Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Uyku İçin
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Uyku İçin

Uyku İçin hakkında bilgiler.

Aslinda herkesin herhangi bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadir.Uyku problemlerı hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki

Ayni zamanda gün boyunca yorulmadiysaniz, ne kadar kötü uyudugunuzu düsünürseniz düsünün uykusuzluk yakinmaniz yoktur. Böyle bir durum bile zaman zaman uyuma probleminin olmadigi anlamina gelmemektedir ve bozuk bir uykunun sikintisini bilmek için uykusuzluk çekiyor olmaniz gerekmez.

Genç kisilerin yaslilardan daha az uyku problemi var gibi görünmektedir. Buna karsin yukarida belirtildigi gibi bunun yaslandikça uyku paternlerinizde meydana gelen degisiklikle ilgisi olabilir. 20 li yaslarinda her 10 kisiden biri uyku problemi oldugundan yakinirken yetmisli yaslardaki kisilerin 3 te biri sikayet etmektedir.

Farkli kisiler klasik olarak asagidaki problemlerin bir ya da daha fazlasiyla, farkli sekillerde karsilasmaktadir:
• Uykuya baslama ve uyuma zamani arasinin uzunlugu (siklikla bir o yana bir bu yana dönme)
• Gece boyunca pek çok kere uyanma, bunun sonucu olarak da sabahleyin kötü uyku uyumus olma duygusu
• Erken uyanma ve daha sonra tekrar uyuyamama

Kötü uykunun nedenleri :
• Endise
o Stres ve anksiyete

• Ilaçlar
o asiri alkol
o asiri nikotin
o asiri kafein
o çesitli reçeteli ilaçlar

• Dis faktörler
o ses
o isik
o asiri sicak ya da soguk
o rahatsiz yatak

• Tibbi durumlar
o agn
o horlama ve uyku apnesi
o nefessiz kalma (örn. kalp ya da akciger hastaliginin yol açtigi)
o idrar sikligi
o depresyon

• Günlük hormonal ritmin bozulmasi
o uzun mesafe uçak yolculugu
o gece isi

• Fizyolojik
o yaslilik

Anksiyete
Endise, uyuma güçlügü için öne sürülen en sik nedendir. Aslinda; neredeyse herkes bir gece endise nedeniyle rahatsiz bir gece uykusu geçirmistir - düsünceler kafanizda uykunuzu engelleyecek sekilde dolanirken klasik olan bir o yana bir bu yana dönme hikayesi. Eger bu uyumada bir güçlügün nedeniyse o zaman endiseye yol açan problemlerle ugrasmali ya da en azindan uyumak için geçmisin ya da ertesi günün endiselerini unutmak mümkün olacak sekilde yeni aliskanliklar gelistirmektir.

Ilaçlar
Ilaçlar kötü uykunun en alisilmis diger bir nedenidir. Uyku paternlerinde olusturduklari rahatsizliklar gençleri yaslilardan daha az etkilemektedir. Aslinda, siklikla gecenin sonunda içilen bir ya da iki bardak Kahve 30 lu yaslarindaki insanlarin bile iyi uyumasini engellerken, 20 li yaslarindakiler hemen hiçbir etki hissetmez ve çok iyi uyurlar.

Kafeinin sizi uyanik tuttugu iyi bilinmektedir, özellikle de kahve gece geç içildiginde nikotinin de benzer etkisi vardir. Alkolün bozuk bir uykuya yol açtigi belki de daha az iyi bilinmektedir. Siklikla gecenin sonunda içilen sevdiginiz bir kadeh içkinin iyi bir gece uykusu uyumaniza yardimci olacagi düsünülmektedir. Bu alkolün alimdan birkaç saat sonra olusan geri dönüm ya da çekilme etkisi nedeniyledir. Zira uykuya çabucak dalip fakat sabahin erken saatlerinde uyanma deneyimi.

Uyku haplari doktorlar tarafindan hastalarina genis ölçüde reçete edilmektedir ve sasirtici sekilde doktorlarin kendileri tarafindan da kullanilmaktadir. Bu durum, kullanimlarinin ortaya çikardigi problemin su anda iyi bilinmesi gerçegine karsin devam etmektedir. En iyisi uyuma ile ilgili kisa dönem problemlerde yararli olmalaridir, fakat bu ilaçlari uzun dönemler için kullanmak anlamli degildir.

Baska bir özellik de uzun süreli uyku haplari kullanmanin uyuma problemine neden olan sorunu ortadan kaldirmaniza yardimci olmayacagi ve uyku haplarini aldiktan sonraki etkinin oldukça dramatik olabilecegidir. Tüm formülasyonlar REM ve non-REM uykusunun dogal ritmini degistirmemesine karsin pek çogunun etkileri belirsizdir.

Dis Faktörler
Çok gürültülü, çok sicak, çok soguk ya da yeteri kadar karanlik olmayan bir oda kolaylikla uyku problemine yol açabilir. Eger durum böyle ise o zaman odayla ilgili bazi degisikliklerin sirasi gelmistir. Ideal olarak da kat kat gecelik giymeyi gerektirmeyecek sekilde rahat olmanizi saglayacak kadar sicak olmalidir (fakat tercihen rahatsiz edici kadar da sicak olmamalidir!).

Oda iyi havalandirilmalidir - eger mümkünse kismen açik bir pencere ile uyuyun. Uyuyanlarin tümü, özellikle de iyi uykucular uykularini alabilmek için makul derecede bir sessizlige gereksinim duyarlar ve tabii ki eger ortam karanlik degilse uykuya dalmak daha güçtür - örnegin perdeler sokak lambalarini ya da disaridaki diger isiklari kapatmaya yetecek kadar kalin mi?

Pek çok kisi orta derecede sert bir yatakta kendini en rahat sekilde hisseder - kisa dönemde yumusak bir yatak daha rahat görünebilir, fakat uzun dönemde sirtiniz için iyi degildir ve iyi bir uykuyu harekete geçirmesi olanakli degildir. Çift kisilik yataklar bir problem ortaya çikarabilir, özellikle de eslerden biri digerinden daha sert bir yatak severse. Bununla birlikte, iyi bir çift kisilik yatak ortada bombe yapmaz.

Tibbi kosullar
Uykusuzluga neden olabilecek pek çok tibbi problem vardir. Uyku apnesi esasen asiri kilolu erkekleri etkileyen ilginç bir durumdur. Bu durumda uykuya dalista hava yollari soluk almayi engelleyecek sekilde 20 ila 30 saniye kadar tikanmis gibi gözükür. Bu da hastayi uykudan uyandiracak sekilde iki ya da üç kez güçlükle nefes almasina yol açar. Ardindan hiçbir sekilde iyi bir uyku uyunamaz.

Horlama da asiri kilolu olmakla baglantilidir ve horlayan kisi genellikle iyi uyuyabilmesine karsin, esi ve hatti ayni evdeki diger insanlar oldukça etkilenebilir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Uyku

İçin