursa olsun, zehirli guatrın tedavisinden sonra (örneğin ameliyattan sonra dahi) sıklıkla ortaya çıkan tiroid hormon yetmezliği (hipotiroidizm) yeterli düzeyde tedavi edilmezse göz bulgular düzelmez ve hatta ilerleyebilir. Zehirli guatrın kalıcı tedavisi ne kadar geç yapılırsa göz bulgularının geriye dönüşü o kadar zor ve hatta imkansız olabilir.

ZEHİRLİ GUATR NEDEN YIKICIDIR?

Genel olarak bütün tiroid hastalıkları vücudun diğer organ ve sistemleri üzerine de rahatsızlık verir. Zehirli guatr özellikle kalp büyümesi, kalp yetmezliği, kalp atım (ritm) bozuklukları, adet düzensizliği, kemik erimesi,

panik atak ve depresyona neden olabilmektedir. Ayrıca ailesel eğilimi olanlarda tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığının ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır. İlave olarak, tedavi edilmemiş zehirli guatr, patlamaya hazır bir saatli bomba gibidir, tiroid krizi ortaya çıkabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Yüksel Şenlikmerhabalar ben yüksel annem 65 yaşında ve zehirli guatr teşhisi koyuldu zehirli ameliyat olması gerektiğini söyledi aksi halde ses tellerini kaybedebilirmiş bitkisel yolla nasıl bir tedavi izleyebiliriz.
  • Remzi Yılkın öncelile iyi geceler hocam benim eşim 10 senedn beri zehirli guatr var ve doktora gitmiyor ilerledi diyede şimdi korkuyor acaba ne yapmamız lazım kolay gelsin
  • Şifa Marketmerhabalar, iyi günler. öncelikle geçmiş olsun kendi kullanmış olduğu ilaçlarla birlikte bitkisel takviye kullabilirsiniz. En az üç aydan başlayan tedavi sürecimizden yararlanmak isterseniz linki tıklayınız. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/ndllr-gtr-isirgan-tohumu-karisimli-set.html
  • Zehirli

    Guatr

    Ameliyatı