• ANASAYFA
 • HASTALIKLAR
 • DIŞKI TUTAMAMA
 • Alışveriş Sepeti
  Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

  Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
  Uzmana Sor
  Yaşlılarda Dışkı Kaçırma
  Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.
  Dışkı kaçırma ya da dışkısını tutamama istemsiz bir şekilde dışkı sızdırma olarak tanımlanabilir. Bu durum bunama geçiren insanlarda yaygın görülmektedir. Bununla birlikte, sağlıklı yaşlıların % 5′inden azında da rastlanan bir sorundur. Böyle bir durum hem kişinin kendisi hem de ailesi açısından son derecede utandırıcı olabilmektedir.

  Dışkı kaçırmayla ilişkilendirilen bir risk faktörü de Kabızlık öyküsü ve laksatif (müshil) kullanımıdır. Dışkılamayı kontrol eden kas ve bağ dokularının zayıflamasında bu etkenin de payı vardır. Dışkının bağırsaklarda sertleşip sıkışması ya da tıkaç oluşturması anlamına gelen fekal impaksiyon , sıkışmış dışkı yığınının etrafından dışarıya az miktarda sıvı dışkının sızmasına sebebiyet verir. Bu da hastanın dışkısını kaçırma­sına neden olur.

  Bu sorunun daha az görülen diğer nedenleri arasında, çok fazla sayıda hamilelik geçirmiş olmak, anüs veya bağırsaktan ameliyat olmuş olmak, şeker hastalığı , bağırsak enfeksiyonu ya da iltihaplanması geçirmiş olmak, Felç ya da omurilik yaralanması veya tümörü bulunmak gibi nedenler sıralanabilir.
  Yorumlar Konuya Yorum Yapın

  Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

  Diğer Makaleler

  Yaşlılarda

  Dışkı

  Kaçırma