Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yüzümüze Nasıl Bakmalıyız
Yüzümüze Nasıl Bakmalıyız
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Yüzümüze Nasıl Bakmalıyız

İyi bir cilt temizliğine ek olarak cildinizin bakımına yardımcı olabilecek başka ürün ve teknikler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları, örneğin nemlendiriciler, her gün kullanılmalıdır. Yüz maskesi ya da buhar banyosu gibi diğer yöntemlerinse belli aralıklarla uygulanması cildinizin canlanmasını sağlar.
 
YÜZ NEMLENDİRİCİLERİ
 
Cildinizin genç görünmesini sağlamada nemlendirmenin rolü büyüktür. Nemlendirmek, temizlemek kadar önemlidir ve doğru nemlendiriciyi seçmek, büyük bir fark yaratabilir. Bir nemlendiricinin temel işlevi, cildin yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak nemin kaybolmasını önlemektir. Böylece cildiniz, daha yumuşak ve pürüzsüz görünür.Bazı nemlendiriciler, hava kirliliği gibi çevresel etmenlerden cildi koruyan, ince çizgilerin oluşumunu en aza indiren ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri soyan katkı maddeleri içerir. Pek çok nemlendirici, alerji oluşturma riskini azaltmak için anti-alerjik olarak tasarlanır. Bazıları ise güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneş koruyucu içerir.
 
YÜZ MASKELERİ
 
Maskeler, belirli aralıklarla kullanılan, cildi soymaya yardım ederek kuru ve ölü deri hücrelerini yok edip cildin daha yumuşak görünmesini sağlayan yüz bakımı ürünleridir. Bazılarının nemlendirici etkisinin olduğu, hatta koyu lekeleri iyileştirdiği söylenir. Ancak maskelerin sağladığı bu yararlar geçicidir; etkileri uzun süreli değildir.Maskelerin bazıları uygulama sonrasında suyla durulanır, bazılarıysa soyulur veya silinir.Maskelerin bir kısmı, cildi tahriş edebilecek sert bileşenler içerir; bu nedenle, maskeyi yüzünüze uygulamadan önce kolunuzda küçük bir deneme yapmalısınız.
 
SIKILAŞTIRICILAR
 
Tonik veya arındırıcı olarak da bilinen sıkılaştırıcıların yarar ve sakıncaları hakkında birçok farklı görüş vardır. Bazı dermatolog ve güzellik uzmanları, sıkılaştırıcı kullanmayı önerirken bazıları da çok yağlı cilt dışında bu ürünlerin gereksiz olduğunu söylemektedir.Kullanıp kullanmamak kişisel seçiminize bağlıdır. Sıkılaştırıcılar, yüzün yağlı bölgeleri için düşünülmüştür. Genellikle alkol, Witch hazel (cildi kurutmadan sıkılaştıran madde) ve alüminyum içerirler. Temizleme sonrasında ciltte arta kalan kiri yok etmeyi ve cilt yüzeyini sıkılaştırarak geniş gözeneklerin görünümünü iyileştirmeyi hedeflemektedirler.
 
GÖZ ÇEVRESİ KREMLERİ
 
Gözlerinizin çevresindeki deri, az miktarda yağbezi içerdiği için hassastır. Buradaki deri, çok elasük olmadığından ince çizgiler ve kaz ayakları gibi yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle burada görülür. Göze yönelik ürünler, uygulamayı kolaylaştırmak için çoğunlukla krem ya da jel biçimindedir. Bölgeyi nemlendirmeye, ince çizgileri, şişlikleri ve göz çevresindeki koyu halka görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar.
 
BUHAR BANYOSU
 
Buhar banyosu, cildinizi temizlemenin etkin bir yoludur. Dokulardaki dolaşımı artırarak cildin daha parlak görünmesini sağladığına inanılır. Profesyonel bir cilt bakımı, maske uygulanmadan önce buhar banyosunu içerir. Buhar banyosu, en çok yağlı ve akneye yatkın ciltlere iyi gelir. Koyu çatlak damarlı olan hassas ya da kuru cilt için önerilmez. Normal ve yağlı ciltli kişiler, haftada bir ya da iki kez buhar banyosu yapabilir. Kuru ciltli kişiler ise haftada birden fazla buhar banyosu yapmamalıdır.A Cildinize evde buhar banyosu uygulamak için I yüzünüzü normalde yaptığınız gibi temizleyin. Sonra bir kabın içine yaklaşık bir litre kaynamış ve hafif soğumuş su dökün.2 Yüzünüzü sıcak sudan en az 20 cm uzakta tutarak kaba doğru eğilin. Çıkan buharın yayılmasını engellemek için başınızın üzerinden kaba doğru bir havlu sarın. En fazla beş dakika böyle kalın.3 Yüzünüzü ılık suyla duruladıktan sonra nazikçe kurulayın. Yüz maskesi ya da her zamanki nemlendiricinizi uygulayın.

Doğal Cilt Bakımı

* Siyah Noktalar için cilt bakım maskesi:

Malzemeler : Limon suyu + Yoğurt

Hazırlanışı : Bir kase yoğurda bir limon suyunu karıştırın .Bu karışımın gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin.Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık su ile yıkayarak çıkarın.Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

* Yüz için nemlendirici maske :


Malzemeler: Yumurta sarısı + Süt

Hazırlanışı : Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın , üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin .Ardından kağıt mendille silerek temizleyin .Daha sonra ; önce ılık sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

* Yağlı ciltler için nemlendirici maske :

Malzemeler: Bal + Süt + Limon suyu

Hazırlanışı : Bir fincan içinde bir kaşık balı , bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın .Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir bez yardımı ile silerek temizleyin. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

* Cilt lekeleri için maske:

Malzemeler: Limon +Bal +Yoğurt

Hazırlanışı : 1 yemek kaşığı süzme bal , 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın . Cilt lekesi olan bölgeye sürüp 15 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirisiniz.

* Elma maskesi:

Malzemeler: Elma + Bal

Hazırlanışı : 1 adet elmayı rendeleyin . Cam bir kasede elma rendesi ve 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Yüz ve boyun bölgesine masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile durulayın.Cildinizi sıkılaştırıp anında canladıracak olan elma maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

* Çiller İçin Cilt Maskesi:

Malzemeler: Keten Tohumu

Hazırlanışı: Keten tohumunu kaynatın. Suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve lekelere maske olarak uygulayın.

Evde Cilt Bakım Maskesi

Cilt tipinize uygun cilt bakım maskeleri ile daha sağlıklı, daha parlak, daha canlı bir cilde kavuşabilirsiniz. Cilt tipinize uygun cilt maskelerini düzenli kullandığınızda sivilce, akne, güneş lekesi, cilt kırışıklıkları gibi sorunları yok edebilirsiniz. Lakin kozmetik sanayinin ürettiği cilt bakım ürünleri fiyatları size çok yüksek geliyorsa veya alabilme, bulabilme imkânınız yoksa evde kendinizde çok faydalı cilt bakım maskeleri yapabilirsiniz. Evdeki bazı malzemeleri kullanarak yapacağınız cilt bakım maskeleri, birçok cilt sorununu düzenli kullanım sonucunda yok etmeye yetecektir.

Salatalık maskesi:
Salatalık maskesi ile cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Salatalık maskesi hazırlamak için, bir kâsenin içine kabuklarını soyduğunuz yarım salatalığı püre haline gelecek şekilde mutfak robotundan çekip koyun. Üzerine bir yemek kaşığı pirinç unu, bir çay kaşığı elma sirkesi koyun ve karıştırın. Bu cilt maskesini yüzünüze ve boynunuza sürüp, yarım saat bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez yapmanızın yeterli olacağı bu salatalık maskesinin kısa sürede faydasını göreceksiniz.

Bal maskesi:
Bal maskesi ile yüzünüzde kırışıklıkları yok edebilirsiniz. Bir kâsenin içine bir yemek kaşığı Yulaf unu, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu koyun ve karıştırın. Elde ettiğiniz ballı karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Bu karışımın içine dilerseniz bir çay kaşığı zeytin yağ koyarak cildinizin nemlenmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Ancak zeytinyağının kıl köklerini beslediğini düşünürsek, yüzünüze bu ballı maskeyi uyguladığınızda zeytinyağının yüzünüzdeki görünmeyen ince tüycüklerin köklerini kuvvetlendirme riski olacaktır. Bu sebeple zeytinyağını ya çok az ya da hiç koymayabilir, maske sonrası yağ oranı düşük bir nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Yumurta maskesi:
Yumurta maskesi ile cilt lekelerinin, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmakla oluşan güneş lekelerinin, Sivilce ve aknelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bir kâsenin içine 2 adet yumurtanın sadece akını kırın. Üzerine maske koyuluğunu alacak şekilde pirinç unu dökün ve karıştırın. Ardından bu yumurtalı maskeyi yüzünüze ve dilerseniz ellerinizin üzerine sürerek, kuruyana kadar tutun. Kuruyan yumurtalı maskeyi ılık su ile yıkayıp, yüzünüze ve ellerinize gül suyu sürerek bırakın.

Yoğurt maskesi:
Yoğurt maskesi özellikle karma cilt tipine sahip kişilerde çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bir kâsenin içine bir yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı zeytin yağ dökün ve karıştırıp bu yoğurtlu maskeyi, yüzünüze, boynunuza, dekoltenize sürüp kurumasınız bekleyin. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak çıkarın. Yoğurtlu maske özellikle güneş lekelerini geçirmek için çok etkili bir cilt maskesidir.

Havuç maskesi:
Havucun suyundan yapacağınız cilt maskesi, gün içinde yorulmuş olan cildinizi tekrar canlandırmak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için çok etkilidir. Bir kâsenin içine mutfak robotundan geçirerek suyunu çıkardığınız bir havucun suyunu, bir yemek kaşığı limon suyunu ve bir çay kaşığı susam yağını, bir yemek kaşığı yulaf ununu koyup karıştırın. Ardından bu maskeyi yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyip yıkayın. Cildinizdeki bütün yorgunluk izlerinin yok olduğunu göreceksiniz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yüzümüze

Nasıl

Bakmalıyız