Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vajinal Mantar Tedavisi
Vajinal Mantar Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vajinal Mantar Tedavisi, vajinal mantarları kadınların hayatlarında az veya çokta olsa karşılaştıkları rahatsızlıklardandır. Eğer önlem alınmazsa bu rahatsızlık kötü sonuçlara yol açabilir. Bu konu hakkında detaylar için makalemizi okuyunuz.

Kadınların korkulu rüyası vajinal mantar enfeksiyonu genellikle kaşıntı, genital bölgede yanma ve akıntı şikayetleriyle ortaya çıkıyor demiştir. Eğer şikayetleriniz sizi doktora götürecek kadar çok ise tedavi olma, ilaç kullanma zamanınız gelmiş demektir. Genital bölge enfeksiyonları tedavisi genellikle fitil, krem ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar ile geçiyor.

Doktorun uygun gördüğü ilaçlar kullanıldığında şikayetler bir iki gün sonra azalmaya başlıyor. Durumunuza uygun olarak doktorun size önereceği vajinal fitili, kremi ya da ağızdan alınacak ilacı düzenli kullanmanız halinde enfeksiyonun gerilediğini göreceksiniz. Hastalığı geçirenlere hayatlarını çekilmez hale getiren vajinal mantar enfeksiyonu bazı tedbirler alınarak korunabilen bir hastalık türüdür.

Vajinal mantar enfeksiyonundan korunma yollarından biri vajina bölgesini nemli ya da ıslak bırakmamaktır. Bu nedenle de sentetik iç çamaşırları kullanmaktan, çok dar pantolanlar giymekten uzak durulmalı. En sağlıklı ve rahat külotlar pamuklu olanlarıdır. Diğer yandan vajinal bölgenin temizliğine de dikkat edilmelidir. Fakat temizlik için çeşitli kimyasalları içinde barındıran kozmetik ürünler değil bu hassas bölge için üretilmiş doğal sabunlar tercih edilmelidir.

Diğer yandan vajinal mantar enfeksiyonlarının en çok Yaz aylarında ortaya çıktığı unutulmamalı ve havuz, deniz sonrası kesinlikle ıslak mayo ve bikini ile dolaşılmamalı, oturulmamalıdır. Ayrıca klorun o bölgedeki mantarları aktifleştirdiğini unutmayarak, havuz sonrası mutlaka duş alınmalıdır. Kaşıntı, Cinsel organda yanma, sızlama, akıntı, kaşınmaya bağlı sıyrıklar oluştuysa biran önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Kronik mantar enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmiş ve bu kaşıntılar defalarca mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılmış olabilir. Kronik mantar enfeksiyonu gerçekte çok ender görülen bir durumdur. İleri incelemelerde bu kadınların çoğunda dış genital bölgede gerçekte bir allerjik reaksiyon veya ciltte enfeksiyona bağlı olmayan bir dermatit durumu söz konusudur. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla belirtilerin geçirilmesi mümkün olamamaktadır.Sık sık mantar enfeksiyonu geçiriyorsanız bu yazıyı da gözden geçiriniz

Trikomonas enfeksiyonu

Trichomonas Vaginalis kuyruklarıyla hareket eden ve vajinal ortamda kolaylıkla üreyerek vajinit yapabilen bu mikroskopik parazitin cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir. Henüz yeterince kanıtlanmamış olmasına karşın ortak kullanılan tuvaletlerden, havlulardan ve iç çamaşırlardan, havuzdan da bulaştığı düşünülmektedir.Trikomonas vajinitinin en sık görülen belirtileri sarı, köpüklü, kötü kokulu bol Vajinal Akıntı ve sıklıkla vulvada (genital bölgenin dış kısmında) kaşıntıdır.Trikomonas vajiniti sıklıkla Gardnerella vajiniti ile birlikte bulunur.Tedavide fitil veya tablet şeklindeki ilaçlardan faydalanılır.

Trikomonas enfeksiyonu sıklıkla belirti vermeyen bir enfeksiyon türüdür. Mantarın aksine hiçbir şikayeti olmayan bir kadının muayenesinde tesadüfen saptandığında da mutlaka tedavi edilmesi önerilir. Bunun nedeni bu enfeksiyonun cinsel ilişkide kolaylıkla diğer tarafa bulaşabilmesidir. Trikomonas enfeksiyonunun gebelik döneminde suların erken gelmesine ve erken doğum tehdidine neden olduğu da düşünülmektedir.

Trikomonas vajiniti cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer aldığından kadının eşinin de tedavi edilmesi önemlidir. Trikomonas enfeksiyonu taşıyan bir erkek çoğunlukla hiçbir hastalık belirtisi göstermez ve tek bir ilişkide bile enfeksiyonu eşine kolaylıkla bulaştırabilir. Enfeksiyondan korunmada cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma önlemlerine uyulması çok önemlidir. Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havlu gibi özel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ve temiz olduğundan emin olunmayan havuzlara girmemek uyulması gereken diğer kurallardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vajinal

Mantar

Tedavisi