Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yatınca Başlayan Öksürük
Yatınca Başlayan Öksürük
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yatınca Başlayan Öksürük :

Üç haftadan uzun süren her öksürük “kronik (müzmin)” olarak kabul edilmektedir Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız “Gastroözofageal reflü” olarak bilinen mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi durumu kronik öksürüğün Astım ve geniz akıntısından sonra üçüncü en sık sebebidir Kronik öksürüğü olan hastaların yaklaşık dörtte birinde altta yatan neden reflüdür.

Öksürük bazen reflünün tek habercisi olabilir

Klasik reflü belirtileri arasında; göğüste yanma ağza asit gelmesi ve ağızda acı tat sayılabilir Bu belirtilere eşlik edebileceği gibi bazen öksürük reflünün tek habercisi olabilir Reflüye bağlı öksürük çoğunlukla; çikolata Kahve alkol baharatlı ya da yağlı yiyecekler ile şiddetlenir.

Özellikle yatınca ve geceleri öksürük artar Reflü öksürüğe neden olabildiği gibi öksürük de reflüyü arttırabilir Ayrıca reflünün astımı tetikleyebilmesinin yanı sıra astımlı hastalarda da reflü daha sık görülmektedir.

Doğru tanı ve uygun tedavi önemli

Eğer tipik şikayetler varsa reflü tanısı koymak kolaydır Tanıda yemek borusu asit ve basınç ölçümü endoskopi gibi yöntemlerden yararlanılabilir Ayrıca tedaviye yanıtın değerlendirilmesi de kimi zaman tanıya götürür Reflüden şüphelenildiğinde bir gastroenterolog (mide-bağırsak hastalıkları uzmanı) hangi tanı yönteminin uygun olduğuna karar verecektir

Reflüye bağlı öksürüğün tedavisinde öksürük kesiciler değil mide asidini engelleyen ilaçlar önerilir Tedavi öksürük düzeldikten sonra en az üç ay daha sürdürülmeli ve daha sonra azaltılarak kesilmelidir.

Ayrıca diyetteki yağ miktarı azaltılmalı öğünler küçük tutulmalı ve kafein çikolata alkol gibi yemek borusu alt ucunun basıncını düşürerek mideden yemek borusuna asit geçişini arttıran besinlerden uzak durulmalıdır Reflülü hastaların yemekten hemen sonra yatmaları önerilmez Yatak başını (sadece yastıkla boynu değil) yükselterek uyumaları hastalara bir miktar yarar sağlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehmet Eşmekayaselamlar ben gece yatınca öksürüğüm başlıyor bu öksürüğü nasış tedavi edebilirim hangi bitkiler iyi gelir. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Yatınca

    Başlayan

    Öksürük