Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Verem Bulaşıcımı

Verem Bulaşıcımı: Verem mikrobu soluduğumuz hava ile akciğerlerimize girerek orada çoğalmaya başlar. Bu mikroplardan bazıları böbrekler, kemikler ya da beyin gibi, vücudun diğer kısımlarına yayılır.

Bu kişiye artık verem mikrobu bulaşmış demektir. Vücut mikroplarla savaşırsa da genellikle hepsini yok edemez. Vücudun savunma mekanizmaları, etkisiz durumda olan mikropların çevresinde kapsül ya da duvarlar örer. Bu aşamada kişi kendisini henüz kötü hissetmez.

Verem mikrobu bulaşmış olan bir kişinin vücudunda verem mikrobu bulunmaktadır. Ancak, hastalık belirtisi yoktur ve kişi bu aşamada mikrobu başkalarına bulaştıramaz. Bu aşamada yapılan tıbbi tedavi, verem mikrobunun verem hastalığına yol açmasına engel olabilir.

Fakat mikropların aktif hale gelmeleri ve çoğalmaya başlamaları halinde, kişi artık verem hastasıdır. Bu durum bir yıl içinde ya da uzun yıllar sonra, genellikle vücudun HIV/AIDS, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, Zatürre (pnömoni) ya da kanser gibi başka enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele sonucu zayıf düştüğü bir sırada ortaya çıkabilir. Verem hastası olan kişi verem mikrobunu taşır ve hastalığın belirtilerini gösterir.

Belirtileri Nelerdir?

Kişi Tüberküloz olduğunda belirtileri öksürük, yorgunluk, gece terlemeleri, kilo kaybı ve kan tükürmeyi kapsayabilir. Verem olan bir kişinin hastalığı başkalarına da bulaştırma riski vardır. Bu nedenle verem hastasının toplumsal duyarlılığı yüksek olmalı ve tedavisi boyunca kesinlikle maske kullanarak hastalığı bulaştırma riskini en aza indirmeye çalışmalıdır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Manto testi [Mantoux Test] adı verilen bir deri testi, vücudumuzda verem mikrobu olup olmadığını gösterebilir. Zararsız bir madde kolunuzdan deri içine verilir. Aradan iki ya da üç gün geçtikten sonra bir sağlık görevlisinin deride şişme olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Size söylenen günde gelerek deri testini kontrol ettirmeniz çok önemlidir. Test sonucu size bildirilir ve başka tetkiklere gereksiniminizin olup olmadığı söylenir. Gerek duyulursa akciğer röntgeni ve diğer bazı testler yapılabilir.

Tedavisi

Verem hastalığı ve bazı verem mikrobu bulaşması vakaları ilaçla tedavi edilmektedir. Veremin tedavisinde modern ilaçlar çok etkilidir. Birçok kişi düzenli olarak büyük kamu hastanelerinde, verem savaş dispanserlerinde ayakta tedavi yöntemiyle ya da uzman doktora giderek tedavi görebilirler. Verem hastalığının geçmesi için, kişinin en az altı ay ilaç kullanması gerekir. Bununla beraber, bazı vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Verem ilaçlarının düzenli olarak alınmaması ya da verilen ilaçların bitirilmemesi halinde, hastalık yeniden ortaya çıkabilir ve bu kez tedavi etmek daha da güç olabilir.

Bu nedenle, iyileşmek için kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve tüm tedavi setini bitirmesi gerekir. Aile bireylerinin herhangi birisinin verem olması halinde, ailenin geri kalan tüm bireyleri ve yakın temas içinde bulunan kişiler, kendilerinde verem olup olmadığının belirlenmesi için tetkikten geçirilirler.

Manisa’daki tüm kamu hastanelerinin veremle mücadelede yetkin olduğunu ifade eden Dr. Murat TÜRKYILMAZ vatandaşların verem şüphesi duyduklarında Kamu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları bölümüne veya Verem Savaş Dispanserlerine müracaat etmelerini önerdi.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Besiktas Verem Savaş Bursa Verem Savaş
 Çocuklarda Verem Feriköy Verem Savaş
 Gebze Verem Savaş Gizli Verem
 Kadıkoy Verem Savaş Pendik Verem Savaş
 Sarıyer Verem Savaş Şişli Verem Savaş
 Taksim Verem Savaş Tüberküloz
 Tüberküloz 2 Tüberküloz 3
 Tüberküloz Tedavisi 2 Tüberkülozun Belirtileri
 Tüberkülozun Bulaşması Ümraniye Verem Savaş
 Üsküdar Verem Savaş Verem Aşısı
 Verem Aşısı Testi Verem Bakterisi
 Verem Bakterisi Nedir Verem Başlangıcı
 Verem Belirtileri Nelerdir Verem Belirtisi
 Verem Bulaşıcı Mı Verem Bulaşıcımı
 Verem Bulaşıcımıdır Verem Bulaşma Yolları
 Verem Çeşitleri Verem Deri Testi
 Verem Dispanseri Ankara Verem Dispanseri İstanbul
 Verem Haftası Verem Hakkında Bilgi
 Verem Hastalığı Belirtileri Verem Hastalığı Bulaşıcımıdır
 Verem Hastalığı Nedir Verem Hastalığının Belirtileri
 Verem Hastalığının Tedavisi Verem İlaçları
 Verem Mikrobu Verem Nasıl Anlaşılır
 Verem Nasıl Bulaşır Verem Neden Olur
 Verem Nedenleri Verem Nedir Vikipedi
 Verem Ppt Verem Savaş Ankara
 Verem Savaş Derneği Verem Savaş Dispanseri
 Verem Savas Dispanserleri Verem Savaş Haftası
 Verem Savaş Hastanesi Verem Savaş İstanbul
 Verem Savaş İzmir Verem Savas Kadıkoy
 Verem Savaş Resimleri Verem Savaş Şiir
 Verem Savaş Taksim Verem Savaş Ümraniye
 Verem Şiirleri Verem Tedavisi
 Verem Tedavisi Varmı Verem Testi
 Verem Testi Sonucu Verem Tüberküloz Nedir
 Verem Ve Tedavisi Verem Vikipedi
 Verem Virüsü Veremde
 Veremde 2

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.