Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vajinal Akıntıda Kan
Vajinal Akıntıda Kan
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Vajinal akıntıda kan görülmesi birçok kadının korkmasına neden olmakta.Kanlı akıntıların tedavisi ve vajinanın florasının bozulmasına yol açan diğer faktörler hakkında bilgiler aşağıdaki makalede detaylı olarak açıklanmıştır.

Vajinal akıntılar vajinal kanlı akıntı nedenleri

Vaginal akıntılar kadınların en çok sağlık merkezlerine, kadın-doğum polikliniklerine ve muayenehanelere başvurma sebeplerinden biri. Oldukça can sıkıcı bir durum. Özellikle Yaz döneminde bir takım hijyenik kurallara pek dikkat edilemeyeceği için vaginal akıntı şikayeti oldukça artar.( örneğin: genital bölgenin hava sıcaklığı etkisiyle terlemesi, mayo- bikinilerin üzerimizde ıslak kalması, yeterince dezenfekte edilmeyen kirli havuz suları veya aşırı klorlanmış havuz suyu nedeniyle vagen florası bozulur ve vaginal akıntı şikayeti başgösterir.)Öncelikle her vaginal akıntı patolojik midir, ya da hangi tip vaginal akıntı şikayetinde ihmal edilmeden doktora başvurmalı bunlardan bahsetmek gerekir.

Vagina anatomik olarak Cinsel ilişkiye girilen yerdir ve burası zaten her zaman ıslaktır. Ergenlik döneminden menopoza kadar olan dönemde estrogen hormonu etkisiyle vagende bir takım bezlerden sürekli bir salgı salgılanır ve böylece vagen mukozası her zaman ıslak ve nemlidir. Sebebi de cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve konforlu hale getirmek içindir. Tamamen kuru olması arzu edilen bir şey degildir. Aksi halde cinsel ilişki son derece ağrılı ve acılı olur, bir takım açık yaralar meydana gelir. Ayrıca cinsel ilişki öncesi uyarılma esnasında da vagen girişinde bir takım bezlerden yine aynı şekilde salgı artışı olur ve bu da cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak içindir.

Ayrıca adet dönemi içinde yumurta çatlaması günlerine denk gelen 12.-14. gunlerde vaginal akıntıda belirgin miktarda artış olur ki, bunun sebebi de cinsel ilişki esnasında vagene boşalan meninin içindeki spermin rahim kanalından kolayca geçebilmesi ve tüplere ulaşıp yumurtayı döllemesi içindir.

Tüm bu bahsedilen akıntı normal, fizyolojik yani doğal akıntıdır. Olması gereken bir durumdur. Renksiz ve kokusuzdur. Yumurtlama dönemlerinde akıntı miktarının artışından ötürü bir miktar iç çamaşırını kirletebilir, bazen rengi yumurta akı şeklinde olabilir, ancak tamamen dogaldır.

Ve vagen mukozası içinde bir takım mikroorganizmalar doğal halde bulunur. Bunlara yararlı bakteriler diyoruz. Özellikle laktobasil vagendeki glikojeni parçalayıp laktik asite cevirir ve ortam PH‘ının asidik olmasında rol oynar. Vagen PH‘ı bu nedenle normal şartlarda 3.8-4.5 civarındadır. Bu asit PH diğer patojen bakterilerin parçalanmasına yol açar.

Ancak koşullar değiştiği taktirde bu vagen PH‘ı da bozulur. Mesela Türk kadınlarının cok yanlış yaptığı bir uygulama var. Adet sonrası veya cinsel ilişki sonrası abdest almak amacıyla vagen içini duş başlığıyla şiddetli su püskürterek yıkamaya çalışmak sağlıklı vagen florasının suyla beraber atılmasına yol açıyor ve bu da bir takım enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Ayrıca herhangi bir nedenle kulak, diş, akciğer iltihabı gibi hastalıklar nedeniyle antibiotik kullanmak zorunda kalmak enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürdüğü esnada bizim yararlı laktobasillerimizin de ölmesine yol açıyor.

Vaginanın florasının bozulmasına yol açan diğer faktörler:

•Normalden uzun süren adet kanamaları

•RIA (rahim içi araç) kullanımı

•Sık yıkama

•Tampon kullanımı vs.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Tugba Aksuİlişki sırasında kan gelmesinin sebepleri ney
 • Şifa MarketBir jinekolga danışmanızda yarar vardır. Bunun bir çok sebebi olabilir. iyi günler
 • Duygu Bilenyaklaşık 1 yıldır vajinal akıntı sorunum var. ilaçlar kremler verdi doktorum ama anlık çözüm sadece. bir süre sonra tekrar ediyor. ben artık kalıcı çözüm istiyorum . lütfen çok sıkıcı bir durum resmen piskolojım bozuldu. çözüm lütfen
 • Sudenaz AysevenOncelikle merhaba benim sorum 2 gundur seyreden kasik agrim ve hafif kanamali akinti. Konuyla alakali beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi calismalar
 • Şifa MarketHastalığınızla ilgili tam teşhis konmamışsa üzgünüm bi önerimiz olamaz, lütfen önce bir doktora danışınız. Geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Besteİkidir kanamam geliy 1 hafta içinde üzüntü stres çok üstümde kkutuy kan gelmesi beni. Yumunuz nedir :(
 • Şifa MarketVajinal akıntı rengi, kokusu ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. tedavide izlediğimiz yolda Linki tıklayınız: bilgi hattı:0224 2 3 4 5 6 7 8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/vjnl-aknt-hayit-karisimli-set.html
 • Gül Hanmerhabalar; yaklaşık 5 aylık evliyim cinsel birliktelik sonrasında her defasında değil fakat bazen çok az bir kanamam oluy. nedeni ne olabilir teşekkürler.
 • Şifa MarketBelirtileriniz bir çok rahatsızlığın belirtileridir, tam teşhis için lütfen doktora görünüp tahlil yaptırın. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Sedef SahinBen 15 yaşındayım ve benimde akintilar im çok fazla oluyo bugun cok az şekilde kanlı gelmeye başladı doktumun yazdığı hapları annem akşam alacak sizce o haplar ise yarar mı yoksa uzmanima gitmemi önerir misiniz?
 • Vajinal

  Akıntıda

  Kan