Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Uyuz Resimleri
Uyuz Resimleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Uyuz Resimleri : Uyuz ( Scabies ) halk arasında kurdeşen ismiyle bilinen hastalık Sarcoptes Scabei denilen parazit aracılığıyla insandan-insana bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın diğer bir etkeni de at, koyun ve diğer hayvanlardır ancak bu hayvanlardan geçen parazit insan vücudunda fazla barınamaz ve birkaç gün içerisinde hastalık geçer. Ancak insandan insana geçen uyuz, inatçı bir enfeksiyondur ve tedavi edilmediği sürece kolay kolay geçmez.

Uyuz Hastalığı ( Kurdeşen ) Vücutta Nasıl Barınır?

Dişi Sarcoptes Scabies isimli parazit insan vücuduna girer ve deri içerisinde tüneller açmaya başlar, erKek olan diğer parazitse bu tünellerde yumurtaları döller. İlginç olan durum ise erkek parazit yumurtaları dölledikten sonra ölür ve deri içerisinde kalır. Parazitin dışıkısı ve parazit yüzünden deride siyah kıvrımlar şeklinde çizgiler oluşabilir. Bu S yada I şeklinde çizgiler tedaviye düzelmektedir. Aynı zamanda dişi parazitin deriye girerken bir tünel açtığından bahsetmiştik, bu tünelin giriş yerinde deriden kabarık içinde sıvı varmış gibi bir kabarıklık oluşturur. Bu kabarıklığa tıpta Vezikül Perle denir.

Uyuz hastalığına yakalanmış kişilerin gövde,el ve kollarında çok sayıda bu kabarıklıklar mevcuttur ( Vezikül Perle ). Bu kabarıklıklar aşırı derecede kaşıntılıdır bunun nedeni parazitin tükrüğünün ve yumurtalarının dermişi tahriş edici özellğinin bulunmasıdır. Hasta bu kabarıkları kaşıyıp patlatmasıyla aslında bu bölgede bulunan yumurtaları ( yeni larvaları ) kendi eliyle başka yerlere dağıtır. Kabarıklığın patlatılması aslında hastalığın yayılması için bir faktördür, parazite verilen bu özellik sayesine parazit insan vücudunda farklı yerlere dağılım gösterir. Kişi elinde bulunan bu sıvıyı sürdüğü yerlere de itinayla paraziti taşımış olur.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Hastada özellikle geceleri ortaya çıkan kaşıntılar sıklıkladır. Hastalar geceleri dayanılmaz kaşıntılarla uykularından bile uyanabilirler. Gündüz kaşıntıları mevcuttur ancak özellikle geceleri kaşıntılar dayanılmaz hale gelir. El, gövde ve diğer vücut kısımlarında deriden yüksek kabarıklıklar görülür ve hastanın kaşıntısı tedavi almadığı sürece giderek artar.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Uyuz

Resimleri