Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Yaşlılarda Altına Kaçırma
Yaşlılarda Altına Kaçırma: İdrar kaçırma kişi için sorun oluşturmakta utanç ve özgüven kaybına yol açmaktadır. Kaçırma çok pahalı bir rahatsızlıktır ve yıllık ekonomik masrafı diğer birçok kronik hastalıklara yaklaşmaktadır.

İdrar kaçıran olguda, toplumun bilincini yükselterek ve sağlık kesiminin dikkatini sağlayarak pek çok erken tanı ve etkin tedavi yolları bulma fırsatı vardır.

Yaşlılarda idrar kaçırma 15–65 yaş arası nüfusta erkekte % 1,5–5 kadında ise % 10–30 arasında idrar kaçırma sıklığı bildirilmiştir.

İdrar tutamama hem evde yaşayan hem de bakımevlerinde kalan yaşlılarda daha sık olarak görülmektedir.

60 yaş üstü evde yaşayan kadınların üçte birinde kaçırma olduğu saptanmıştır. Bakım evinde yaşayan 60 yaş üstü kadınlarda ise bu oran çok daha yüksektir.

Mesane kontrolü (sık çıkma, aciliyet, gece sık idrara çıkma ve kaçırma) problemi olan pek çok yaşlı bu durumu yaşlanmanın doğal bir nedeni kabul ederler ve sosyal hoşnutsuzluk nedeniyle tedavi arayışından vazgeçebilirler.

İlerleyen yaşla beraber görülme sıklığı artmasına karşın, idrar kaçırma yaşlanmanın normal bir sonucu olarak düşünülmemelidir.

Yani her yaşlı idrar kaçıracaktır diye bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.