Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yüzdeki Sivilce Lekeleri İçin
Yüzdeki Sivilce Lekeleri İçin
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yüzdeki Sivilce Lekeleri İçin :

Nemli hava terlemeye yol açarak sivilceleri arttırabilir.
Cilt bakımı için, cildin doğal pH (asidik-bazik)‘ına yakın olan kimyasallar kullanmaya çalışın.
Sabun otu kökünü kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra suyu ile cildinizi yıkayın.
1 bardak suyla 10 gr Ebegümeci otunu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve sivilcelerin üzerine sürün.
Yüzünüze mümkün olduğunca az dokunun. Ayrıca yüzünüze dokunurken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin.
Çoğu insan güneş ışığının sivilcelerine iyi geldiğini hisseder. Sivilceler üzerine güneş ışığının ispatlanmış bir etkisi yoktur. Ayrıca sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu güneşe hassasiyet yapacağından ve güneşin bilinen yan etkilerinden dolayı tavsiye edilmez. Güneşten korunmak için jel veya losyon gibi yağsız güneş koruyucular tercih edilir.
Sivilcenin sıkılarak temizlenmesi önerilmez. Sıkma sonucu enfeksiyon yayılabilir. Özellikle cerahat derinde ise onu çıkartmak için kuvvetle sıkmak daha derine kaçmasına ve daha uzun süre daha büyük boyutta devam etmesine hatta yara izi bırakmasına neden olur.
Haricen kullanılan kremlerde amaç sadece oluşan sivilceye tedavi etmek değil aynı zamanda sivilce oluşumunu da engellemektir. Bu yüzden kremler tüm yüze uygulanmalıdır.
Şiddetli sivilce bazı hastaların cildinde kalıcı izler bırakabilir. Ayrıca daha hafif vakalarda da sivilcenin iyileşmesinden sonra geçici bir süre ciltte iz görülebilir. Bu süre 6 - 12 aya kadar uzayabilir. Bazı renk açıcı kremler ve dermatologlarca uygulanacak yumuşak soyma işlemleri (peeling) bu süreyi kısaltabilir.
İlaç kullanımı sivilceyi etkileyebilir. Özellikle uzun süre ağızdan alınan kortikosteroidler (hormon içeren ilaçlar) ve antiepileptik (havale önleyici) ilaçlar sivilce oluşumunu artırabilir.
Stres sivilcelerin oluşumunda genellikle suçlanır. Stresin vücut üzerinde hormon değişiklikleri dahil etkileri vardır. Bazı vakalarda stres gerçekten sivilceye yol açarken bazılarında yardımcı olur.
Bazı kadınlarda adet dönemlerinden 2 - 7 gün önce sivilcelerinin daha kötüye gittiği görülmüştür. Bu durum hormon seviyelerindeki değişmeden kaynaklanır.
2 veya 3 günde bir yapılacak olan kil maskesi, cildinizin fazla yağlardan kurtulmasını sağlayacaktır.
Derinin esnekliğini arttırmak için bolca su içmelisiniz.
1 bardak suya, 10 gram taze veya kuru Ceviz Yaprağı koyun. 10 dakika kaynattıktan sonra, suyla sivilcelerin üzerine bastırın.
Sivilceler için Limon Kolonyası Kürü: Yarım su bardağı limon kolonyasının içine, bir avuç adaçayı ekleyip, 2 gün bekletin. Her gün bir parça pamuğu karışıma batırıp, sadece sivilcenin üzerine bastırın. Ilık su ile durulayın mutlaka kurulayın.
Sivilce kontrol edilebilir ancak tam olarak şifası yoktur. Unutmayınız ki sivilce tedavisi uzun süreli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Hiçbir sivilcenin gülümsemenizdeki güzelliği perdeleyemeyeceğini unutmayın.
İnternetten bitkisel karışımları araştırın ve ara ara bu karışımları cildinize uygulayın. Aman dikkat sakın yalan yanlış karışımları uygulamayı kalkmayın. Kaynağınızın güvenilir olmasına dikkat edin.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yüzdeki

Sivilce

Lekeleri

İçin