Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vajinal Akıntının Kahverengi Olması
Vajinal Akıntının Kahverengi Olması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vajinal akıntının kahverengi olması hakkında bayanların bilmesi gerekenler. Eğer akıntınızın rengi yeşil veya kahverengi ise ve kötü kokulu ise bu, bu Bakteri enfeksiyonunun bir belirtisidir. Bu konu hakkında detaylar aşağıdaki makalede yer almaktadır.

Vajinal akıntının rengi ve kokusu

Eğer akıntınızın rengi yeşil veya kahverengi ise ve kötü kokulu ise bu, bu bakteri enfeksiyonunun bir belirtisidir. Eğer akıntı peynir kesiği şeklinde ve kaşıntılıysa bu, vajinal mantarın bir göstergesidir. Bir diğer enfeksiyon türü ise “gardnerella” dediğimiz kötü koku ve idrar yaparken yanma hissi uyandıran enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon türünde kasık ağrısı da görülebilir.

Vajinal akıntıya neden olan hastalıklar

Mantar enfeksiyonu ve diğer bakteriler vajinal akıntıya sebep olabilir. Ama mantarı diğer vajinal akıntılardan ayırmak gerekir; çünkü mantar dışındaki enfeksiyonların sebebi hijyen bozukluğudur. Mesela çok eşli Cinsel yaşamı tercih eden bir erkekle birlikte olan bayanlar hijyen bozukluğu kategorisine girmiş olur. Eğer erkek korunmasız bir şekilde kadınlarla birlikte oluyorsa bakterileri bir kadından diğerine taşımış olur. Mantar enfeksiyonu ise daha çok o bölgedeki koruyucu bakterilerin, bakteri topluluğunun azalması sonucunda ortaya çıkar. Buna sebep olan nedenler hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, Antibiyotik kullanımı kolaylaştırıcı bir etken, şeker hastalığı, kontrol edilmemiş şeker hastalığı olabilir.

Vajinal akıntıya sebep olan bir diğer neden de ortak iç çamaşırı kullanımı olabilir. Aynı zamanda beslenme bozukluğu, temiz olmayan bir ortamda yaşamak da bu sebepler arasında gösterilebilir. Gene de en sık görülen etken erkek tarafından getirilen enfeksiyon.

Hangi vajinal akıntılar normal kabul edilir?

Fizyolojik akıntı dediğimiz akıntı normal bir akıntıdır ve endişelenecek bir şey yoktur. Belirtileri ise; akıntı beYaz renkli ve şeffatır, kötü koku ve idrar yaparken yanma hissi yapmaz, hijyenik ped kullanma ihtiyacı günde bir gündür. Akıntınız fizyolojik akıntı olsa bile gene de bir doktora görünmelisiniz çünkü akıntıların altından bazen ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Fizyolojik akıntının olma sebebi ise o bölgenin sürekli olarak temizlenmesini sağlamak içindir. Çünkü kadınlarda mutlaka vajinal bölgede bir temizleyici akıntı vardır. Kısacası, yenilenme süreci sonucunda oluşan akıntılara fizyolojik akıntı diyoruz.

Bakirelerde vajinal akıntı sebepleri nelerdir?

Cinsel bir yaşamı olamyan kadınlarda en sık görülen enfeksiyon türü mantar enfeksiyonudur. Bu nedenle bakire bayanlar muayene olmaktan korkmamalıdırlar. Ayrıca bakire bayanlar için muayenede kullanılan ince çubuklar vardır. Bunlar numune almak için kullanılırlar ve bu numune mikroskop altında incelenir veya kültür yapmak yoluyla tanı konur.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hatice Yıldırımmerhaba 24 yşaındayım ve vajinamdan kahverengi bi akıntı geliyor yanmada oluyor bunun sebebi nedir daha önceden hiç böyle bi sorun yaşamamıştım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler
  • Vajinal

    Akıntının

    Kahverengi

    Olması