Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Yetişkinlerde Altına Kaçırma

Yetişkinlerde Altına Kaçırma: Enürezis, halk arasında yatak ıslatma olarak biliniyor. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde altına kaçırma sorunu görülebilmektedir. Hastalık, en son geçtiğimiz yıl Brezilyalı futbolcu Ronaldo'nun enüretik olduğunu açıklamasıyla gündeme gelmişti.

Yetişkinlerde altına kaçırma (Enürezis durumu), idrar kontrolünü kazanmış olması beklenen kişilerde görülen, istem dışı idrar kaçırma şeklinde açıklanıyor. Fakat pratikte doktorlar bile enürezis için yatak ıslatma tabirini kullanıyor. İdrar kontrolünü kazanma yaşı kızlarda üç, erkeklerde ise dört. Eğer bu yaşın üzerindeyseniz ve uykuda altınıza kaçırıyorsanız siz bir enüretiksiniz.

Ancak yaşınız kemale ermiş bile olsa senede bir-iki kez gerçekleşen kaçırmalar, İngiliz tıp adamlarının tabiriyle "kaza" olarak değerlendiriliyor ve tedaviye ihtiyaç duyulmuyor. Zira bu durumlar o günkü yorgunluğa ve uykuya yenik düşmekle açıklanabilir. Konuya 17 senesini vermiş Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Uroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. M. İhsan Karaman bile bir zamanlar altına birkaç defa kaçırdığını itiraf ediyor: "Ben de idrarımı tutmam gereken bir yaşta altıma kaçırdım.

Bu çok doğal. Mesele minimum haftada iki kez yatağını ıslatan insanlarda başlıyor. Araştırmalara göre Türkiye'de 1 milyon kişi enüretik. Bunun 70 bininin yetişkin olduğunu biliyoruz. 2. Dünya Savaşı'nda farklı ülkelerde askerler üzerinde yapılan araştırma, hastalığın tüm dünyada yaygın olduğunu gösterdi."

Yetişkinlerde altına kaçırma problemi

Yetişkinlerde altına kaçırma problemi, neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Tıp dünyası, konu ile ilgili ilk ciddi bilgileri M.Ö. 1550 yılına ait Eber papirüslerinden elde etmiş. Tabletler, enüretiklerin toplumdan dışlandığını gösteriyor. Hastalık, tedavi edilmediği takdirde bireyde özgüven eksikliğine, benlik saygısının yitirilmesine ve sosyal kimlikle ilgili sakıncalara yol açıyor, tüm yaşamı etkileyebiliyor. Dr. Karaman, gece işemeleri ile ilgili yanlış düşüncelerden şikayetçi. "Son olarak İstanbul'da Acıbadem ve Ümraniye'yi kapsayan bir araştırma yaptık. Sosyo ekonomik seviye düştükçe hastalığı algılayışlar değişiyor. Fakir kesimler, hastalığın psikolojik olduğuna ve yakında geçeceğinden emin. Daha kültürlü kimseler ise çocuğunu ya da eşini hemen doktora götürüyor. Aileler arasında komşularının 'sidiklinin annesi' gibi laflarından korkarak doktora gidemeyenlerin olduğunu saptadık. Bu nezle gibi basit bir hastalık. Tedavisi çok kolay.

Eğer çaresine bakılmazsa altını ıslatan bir yetişkinin hayatı perişan hale gelebiliyor."

Sebepleri

Gece işemelerinin temelde üç sebebi var. Birincisi en yaygın olanı. Beyin, uykuda idrarı yavaşlatan ADH hormonunu yetersiz salgılıyor. Böylece böbrekler kişinin uyuduğunu anlayamıyor ve idrar kesesini doldurup şişiriyor. Böylece hasta çabuk kaçırıyor. Bu sebepten altına kaçıranlar için bilim adamları, 1969'da Çekoslovakya'da ADH hormonu yerine geçecek sentetik benzeri üretmişler. Uyumadan önce hastaya hap şeklinde verilen madde, gece işemesini önlüyor. Hastalığa bir diğer sebep olarak da uykudan uyanma zorluğu gösteriliyor. Tıpta bu durumda bedenin bir bozukluğu olarak kabul ediliyor.

Zor uyanmayla birlikte idrar kesesinde gece kasılmalar meydana geliyor. Böylece hacmi küçülen idrar kesesi böbreklerde ağır hastalıklara yol açabiliyor. Bu durumun pek kabul görmeyen yöntemi ise hayli ilginç. Uyumadan önce hasta, kilodunun içine sensörler yerleştiriyor. Bir zil sistemine kablolarla bağlanan sensörler, işeme başladığında hastayı uyarıyor. Dr. Karaman, Türkiye'de genelde çocuğun uyanmadığını anne babaların zili duyup çocuğu tuvalete kaldırdığını gözlemlemiş. Bu tedavi yöntemi, hastada bir süre sonra şartlı refleks geliştiriyor. İngiltere'de yapılan araştırmalara göre bu yönteme hastaların sadece yüzde beşi rağbet etmiş.

Hastalığa son sebep ise psikolojik. Ancak Dr. Karaman bu oranın çok düşük olduğunu söylüyor: "Yatak ıslatma deyince, tıp dünyasının büyük kısmı dahil psikolojik sebepler düşünülüyor. Hatta bir çok kitap bu şekilde de yazar bunu. Ama hastalığın yüzde 85 sebebi organik. Geriye kalan yüzde 15'lik bir oranda psikolojinin etkisini kabul ediyorum. Anne baba ayrılmaları, okulda başarısızlık ve dayak gibi Stres durumları özellikle çocukları çok etkiliyor.

Böyle bir durum gözlemlediğimde hastayı anında psikologa yönlendiriyorum. Bunun yanında enürezise sebep olarak sinir uçlarında meydana gelen bozuklukları ve idrar kesesi iltihaplanmalarını da sayabiliriz." Dr. Karaman'a göre üzerinde durulması gereken bir başka önemli nokta, enüretik çocuklarda davranış bozukluğu semptomlarının daha fazla olduğu ve normal çocuklara göre uyum sorununun daha fazla görüldüğü: "Çocuk için en önemli tehlike güçlü, duyarlı veya cesur olmasına karşın, hâlâ yatağını ıslatması. Bazıları sırf bu sır açığa çıkar korkusuyla evlenmekten bile kaçınabiliyor,"

Araştırmalara göre, enüretik çocuklardaki özsaygı normal çocuğunkinden hatta Romatizma ya da kistik fibroz gibi kronik hastalıklı çocuklarınkinden bile daha düşük. Bu oran toplumların algılayışlarına göre değişebiliyor. Araştırmacılar Enüretik çocuklara tedavi önerilmesi gerektiğini ve enürezisten kaynaklanan güven eksikliğinin psikolojik hastalıklar için bir risk oluşturabileceğini, iyi bir tedavi ile bu tür psikolojik problemlerin önlenebileceğini belirtiyor.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Alt Islatma Alt ıslatma 2
 Alt Islatma Alarm Cihazı Alt Islatma Bitkisel Tedavi
 Alt Islatma (idrar Kaçırma) Nedenleri Alt Islatma İlaçları
 Alt Islatma Nedenleri Alt Islatma Problemi
 Alt Islatma Problemi 2 Alt Islatma Sorunu 2
 Alt Islatma Sorunu Alt Islatma Sorunu 3
 Alt Islatma Sorunu 4 Alt Islatma Tedavisi
 Alt Islatma Tedavisi 2 Alt Islatmaya Bitkisel Çözüm
 Alt Islatmaya İyi Gelen Bitkiler Altına Kaçırma
 Altına Kaçırma (idrar Kaçırma) Hastalığı Altına Kaçırma (idrar Kaçırma) Tedavisi
 Altına Kaçırma Nedenleri Altına Kaçırma Problemi
 Altına Kaçırmaya (idrar Kaçırmaya) Bitkisel Çözüm... Altını Islatan
 Altını Islatan Bebek Altını Islatan Çocuğa Bitkisel Tedavi 2
 Altını Islatan Çocuğa Bitkisel Tedavi 3 Altını Islatan Çocuğa Bitkisel Tedavi 4
 Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranılmalı Altını Islatan Çocuğun Tedavisi
 Altını Islatan Çocuk Altını Islatan Çocuklar
 Altını Islatan Çocuklar 2 Altını Islatan Çocukların Tedavisi
 Altını Islatanlar İçin Altını Islatma
 Altını Islatma Altını Islatma Bitkisel Tedavi
 Altını Islatma Nedenleri Altını Islatma Problemi
 Altını Islatma Problemi Altını Islatma Tedavisi
 Altını Islatma Tedavisi Altını Islatmak 2
 Altını Islatmak 3 Altını Islatmak (altına Kaçırmak)
 Altını Islatmanın Tedavisi Altını Islatmanın Tedavisi
 Büyüklerde Alt Islatma Büyüklerde Altını Islatma
 Çocuğun Altını Islatması Çocuklarda Alt Islatma
 Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri Çocuklarda Altını Islatma
 Çocuklarda Altını Islatma 2 Çocuklarda Altını Islatma 4
 Çocuklarda Gece Alt Islatma Çocuklarda Gece Altını Islatma
 Çocuklarda Gece İşemesi Çocuklarda Ve Yetişkinlerde Altına Kaçırma (idrar ...
 Çocukların Altını Islatması Dry Days Enürezis Alarm
 Enürezis Alarm Gece Alt Islatma
 Gece Alt Islatma Nedenleri Gece Alt Islatma Tedavisi
 Gece Altına Kaçırma Tedavisi Gece Altını Islatma
 Gece Altını Islatma Nedenleri 2 Gece Altını Islatma Nedenleri
 Gece Altını Islatmak Gece Altını Islatmanın Bitkisel Tedavisi
 Gece Altını Islatmanın Tedavisi Gece İşemesi
 Gece Yatak Islatma Geceleri Altına Kaçırma
 Geceleri Altını Islatma Geceleri Altını Islatma Nedenleri
 İdrar Kaçırma Tedavisi İdrar Kacırma Tedavisi 2
 İdrar Tedavisi Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi
 Uykuda Altını Islatma Uyurken Altına Kaçırma
 Yatağı Islatma Yatak ıslatma
 Yetişkinlerde Alt Islatma (idrar Kaçırma) Sebepler... Yetişkinlerde Alt Islatma Nedenleri
 Yetişkinlerde Altına Kaçırma Yetişkinlerde Altını Islatma

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.