Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitiligo Krem
Vitiligo Krem
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vitiligo Krem :

Vitiligo hastalığını tedavi edebilmek için kullanabileciğiniz kremler hakkında bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Antiinflamatuvar bir askomisin makrolaktam türevi olan pimekrolimus, T hücreleriyle mast hücrelerindeki pro-inflamatuvar sitokinlerin ve mediyatörlerin yapımının ve salıverilmesinin selektif bir inhibitörüdür.
Pimekrolimus, makrofilin-12'ye yüksek bir affiniteyle bağlanarak kalsiyuma-bağımlı fosfataz kalsinörini inhibe eder. Sonuç olarak erken sitokinlerin transkripsiyonunu bloke ederek T hücresi aktivasyonunu engeller. Pimekrolimus özellikle, insan T hücrelerindeki interlökin-2, interferon gamma (Th1-tipi), interlökin-4 ve interlökin-10 (Th2-tipi) sitokin sentezini nanomolar konsantrasyonlarda inhibe eder. Pimekrolimus ayrıca mast hücrelerinden, antijen/IgE stimülasyonu sonrası sitokin ve proinflamatuvar mediyatör salıverilmesini in vitro önlemektedir. Pimekrolimus keratinosit, fibroblast veya endotelyal hücre hattının büyümesini etkilemez.

Farmakokinetik özellikleri
Erişkinlerdeki emilimi;

Pimekrolimusun sistemik emilimi, toplam vücut yüzeyinin (BSA) %15-59'unu kaplayan atopik dermatiti (egzema) olan ve 3 hafta boyunca günde 2 defa Elidel Krem % 1 kullanan, erişkin 12 hastada araştırılmıştır. Alınan kan örneklerinin %77.5'indeki pimekrolimus konsantrasyonlarının ölçüm yönteminin alt duyarlılık sınırı olan mililitrede 0.5 nanogramın altında bulunduğu, %99.8'inde ise 1 ng/ml'den düşük olduğu görülmüştür. Bu çalışma sırasında bir hastada kandaki en yüksek pimekrolimus konsantrasyonu 1.4 ng/ml olmuştur. Çalışma başlangıcında, vücut yüzeyinin %14-62'sini kaplayan atopik dermatiti olan ve bir yıla varan süreler boyunca Elidel ile tedavi edilen erişkin 40 hastanın kanındaki pimekrolimus konsantrasyonunun daima düşük ve çoğu zaman ölçüm yöntemi duyarlılık alt sınırının altında olduğu görülmüştür. Tedavinin altıncı haftasında ölçülen en yüksek konsantrasyonlar, yalnızca 2 hastada olmak üzere 0.8 ng/ml bulunmuş ve 12 aylık çalışma süresi boyunca kandaki pimekrolimus konsantrasyonu hiçbir hastada yükselmemiştir. El dermatiti olan ve 3 hafta boyunca günde 2 defa Elidel (ellerin avuçiçi ve el sırtı bölümlerine uygulama, gece boyu kapalı pansuman) kullanan erişkin 13 hastanın kanındaki en yüksek pimekrolimus konsantrasyonu 0.91 ng/ml olmuştur. Topikal uygulama sonrasında kandaki pimekrolimus düzeylerinin çoğu zaman ölçüm yöntemi alt duyarlılık sınırından düşük olması nedeniyle AUC değeri yalnızca birkaç bireyde hesaplanabilmiştir. Atopik dermatiti olan ve her vizit gününde pimekrolimus konsantrasyonu ölçülebilen en az 3 örnek veren erişkin 8 hastadaki AUC0-12 saat değerleri, 2.5-11.4 ng.saat/ml arasında değişmiştir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitiligo

Krem