Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vücuttaki Kaşıntı
Vücuttaki Kaşıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vücuttaki Kaşıntı Hakkında Bilgiler.

Vücuttaki kaşıntı neden olur, vücut kaşıntısının tedavisi nasıl yapılır, vücutta aşırı kaşıntının sebep olduğu hastalıklar nelerdir. Vücuttaki kaşıntının tedavi yöntemleri ve kaşıntıyla ilgili tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır. Konunun detaylarına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.


Kaşıntı sık sık rastlanan bir durumdur.Bazen tatlı tatlı, bazen de sizi çileden çıldırtacak derecede kaşınabilirsiniz. Peki bu kaşıntıların nedenleri ne olabilir?

Kaşıntıya neden olan hastalıklar:

• Deri Hastalıkları
• Kronik Böbrek Hastalıkları
• Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları
• Lenfomalar
• Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu
• Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani)

Mide-barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki önemli rahatsızlık “safra akımının bozulması (kolestaz)” ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”dır.

Aşırı Temizlik kaşıntı Nedeni Olabilir:


Makat çevresinde ciddi kaşıntılar özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır. Genellikle nedeni belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kötü hijyeni veya sabun deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının nedeni olabilir. Çocuklarda makat çevresinde kaşıntının en sık sebebi halk arasında kıl kurdu olarak bilinen barsak parazitidir (oksiüriazis). Makat çevresinde kaşıntı ile birlikte kızarıklık ödem ileri dönemde ciltte beyazlaşma ve kalınlaşma görülebilir. Çocuklarda geceleri şiddetli kaşıntı (parazitin makat çevresindeki cilde yumurtalarını bırakması nedeni ile) olabilir.

Makat bölgesindeki kaşıntının diğer nedenleri ise:


Hemoroid fissür fistül tümör geçirilmiş cerrahi veya radyoterapi
• Primer dermatolojik hastalıklar (liken planus atopik egzema psoriasis seboreik dermatit)
• Mantar infeksiyonları (dermatofitozis kandidiyazis)
• Parazitler (kıl kurdu uyuz hastalığı)
• Kontakt dermatit (sabunlar kremler ve Antibiyotik kullanımına bağlı)
• Ayrıca dar giysiler obezite şeker hastalığı sıcak hava ve beslenme biçimi de bu tür yakınmaları tetikleyebilmektedir.

İnatçı Kaşıntılara Dikkat:

Safra akımındaki bozulma karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve diğer dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen veya tekrar eden inatçı kaşıntı veya kaşıntı ile birlikte sarılık idrar renginde koyulaşma dışkı renginde açılma halsizlik bulantı kusma ishal karın ağrısı karında şişlik ateş gibi bulguların bir kısmı varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene göre değişmektedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • 0Ya Oskay Zibanoğlumerhaba. annemde 5-6 yıldır var olan hafif başlayıp artan vücudun her yerinde olabilen kaşıntısı var. çok tetkikler yapıldı çözüm bulamıyoruz. ilaçlar kremler hiç fayda etmedi. önereceğiniz bir tetkik varsa yapalım. teşekkür ederim.
  • Şifa MarketHiçbir sebebe dayandırılamayan kaşıntı reaksiyonlarında karaciğer desteği önemli rol oynar. Beslenmesine mümkün mertebe dikkat etmesi gerekir. Tedavi ile birlikte bir diyet listeside sunmaktayız. Tedavi destek kürü için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/ksnt-deve-dikeni-karisimli-set.html
  • Serkan Gülerözellikle kollarımda bacaklarımda aşırı derecede bir kaşınma var bu kaşınmanın sebebi nedir acaba kötü bir hastalığın belirtisi olabilir mi kaşıntıyı geçirebilmek için ne yapabilirim lütfen yardım edin..
  • Vücuttaki

    Kaşıntı