Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Vücut Geliştirme Hapları

Ülkemizde ve dünyada gençler arasında vücut geliştirme tutkusu giderek yaygınlaşıyor. Bu haftaki yazımda yapılan yanlışların ve kullanılan ilaçların gençleri nasıl bir felakete sürüklediğini sizlerle paylaşmak istedim. Yapılan birçok araştırmada yaşları 16 ile 30 arasında değişen gençlerin bu konuya ilgisi son 5–6 yılda 3–4 kat arttığını ortaya koymaktadır. Maalesef gençler, bir an önce kaslı vücuda sahip olabilmek için çeşitli testosteronlar, hormon, Creatinemonohydrate L-Carnitine ve daha birçok ilaç kullanılıyor. Bunların kimisi Spor salonlarından, kimisi de sokak satıcılarından temin edilmektedir. İnsan vücudunun dengesini bozarak kasları şişiren ilaçlar, kısa sürede organların iflasına sebep oluyor. Bu durumun son örneği Kocaeli'nde yaşandı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı'nda görevli veteriner hekim Batuhan Tayfun (33), yaklaşık 10 yıl önce vücut geliştirme sporuna başladı. Aynı zamanda Hormon ilaçları da alan Tayfun, geçtiğimiz salı günü geçirdiği Kalp Krizi sonucu hayatını kaybetti. Yapılan otopside hormona bağlı olarak kalbinin normalden 3 kat fazla büyüdüğü, akciğer, karaciğer ve böbreklerinin tahrip olduğu tespit edildi. Genç veterinerin annesi, oğlunun her gün kendisinin dahi bilmediği ilaçlar aldığını söyledi. Tayfun’un ölümü hormonların satışını ve kullanımını tartışmaya açarken, uzmanlar ölümcül riskler taşıyan bu ilaçların ülkeye kaçak yollardan girdiğini, özellikle yarış atlarına daha hızlı koşmalarını sağlamak amacıyla verildiğini anlatıyor. Besicilik sektöründe yaygın olarak kullanıldığı için bu ilaçların ruhsatlandırma işleminden Tarım Bakanlığı sorumlu ve Sağlık Bakanlığı’nın denetiminin dışında kalıyor. 
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Yavuz Nak, ‘steroid’ adı verilen bu tür ilaçların birçoğunun kullanımının yasak olduğunu vurguluyor. Dolaşım sisteminde kalıcı bozukluklara yol açan hormonların, Kalp Krizi riskini artırdığının da altını çiziyor. Diyetisyen Deniz Güzeltaş, Sağlık Bakanlığı’nın ‘doping’ içerikli ilaçlara onay vermediğini belirtirken, Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, bakanlığın konuyla ilgili bir kontrol mekanizması oluşturmasını istiyor. Bu ürünler sadece profesyonel sporcular tarafından değil, daha güzel ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen gençler tarafından da kullanılıyor. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde çoğalan Spor salonları ise gençler için tam anlamıyla bir para tuzağı. Bu Spor salonlarında gıda takviyeleriyle ilaçlar, belli bir eğitime sahip olmayan kişiler tarafından tavsiye ediliyor; üstelik kaçak ve bakanlık izni olmayan ürünler Spor salonlarına giden gençler tarafından büyük talep görüyor. Vücut geliştirme sporcuları ve Spor hekimleri, kolaylıkla bulunan bu ürünlere dikkat çekiyor.Söz konusu ilaçların kullanımı Spor salonlarında başlıyor. Bu salonlara daha kaslı bir vücuda sahip olmak için giden gençler, bir süre çalıştığında kasların hızlı gelişmediğini görünce görevlilerden yardım istiyor. İsmini vermek istemeyen Spor salonları sahipleri ve hocaları, bu süreci şöyle anlatıyor:“Çok Spor yaparak vücut birden gelişmiyor. Müşteriler de kısa sürede vücutlu bir yapıya kavuşmak istiyor. Bu durumda ilaç almasından başka bir çaresi yok. Biz de elimizdeki ilaçlardan tavsiye ediyoruz. Kullanma şeklini öğretiyoruz. Çoğu zaman Spor salonunda bu ilaçları veriyoruz. Şimdiye kadar da hiçbir şikâyetle karşılaşmadık. Bu ilaçlar yasak değil, her yerde satılıyor.” 
Spor eğitim uzmanları ve doktorlar bu tür ilaçların sağlık açısından zararlı olmasına rağmen denetimden uzak, kontrolsüz bir şekilde kullanıldığını bildiriyor. Genellikle yurtdışından kaçak yollarla getirilen ilaçlar, daha çok hayvancılık sektöründe kullanıldığı için ruhsatlandırma işleminden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sorumlu. Kutusu 25 ile 500TL arasında değişen ve ‘testosteron ve anaboliksteroid’ adıyla satılan bu ilaçlar, başta Spor salonları olmak üzere birçok yerde bulunuyor. Bunun için bitkisel büfeler açılıyor. Tabelalarına ‘sağlıklı yaşam’ vaadini büyük puntolarla yazan yerler, kendilerine gelen müşterilerin isteğine göre ilaç veriyor. Ancak ilaçları verenlerin hiçbir sağlık bilgisi yok. Kimisi, ek gelir elde etmek için ilaçları sokakta kartvizit dağıtarak pazarlıyor.“Doping için atlara verilen ilaçları insanlar bile kullanıyor”. Bu ilaçlarının çoğu tehlikeli olduğu için satışının yasaklandığını belirten Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Yavuz Nak, bu gruba giren bazı ilaçların hayvanlarda, özellikle yarış atlarında doping için kullanıldığına işaret ediyor. Bunun insanlar tarafından kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Yavuz Nak, ilaçların insan vücudunda hemen değil, uzun süre sonra etkisini gösterdiğini aktarıyor. Nak şu bilgileri veriyor: “Bu ilaçlar çok fazla oranda protein içeriyor. Kullanılmasından sonra dolaşım sistemini bozuyor. Dolaşım sistemindeki tüm organları dengesiz büyütüyor. Sistemin dengesi bozulunca zamanla ortaya önüne geçilmeyen büyük sorunlar çıkıyor.” 
Bütün vücut geliştirme ilaçlarının zararlı olmadığını ifade eden diyetisyen Deniz Güzeltaş’a göre, Sağlık Bakanlığı’nca onaylı ilaçların uzman kontrolünde kullanımının herhangi bir yan etkisi yok. Güzeltaş, “Tarım Bakanlığı’nın onay verdiği ilaçların içinde ne olduğu bilinmediği için zararlı ve yan etkileri ortaya çıkıyor. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı ilaçların içeriği biliniyor ve nasıl kullanılacağı neye yarayacağı ispatlanmış durumda.” diyor. Hormon ilaçlarının çoğunun insan vücuduna zarar verdiğini ve bunun yıllardır bilinmesine rağmen herhangi bir tedbir alınmadığını belirten eczacı Sinan Usta ise bu ilaçların denetiminin Tarım Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini savunuyor. Bu ilaçların içlerinde sağlığa ciddi boyutta zarar verenlerin bulunduğunu belirten Usta, “Ne kadar kullanılacağını bilmeden, daha fazla kas yapmak için daha fazla dozda alınıyor. Bu kötü sonuçlar doğuruyor.” diyor. Türkiye’de satışı yasak, yurda kaçak getiriliyor. Yurtdışında reçeteli satıldığı halde Türkiye’de her yerde kolaylıkla bulunan bazı ilaçlar kaslı bir vücut vaat ederken ölüme sebep olabiliyor. Sporcuların kullandığı gıda takviyeleri artık marketlerden Spor salonlarına pek çok yerde satılıyor.‘Kas yapan, enerjiyi artıran, yağ yakımını hızlandıran’ bu ürünler, bilinçsiz kullanıldığında tehlike saçıyor. Reçetesiz satılan bu ürünler, böbrek hastalıklarından Cinsel rahatsızlıklara kadar pek çok soruna sebep oluyor, ölüme götürebiliyor. Türkiye’de yasak olduğu halde internet üzerinden sipariş edilen ürünler de her geçen gün artıyor. Uzun süre kullanıldığında erkeklerde göğüsleri büyültüyor, kadınlarda kıllanmaya yol açıyor. Bu sebeple Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onayı olmayan ürünlerin kullanılmaması gerekiyor. 
Sevgili gençler kas kütlesi artışı eşittir hayvansal protein, et, süt, yumurta eşitlemesi çok bilinen ancak doğru olmayan bir ezberdir. Yoğun Spor yapanlar, atletler, özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler kaslarının gelişmesi için mutlaka ilave proteine ihtiyaçları olduğunu düşünürler. Oysa hiç hayvansal protein almadan bile güçlü kaslara sahip olmak mümkündür. Prof. Dr. ColinCampbell’ın uzun yıllar süren “ChinaStudy” çalışması fazla proteinin kanser riskini artırdığını kesin olarak göstermiştir. “Kanser riskinin artması önemli değil yeter ki vücudum güzel olsun” demiyorsanız bırakın ekstra protein desteği almayı günlük et tüketiminizi bile sınırlamanızı öneririm. Fazla protein böbrekler için ekstra yük yapar, üre ve ürik asit gibi atık maddelerin artmasına neden olur, tansiyonu yükseltir. Protein destekleri içinde en çok “creatin” amino asidi kullanılır, bu maddenin gerçekten kas kütlesini artırıcı rolü vardır. Buna karşılık dışarıdan creatin alımının vücudun kendi creatin üretimini durdurma/tembelleştirme tehlikesi de vardır. Protein desteklerinin bir diğer tehlikesi kan asiditesini artırmasıdır. Bu da kemiklerden kana fazladan kalsiyum verilmesine neden olarak Kemik Erimesi yapar. Protein desteklerinin son bir yan tesiri de böbrek taşı oluşturma riskidir. Kalp Krizi riskini artırmaktadır. Buradan bilinçsiz ilaç kullanan tüm gençleri uyarmak istiyorum: ‘birkaç kişiye daha güzel görünmek için gelecek yıllarınızı ve yaşamınızı tehlikeye atmayın!’. Sağlıkla ve ilaçsız egzersiz dolu günler diliyorum. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı Cehre Anlamı Açık Yaralanmalarda İlkyardım
 Adet Öncesi Sendromu Adet Öncesi Sendromu 2
 Aerolizer (İnhalasyon Kapsülü) Aerolizer (İnhalasyon Kapsülü)
 Aerolizer Nedir? Afrodizyak Etkili Parfüm
 Ağız Boğaz Bademcik Ağız İçi Yaralar 3
 Ağiz iltihapları Ağız Kokusu 15
 AĞIZ KOKUSU NEDİR ? Ağız Mantarı 3
 Ağız Sulanması 2 Ağız ve Dil İltihabı 2
 Ağrı 7 Ağrı 7
 Akne 7 Akne 7
 Akne İçin Maske Makale 2 Akne İçin Maske Makale 3
 Akne İzleri Nasıl Geçer Akşamdan Kalmalık
 Akşamdan Kalmalık  Akupresür ve Şiatsu
 Akupunktur Akupunktur ve Kocakarı ilaçları
 Akut Gut Tedavisi Alerji 12
 Alerjit (Deri Hastalığı) Allerjik Konjonktivit Nedir
 Altiritli Hastayı Alçıya Alma Ampirik Tedavinin Temel İlkeleri Ve Tedavide Kulla...
 Anksiyete 2 Anksiyete 2
 Anti Lökotrien İlaçlar Antidepresan ilaçlara terapötik yanıt
 Antidepresan ilaçlara terapötik yanıt Anüs Hastalıkları 2
 Aort Kapakçığı Apse ve Çıbanlar 2
 Aromaterapi 5 Arpacık 16
 asd Aşil Kirişi İltihabı
 Aşırı Beslenme 2 Aşırı Kilo
 Aşırı Kilo  Astım
 Astım 15 Astım 3
 Astım (Bronşiyal) Astragalus
 Ateş 8 Ateş 8
 Ayak Bileklerinde Şişme  Ayak Çıbanı Nedir
 Ayaklarda Soğuk Isırması 2 Bağırsak Gazları 3
 Bağırsak İltihabında(Kolitte) Bağırsak Parazitleri 4
 Bağırsak Sendromu Belirtileri Bağırsak Tıkanması 3
 Bahar Alerji Belirtileri Bahar Alerjisi Bitkisel Tedavisii
 Baharat Basur 10
 Basur (Hemoroid) 3 Baygınlık
 Bebekler İçin D Vitami Bel Ağrısı İçin Krem
 Bel Soğukluğu 2 Beta Blokerler
 Beyin İltihabı 2 Birincil Yara İyileşmesi
 Bitkisel ilaçlar 7 Bitlenmek
 Böbrek Ağrısı 5 Böbrek Kisti Nedir | Belirtileri | Tedavisi
 Böğürtlen yaprakları çayı balla tatlandırılır. İçi... Boyun Fıtığı Ameliyatları
 Bulaşıcılık Burun Alerjisi Tedavi
 Çene Ameliyatı Çıbanları oldurmak için
 Çiçek Çiçek Özleri
 Çiğ Rejim  Cilt Hastalıkları 2
 Cilt Kanserinin Sebebi Güneş Yanıkları Ciltteki Sivilce Lekeler Nasıl Yok Edilir
 Cinsel ilişkiye zorlanan kişiye kefaret gerekir mi... Çocuklarda Ateş
 Corpus callosum nedir Cüzzam
 D Vitamini Nedir Damar Sertliği 4
 Damar Sertliği 8 Deri Altı İltihabı Nedenleri
 Deride Çatlak Makale2 Deride Çatlak Makale3
 Disfaji Belirtileri Doğumsal Kalp Anomalisi
 Döl Yolu Akıntısı Dolama 4
 Eklem Şişmesi Eller
 Epilepsi için vagus Nerve Stimulator Fazla Terleme
 Felç Fibrinojen
 Fibröz Displazi Hastalığının Tanısı Fistül
 Fistüs Fıtık
 Gaz Ve Şişkinlik Geç Reaksiyon
 Gece Aldatılmaları ( Uykuda Bel Gelmesi ) Gelişmeyen Zayıf Çocuklarda
 Gms Kimlerde Görülür? Göğüs Hastalıkları 4
 Göz iltihapları 4 Göz kanaması 3
 Göz Karlanması Göz Tansiyonu Yüksekliği
 Göz Yaşı Artar Granuloma Annulare nedir? Sebebi Nedir ? Tedavisi
 Gül Goncasından Kuşbumuna Orta Yaş Güzelliğini Gel... Gül Goncasından Kuşbumuna Orta Yaş Güzelliğini Gel...
 Gül Goncasından Kuşbumuna Orta Yaş Güzelliğini Gel... Gül Goncasından Kuşbumuna Orta Yaş Güzelliğini Gel...
 Günümüzde Kullanılan Antihipertansif İlaçlar... Hafif Peklik
 Hallux Valgus Ateli Hamile Kalmamak İçin Önlem
 Hardline Progainer Hastalık Hastalığı Tedavisi
 Hazımsızlık 12 Hemoglobin S Hastalığı
 Hızlı Göz Hareketi (REM) Hızlı Olmayan Göz Hareketi (NREM)
 Holter Monitör Homeopati 3
 Hormon Etkisi Olmayan Tedaviler Hoş Kokulu Lavanta
 Husyelerin ve Sperma Kordonlarının İncelenmesi İdrar Torbası Yara
 İhtinaki rahim (Histeri) İktidarsızlık 4
 İmmunoterapi Hangi Yaşlarda Uygulanır? Kabızlık 12
 Kan çıbanı hakkında bilgi Kan Şekeri
 Kanser Ağrısı Kanser Burun
 Kansızlık 11 Kapalı Yaralanmalar
 Karaciğer İltihabı Ve Büyümesi Karaciger Yenilenme
 Kırık Tedavisinde Genel Prensipler Kırıklarda Belirti Ve Bulgular
 Kızıl 4  Klinik bulgular
 Kolesterol Nedir 3 Kolesterol nedir, niçin önemlidir
 Kolesterol Yüksekliği Şikayet Olmadan Olabilirmi... Korkuyu Giderici
 Küçük Damar Hastalığı Nedir Küçük kuşuta: Bal, tuz ve sirke ile kanştırılarak ...
 Kuru Meyveler Lazer Akne Tedavisi Fiyat
 Makata Çatlak Tedavisi Masaj 4
 Masaj 4 Meditasyon 3
 Megalomani Nedir ? Megalomani Nedir ?
 Mide Yanmasına Ne İyi Gelir UzmanTV Mıhlama
 Nasıl bir tedavi/girişim uygulanacak Naturopati
 Naturopati  Nazal Polip
 Nefes Darlığı 10 Nefes darlığı 4
 Nefrotik Sendrom 3 Normal kan kolesterol düzeyleri ne olmalıdır
 Oral Ve Genital Mukazanın Enfeksiyöz Ülserleri Ortodonti Fiyatları
 Pannikülit Türleri Parmaklarda takılma neden olur
 Pernisiyoz Anemi Genel Görünüm Pernisiyoz Anemi Genel Özet
 Plörezi (Akciğer zarında sıvı birikmesi) Polen Alerjisi Olanlar Dikkat
 Poliipin Prostat 7
 Prostat Büyümesi 5 Protein Toz
 Pseudoxanthoma Elasticum Tanımı Pulsus Paradoksus
 Radyasyon Hasarı Raşitizm 6
 Refleksoloji 3 Risk Faktörleri
 Romatizma 12 Romatizma Siyatik
 Saç Beyaz Saç Beyazlaması Tedavisi
 Saç Beyazlaması Tedavisi Sağırlık
 Sağlığın Doğal Yöntemlerle Korunması  Sağlığın Doğal Yöntemlerle Korunması
 Sağlığın Doğal Yöntemlerle Korunması  Saman Nezlesi Makale2
 Saman Nezlesinin Belirtileri Makale2 Sargı Ve Atellerin Kullanmı
 Sebep Olduğu Hastalıklar Selektif IgA Eksikliği Nedir
 Şerbetçi Otu Çayı Şikayetler
 Sınır Bölgesi (Watershed) İnfarktları  Sistemik Eozinofilik Hastalıklar
 Sivilce İçin Çözüm Makale 2 Sivilce Leke Giderici
 Sivilce Lekeleri İçin Lazer Tedavisi Sivilce Lekesi İçin Maske
 Sivilceler Nasıl Geçer Sivilceler Nasıl Geçer
 Sivilceye Çözüm Skorbit Hastalığı Hangi Vitamin Eksikliğinde Görül...
 Sodyum Kromoglikat Soğuk AIgınlığl
 Soyunma Modası Ve Cinsel Çekim Spontan Pnömotoraks Belirtileri
 Sporcu Gıda Status Astmatikus
 Stenoz Suna Dumankaya Sivilce Makale 2
 Süt Dişi Kanal Tedavisi Takma Saçın Yerleştirilmesi
 Tavuk Karası Bitkisel Tedavi Taze Gıdalar
 Tedavi Yöntemleri Sözlüğü  Tedavi Yöntemleri Sözlüğü
 Testis Kanser Makale 2 Tırnak Hastalığı
 Tricyclic antidepresanlar Tuba uterina özet
 Uçuk 10 Üveit Belirtileri
 Uyku Hali Halsizlik v
 Vagal Sinir Stimülasyon Tedavisi Yan Etkileri Vajinit
 Varjinal Yıkama Vejeteryanlık
 Vitaminler Vücut Geliştirme Hapları
 Wegener Granulomatozu Teşhisi Yan Etkiler 3
 Yapışmaz Pansumanlar Yoga 3
 Yutma İşlevi Yüz Soyma
 Yüzdeki Lekeler İçin Kremler Zambak Yağı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.