Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitiligo Tedavisi 2011
Vitiligo Tedavisi 2011
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Vitiligo tedavisi 2011 İçin Doğal ve Sağlıklı Bu Tedavi İle Sizde Makalemizden Yararlanarak Sağlıgınıza Kavuşabilirsiniz.

Vitiligo Tedavisi 2011

Vitiligo tedavisinde kerevizin doğal bir ilaç kabul edildiği yaygın bir şekilde biliniyor. Kerevizin yüksek psoralen içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Doğal bitkilerden elde edilen psoralen, vitiligo tedavi yöntemlerinden olan fototerapi de yıllardır kullanılmaktadır. Psoralen deriden

emilebilir,kontakt dermatitisin oluşumunda rol oynar ve ışığa duyarlılık oluşturur, bir tür furokumarin dir. Psoralen ultraviyole ışınlarıyla birleştirilerek insanlarda Sedef ve vitiligo hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kereviz de doğal psoralen içererek güneş ışığıyla birleşince cilt reaksiyonu yaratarak cildi uyarır.

Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır.

Vitiligo tedavisinde öncelikle dermatoloji takibinde izlenmesi gereken tedavi metodları tamamlanarak ilerlemesinin durması gerekmektedir. Kortikosteroid, PUVA, Psörolen gibi medikal yöntemlerin tamamlanması sonrası tedavi sırası plastik cerrahlara gelir.

Biz plastik cerrahların işi vitiligonun yarattığı kalıcı beYaz alanları kapatmaktır. Yani kamuflaj cerrahisi denebilir. Hücre spreyi yada mikrogreft gibi uygulamalar vitiligo hastalığını tedavi etmez, bıraktığı kalıcı sonuçları kapatmak amacıyla kullanılır.

Mikrogreft tedavisi cildinizde pigment olan koltuk altı kasık bölgesi gibi görünmeyen bir alandan alınan ultra ince greft (cilt yaması) dokusunun çok küçük parçalara ayrılarak , zımpara tedavisi yapılan vitiligo alanına yayılması ve yeniden pigment oluşturması esasına dayanır.

Genelde vitiligo alanının 5/1 i kadar bir alandan alınan greft sahayı kapatmaya yetmektedir. Bu benzetme olarak boya dolu bir kabı suyla inceltmeye benzetilebilir. Daha geniş alan için daha az boya yetebilir.

Mikrogreft uygulamasında yaklaşık 1 saat süren bir uygulama ile cildi zımparalama ve greft alma işi tamamlanır.

Mikrogreftler :
Meme ucu
Dudak
Göz kapağı
Kulak gibi zor bölgeler dahil eller, kollar, gövde, bacaklar
gibi tüm vücutta seçilmiş alanlara uygulanabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitiligo

Tedavisi

2011