Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Uyku Verici Bitkiler
Uyku Verici Bitkiler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Uyku Verici Bitkiler :

Uyku probleminiz varsa yatağa yattığınızda uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyup uyku düzenleyici bitkiler hakkında bilgi edinebilirsiniz

'Uyumak ya da uyuyamamak, işte bütün mesele bu! 'Yatağa girer girmez uykuya dalmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Pek de yalnız sayılmazsınız, dünya üzerinde ortalama her 3 kişiden biri yaşıyor bu sorunu.

Kendinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, istediğiniz kadar egzersiz yapın kaliteli bir uyku uyumadığınızda birçok hastalığa kapı aralamış oluyorsunuz. Bunun nedeni de şu; uyku tüm doku ve organlarımızın o gün uğradığı hasarları tamir ettiği bir yenilenme süreci.

Ne yazık ki uyku problemleri yaygınlaştıkça uyku ilaçlarının kullanımı da artıyor. Bunların bir kısmı rahatlıkla eczanelerden reçetesiz alıp kullanabildikleri bir grup ilaç da var ki, yan etkileri hiç de öyle masum değil. Amerika gibi eğitim düzeyi yüksek ülkelerde bile, bu uyku haplarının bilinçsiz ve savruk tüketimi, tıbbi terimle 'istismarı' oldukça tehlikeli boyutta.

Oysa hiç ilaç kullanmadan, birtakım basit önlemlerle uykusuzluk problemi alt edilebilir.
Bu konuda "doğal yardımcılar"a sahibiz. Bitkisel ilaçların da doktor kontrolünde kullanılmaları gerektiği gerçeği, birçok konuda olduğu gibi uykusuzlukta da geçerli ancak birkaç bitki takviyesi eğer kişinin başka bir sağlık sorunu yoksa güvenle kullanılabilir. İşte bunlardan en etkilileri;

MELİSSA ÇOK ETKİLİ

Melissa; depresyon, uykusuzluk ve sinirsel kalp çarpıntısında tıp tarihi boyunca en çok kullanılmış bitkisel ilaç. Özellikle sinirsel tip uyku sorunlarında çok etkili. En önemli avantajı, ertesi gün yorgunluğuna sebep olmaması, konsantrasyon gücünü, araba kullanma, problem çözme gibi yetenekleri olumsuz etkilememesi. Uygun dozlarda hemen hemen hiç yan etkisi yok... En uygun kullanım şekli ise bitkisel çay formları.

Lavanta SAKİNLEŞTİRİCİ

Uyku sorunlarında hem bitkisel çay hem de aromaterapi yöntemiyle kullanılabilen bir bitki lavanta. Özellikle sinirsel tip uyku bozukluklarında çok etkili çünkü aynı zamanda etkili ve zararsız bir sakinleştirici. Ben uyku sorunu olan hastalarıma lavantayı hem bitkisel çay olarak hem de masaj ve aromaterapi yöntemleriyle birarada öneriyorum.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Yusuf MerciMrb, 27 yaşındayım son 1 buçuk aydır uyku sorunları yaşamaktayım bir çok dokora gittim fakat ilaçları kullandığımda sadece uyuyabiliyorum. Bitkisel olarak bir tedavisi var mıdır? Bilgileriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  • Uyku

    Verici

    Bitkiler