Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Varikosel Neden Olur
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Varikosel %90 oranında sol yumurtalıkta ortaya çıkar.Varikoselin özellikle sol yumurtalıkta görülmesinin sebepleri ise damarın kirli kanı taşırken daha uzun bir yol kat etmesidir.

Varikoselin görüldüğü yaş grubu daha çok adolesan diye tabir edilen yani çocukluktan hemen sonraki dönemdir.Genellikle gençlerde ve kişinin seksüel açıdan aktif olduğu yaşlarda daha çok görülmektedir.Varikoseli olan kişilerin birinci derece akrabalarında %54 oranında bir görülme sıklığı vardır.Normalde erkeklerde varikosel görülme oranı %15-20 civarındadır.Yani varikosel sebepleri arasında ırsi nedenleri  koymamız yanlış olmaz.

Varikosel neden olur sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap da beslenme alışkanlıkları olabilir.Beslenme alışkanlıklarıyla varikosel arasında direk bir ilişki olmamasına rağmen, karın içi basıncın artması da varikoselin sebepleri içinde önemli bir yer tuttuğundan, dolaylı da olsa bir ilişki mevcuttur.Bu da kronik konstipasyon (kabızlık) denilen durumda karın içindeki basıncın artmasına ve varikosel e sebep olabilir.

Varikosel neden olur sorusunun cevabı olarak gösterebileceğimiz bu sebeplerle birlikte varikosel; katı gıdalarla beslenenlerde, ayakta çok duranlarda, ayakta durmayı gerektiren meslek grupları gibi öğretmenler, müfettişler, mühendisler gibi ayakta uzun süre hareketsiz duran kişilerde daha çok görülebilir.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Banu KemaloğluMerhabalar İstanbuldan yazıyorum. 3 yıllık evliyiz ben 23 eşim 25 yaşında çocuğumuz olmuyor. Eşiminde varikosel var sperm saysını çok düşük ve kaliteside. Ameliyat olmak istemiyoruz. Bitkisel olarak ne tavsiye edersiniz şimdiden tşkler
  • Diğer Makaleler

    Varikosel

    Neden

    Olur