Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Uyuz Bitkisel Tedavi
Uyuz Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Uyuz Bitkisel Tedavi : Uyuz böceğinin bulaşarak deri altına girmesi neden olur. Hastalığın en tanıtıcı özelliği, çok rahatsız eden kaşıntıdır. Hastalık etkeni doğrudan dokunmayla bulaşır. Deride ½ cm. boyunda tüneller açan uyuz böceği deri ucunda ufak bir sivilceyle birlikte, küçük bir nokta şeklinde, gözükür. Bu tünellere, parmak kenarlarında, bileklerde, peniste rastlanabilir. Penisteki tüneller frengi yarasıyla karıştırılmamalıdır.

Dişi böcek, bu tüneller içine yumurtalarını bırakır böcekler ıslandıkları zaman, deri yüzeyinde gezinir ve özellikle deri ısındığı zaman şiddetli kaşıntıya yol açarlar. (Böceklerinin yumurtadan çıkmasıyla, erişkin hale gelmesi arasında, yaklaşık bir hafta süre vardır). Bu kaşıntıdan ötürü, hastanın el bilekleri, dirsekleri, beli, koltuk altları, seks organları ve sırtında septik kaşıntı izleri bulunur.

Öneriler: Bol miktarda taze aynısefa otu (sapları) yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserle ezilerek ve bir tülbent yardımıyla süzülerek özsuyu çıkarıldıktan sonra tüm vücuda sürülerek kullanılır.

.Bir adet muz ile bir Kahve fincanı limon suyu iyice karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra uyuz olan bölgeye sürülerek kullanılır.
.Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç bakla katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek tüm vücuda sürülerek kullanılır.
.Ilık bir banyo alındıktan sonra bir litre sirkenin içine bir silme yemek kaşığı şap katılarak iyice karıştırılır. Bu karışımın içine daldırılan lahana yaprakları ile tüm vücut silinir.
.İki avuç ince kıyılmış Ceviz Yaprağı yarım kova (2,5 lt.) soğuk suyun içine katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve her gün yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Bitki 2-3 banyo daha kullanılabilir.
.Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
.Bol miktarda taze söğüt yaprağı yıkanıp temizlenip nemli halde mikserle ezilerek ve bir tülbent yardımıyla süzülerek özsuyu çıkarıldıktan sonra tüm vücuda sürülerek kullanılır.
.Bir litre suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan bol miktarda Sarımsak kaynatılıp elde edilen su süzülüp tüm vücuda sürülür.
.Bol miktarda bir yıllık pelin (körpe yaprakları) yıkanıp temizlenip nemli halde mikserle ezilerek ve bir tülbent yardımıyla süzülerek özsuyu çıkarıldıktan sonra tüm vücuda sürülerek kullanılır.
.Bir litre sirkenin içine iki baş soğan küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra on iki saat kadar bekletilip ardından süzülerek söz konusu uyuzlu bölgelere sürülür.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Uyuz

Bitkisel

Tedavi