Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yaşlılarda Dışkı Kaçırma
Yaşlılarda Dışkı Kaçırma
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yaşlılarda Dışkı Kaçırma : Dışkı kaçırma ya da dışkısını tutamama istemsiz bir şekilde dışkı sızdırma olarak tanımlanabilir. Bu durum bunama geçiren insanlarda yaygın görülmektedir. Bununla birlikte, sağlıklı yaşlıların % 5′inden azında da rastlanan bir sorundur. Böyle bir durum hem kişinin kendisi hem de ailesi açısından son derecede utandırıcı olabilmektedir.

Dışkı kaçırmayla ilişkilendirilen bir risk faktörü de Kabızlık öyküsü ve laksatif (müshil) kullanımıdır. Dışkılamayı kontrol eden kas ve bağ dokularının zayıflamasında bu etkenin de payı vardır. Dışkının bağırsaklarda sertleşip sıkışması ya da tıkaç oluşturması anlamına gelen fekal impaksiyon , sıkışmış dışkı yığınının etrafından dışarıya az miktarda sıvı dışkının sızmasına sebebiyet verir. Bu da hastanın dışkısını kaçırmasına neden olur.

Bu sorunun daha az görülen diğer nedenleri arasında, çok fazla sayıda hamilelik geçirmiş olmak, anüs veya bağırsaktan ameliyat olmuş olmak, şeker hastalığı , bağırsak enfeksiyonu ya da iltihaplanması geçirmiş olmak, Felç ya da omurilik yaralanması veya tümörü bulunmak gibi nedenler sıralanabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yaşlılarda

Dışkı

Kaçırma