Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zehirli Guatır Nedir
Zehirli Guatır Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zehirli Guatır Nedir :

Tiroid, Hormon üretir ve kanımıza verir. Bu hormon ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Ömür boyunca bu hormona ihtiyaç duyarız.

Bu hormonun adı "tiroksin"dir. Tiroksin, vücudumuzda T3 ve T4 şeklinde bulunur. Bu hormondan başka, halk arasında daha az bilinen diğer bir hormon daha tiroid tarafından üretilir. Bu hormona "kalsitonin" deriz. Kemik metabolizması ile ilgilidir.

Tiroid`in arka iç yüzüne gömülü ve yapışık, 4 tane, mercimek tanesi büyüklüğünde, kalsiyum bezesi (paratiroid bezeleri) vardır. Bu kalsiyum bezelerinin sayısı 1 ile 6 arasında değişebilir. Genel olarak, tiroid`in hormon hastalıkları denildiğinde sadece tiroksin isimli hormonun azlığı veya çokluğu ile ilgili iki ana grup hastalık anlaşılır:

1) Tiroid hormonunun fazlalığı
2) Tiroid hormonunun yetersizliği

TİROİD HORMON FAZLALIĞI
Bu hastalık grubunda, tiroid, gereğinden ve ihtiyaç duyulandan daha fazla tiroksin üretip kanımıza verir. Bunun sonucunda fazla hormon "zehir" etkisi yapar. Bu nedenle, bu hastalığa zehirli Guatr denir. Tıbbi adı "hipertiroidizm" dir.

Zehirli guatr`ın iki ana türü vardır:

a-Nodüllü zehirli guatr
b-Nodülsüz zehirli guatr

Nodüllü Zehirli Guatr: Nodüllü guatrda iki önemli durum vardır: 1) Tiroid hormonu fazla üretilir, 2) Nodül bir kitledir, bir yumrudur, kanser riski vardır, bu risk iğne biyopsisi ile araştırılmadan hiç bir tedavi yapılmaz. Nodüllü zehirli guatr iki alt gruba ayrılır:

1) Sıcak nodüllü zehirli guatr,
2) Ilık-soğuk nodüllü guatr.

Sıcak nodüllü zehirli guatr: Sıcak nodül "baskın" ise sadece nodül çalışır, çok çalışır, fazla hormon üretir, tiroidin geriye kalan bölümü "çalışamaz" (bastırılır, bu duruma supresyon denir). Çalışmayan (bastırılmış) bu bölümde bulunan (varsa) diğer nodüller "soğuk" olmadığı halde "soğuk" olarak raporlanıp hastanın "kanser riski fazlaymış gibi" algılanıp hastanın ameliyat olma zorunluluğu ile karşı karşıya kalması gibi yanlış bir yöne gitmesine neden olabilir. Bunu önlemek için; sintigrafi çekimi yapıldıktan sonra "çalışmayan" tiroid dokusunu "görünür" hale getirmek için, kalsik teknik olarak, çok çalışan sıcak nodülün üstüne kurşun plaka kapatılıp tekrar çekim yapılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zehirli

Guatır

Nedir