Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Uyuşturucu İlaçlar
Uyuşturucu İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Uyuşturucu İlaçlar :

Bu listede ülkemizde halen tabu olarak görülen bir konuyu listeliyoruz. Uyuşturucunun dünya‘da ve ülkemizde almış başını gittiği bir durumda en tehlikeli uyuşturucu listemizle bilmeyenleri bu konuda aydınlatmak istedik.

Ama burada bilinmesi gereken en önemli şey en tehlikeli uyuşturucuya bağımlı da olunsa herzaman kurtulma şansı olduğu. Yeter ki yeteri kadar istesin. Eroin bağımlılarının sadece %1 ‘i tedaviyi kabul etse de tedaviyi kabul eden hastaların % 45′ten fazlası tedaviye cevap veriyor.

Şiddetli ağrıları kesmek için özellikle ameliyatlarda kullanılan, morfin gibi uyuşturucu cinsinden Ağrı Kesici ilaçlara narkotik analjezik denir.

Afyon veya haşhaş adı verilen bir bitkinin (papaver somniferum) tohumlarının çizilmesi ile elde edilen afyon hülasası hekimlikte ağrı kesici olarak çok eskiden beri kullanılmaktadır. Haşhaş bitkisinde morfin, kodein, thebain, papaverin, noskapin ve narcein gibi birçok madde bulunmaktadır. Ancak afyon özünde bulunan en önemli ağrı kesici madde morfindir.

Morfinin ağrı kesici etkisi yanında tutku derecesinde bir alışkanlık ve beyinde Depresyon yapma özelliği olduğu için çok dikkatli ve kontrollü bir şekilde yani Reçete ile kullanılması gerekmektedir.

Diğer morfin türevlerinden kodein, öksürük ilacı olarak, papaverin ise düz adelenin spazmlı ağrılarında çok kullanılmaktadır. Afyon veya diğer adıyla opium alkaloidlerinin alışkanlık yapan etkisini azaltmak amacıyla bna benzeyen bazı ilaçlar aranmış ve bulunmuştur. Methadon, propoxy phen, meperidin (Dolantin) ve pentazocin (Sosegon) bunların başında gelir. Methadon ayrıca morfinmanların tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Uyuşturucu

İlaçlar