Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yüzdeki Kaşıntı
Yüzdeki Kaşıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yüzdeki Kaşıntı : Yüzde kaşıntı çok farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Genellikle yüzde meydana gelen kaşıntılar,

Psikolojik nedenler,
Yıkanmamış yüz,
Kuru ciltler,
Alerjiler,
Yüzdeki kaşıntılı döküntüler,

Gibi nedenlere bağlı olabilmektedirler.

Psikolojik Nedenlere Bağlı Olan yüzde kaşıntı:

Sürekli olarak burnu ve yüzü ovuşturmak, yüz, burun, alın, göz gibi yüzün değişik noktalarına dokunma ihtiyacı hissetmek, ya sinirli olduğunuzu ya da karşınızdakinin fikirlerine katılmadığınızı göstermektedir.

Kişinin psikolojik durumu kalp atışlarını ve dolayısıyla kılcallardaki kan akışını bozar bu da çok hassas olan yüz ve burun dokusunda kaşıntıya sebep olur. Yukarıdaki örnek yüzün psikolojik duruma bağlı olan yüzde kaşıntıya güzel bir örnektir.

Bazı psikolojik sorunlar da yüzde kaşıntı oluştura bilmektedir. Fakat şu şu psikolojik sorunlar yüzde kaşıntı meydana getiriyor diye kesin hükümler verilemez. Çünkü bu olay kişiden kişiye büyük farklılıklar gösteren bir durumdur.

Yıkanmamış Yüz:

Özellikle gözler, burun, ağız ve kulak çevresinde meydana gelen kaşıntılardan sorumlu tutabileceğimiz bir durumdur. Bu bölgelerde biriken organik atıklar mikroorganizmaların çabucak çoğalmasını sağlar. Bu durumda yüzde kaşıntı meydana gelmesi kaçınılmaz bir sondur.

Yüz kaşıntılarının engellenmesi için özellikle yemeklerden sonra el ve ağız temizliği yapılmalıdır. Diğer yönden yatmadan önce ılık suyla sabunsuz veya çok az sabunlu olarak yüz yıkanmalıdır. Sabah kalktığımızda ise bol sabunlu soğuk suyla yüzümüzü ve ellerimizi yıkamamız gerekmektedir.

Kuru Ciltler:

Kış aylarında ısıtma sistemleri havayı kurutur. Kuru hava ise cildi etkiler ve onun kurumasına neden olur. Diğer yönden dışarıya çıkmanız durumunda da yüz kuru soğuğa maruz kalmaktadır. Bütün bu sebeplerle cildinizin kuruması yüzde kaşıntına davetiye çıkartır.

Sıcak su, kalitesiz sabunlar, yatmadan önce aşırı sabunlu su kullanımı, uygunsuz Makyaj malzemeleri, uygunsuz tıraş malzemeleri ve tıraş sonrası kalitesiz ürünler de cilt kuruluğuna ve akabinde de yüzde kaşıntına neden olan şeylerdir.

Kuru ciltlerden kaynaklanan yüzde kaşıntı cildi nemlendirmekle son bulur. Cilt nemlendiricileri, kremler ve uygun beslenme düzeni cildi nemlendirmek için iyi bir yöntem olabilmektedir.
Güneş Yanıkları:

Sahilde geçirdiğinizi mutlu bir günün akşamı kâbus gibi üzerinize çöker; yüzde kaşıntı. Çünkü siz güneş altında iyi bir gün geçirirken cildiniz ve özellikle yüzünüz güneş dolayısıyla yavaş yavaş yanmıştır ve siz bunun farkına bile varmamışsınızdır.

Evet, yüz kaşıntılarının nedenlerinden birisi de güneş yanıklarıdır. Güneş yanıklarından dolayı yüzde kaşıntı çekmek istemiyorsanız özellikle saat 10.00 ve 14.00 arası güneşe korunaksız çıkmayınız, koruyucu kremler kullanınız, şapka giymek yüzü güneşin yakıcı etkilerinden korumanın en etkili yöntemlerinden birisidir, Losyonu sakın unutmayınız. Losyon güneşin yıkıcı etkilerini bertaraf etmede çok etkili bir yöntemdir.

Alerjiler:

Yüzde kaşıntı bir alerji nedeniyle meydana geliyor olabilir. Modern çağın en sık görülen sorunlarından birisi de alerjidir. Alerji,

Saç boyaları,
Şampuanlar,
Makyaj malzemeleri,
Gide veya ilaçlar,
Baş biti,
Polenler,
Takılara bağlı olarak gelişebilir.

Bu tür alerjik yüz kaşıntılarının belirtileri; yüzde şişme, kızarıklık, döküntü olabilir. Daha ileri durumlarda nefes darlığı, baygınlık hatta şok gerçekleşir.

Alerjiye bağlı yüzde kaşıntının tedavi edilmesi yüzde neyin alerji meydana getirdiğinin tespitine bağlıdır. Bundan sonra yapılacak şey alerjiye neden olan etkenin vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Alerjen tespiti aşamasında yüzde kaşıntının geçici olarak engellenmesi gerekebilir. Bu durumda kaşıntının baskılanması için, antihistaminler, kortikosteroidler ve daha ileri durumlarda epinefrin(adrenalin) kullanılır.

Yüzdeki Kaşıntılı Döküntüler:

Böcek sokmaları, çeşitli Viral enfeksiyonlar, akne, herpes türü virüslerin neden olduğu uçuk, zona, dang humması, kıl dönmesi, jilet çizikleri, ürtiker, atopik dermatit(Egzama), Serobreik dermatit(sivilceler) , sistemik Lupus ve melanom gibi rahatsızlıklar deride kaşıntıyla birlikte çeşitli şiddette döküntüler de meydana getirmektedirler. Kaşıntı Hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Yasemin Bodurmerhaba yüz bölgemde sürekli kasıntı oluyor. ve sac diplermde sürekli elim yüzümde sacımda. ne kullana bilirim. psikoloji ilaçları kullanıyorm. onların yan etkisimi acaba?
  • Şifa MarketKullandığınız ilaçların yan etkileri olabilir. İlaçlarınızı aldığınız eczaneye veya doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. İyi günler...
  • Aykut Durmazsakal bırakıyorum ve sakalın oldugu kısımda sureklı yıkamama ragmen bır kasıntı olusuyor. sakala alısık bırıyım ama bır suredır bu boyle sıcak havalardan terlemeden vs. olabılır mı bu konuda bana daha detaylı bılgı verırsenız sevınırım. şimdiden cok teşekkür ederim iyi günler iyi calısmalar.
  • Yüzdeki

    Kaşıntı