Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Uterus Myomları Tedavi

Uterus Myomları Tedavi

Myomların büyük bir kısmında tedaviye gerek yoktur ve hastaların klinik olarak ve ultrason muayeneleri ile izlemi yeterlidir. Başlangıçta 1-2 ayda bir ve daha sonra 3-6 aylık aralıklarla hastaların takibi yeterlidir. Genel olarak hastanın yakınması varsa (özellikle tıbbi tedaviye yanıt vermeyen adet kanamalarında artma, ağrı, büyüme, çevre organlara baskı ve başka bir neden bulunmadığı halde çocuk sahibi olamama) o zaman tedaviye karar verilir. Tedavi tıbbi ve cerrahi olmak üzere iki grupta incelenebilir:


1.     Tıbbi Tedavi
a.       Progestinler: Progesteron hormonu hipofizden yumurtalıkları uyaran hormonların salınımını azaltarak ve Myom dokusunda direk olarak östrojen etkisini bloke ederek etki gösterir. Ancak myomların küçültülmesi için etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmemektedir.

b.      Gonadotropin-Releasing Hormon Analogları: Bu ilaçların 6 ay süre ile kullanılması Myom boyutlarında %50ye yakın bir küçülmeye neden olabilmektedir. Ancak ilaç kesildiği zaman yine 6 ay içerisinde Myom eski boyutlarına ulaşmaktadır. Bu nedenle kesin tedavi yöntemi olarak değil, diğer tedavilere ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı yer myomların cerrahi olarak alınmasından önce boyutlarının küçültülerek ameliyatın kolaylaştırılması ve kan kaybının azaltılmasıdır. özellikle ameliyat laparoskopik olarak yapılmak isteniyor ve Myom boyutları çok büyükse ameliyat öncesi bu ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bu grup hastalarda uzun süren aşırı kanamalara bağlı olarak anemi geliştiği için bu tedavi ile aneminin düzelmesi sağlanmaktadır. çünkü tedavi sırasında hasta adet görmemekte ve hastanın kan kaybı olmamaktadır. Myomların menopozdan sonra kendiliğinden küçüldüğü gözönünde bulundurulduğunda, menopoza çok yakın ve myoma bağlı kanamaları olan hastalarda menopoza geçiş döneminde yine bu ilaçlar kullanılabilir. Gebe kalmak isteyen hastalarda büyük Myom olması durumunda myomun bu ilaçlarla küçültülüp, daha sonra hemen aşılama ve tüp tedavisi uygulaması gibi tedavi yöntemleri de denenmekle birlikte, bu konuda bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

GnRHnın kemik yoğunluğunu azaltıcı etkisi nedeniyle tedaviye östrojen ve progesteron hormonları eklenerek bu yan etki önlenebilir.
c.       RU-486 (Mifepristone): Yapılan çalışmalarda 3 ayda Myom boyutlarını % 50 oranında azalttığı görülmüştür.

d.      Danazol: GnRH analoglarına daha az etkilidir. Dört-altı ay kullanıldığında Myom boyutlarında azalmaya yol açttığı görülmüştür. Kilo alımı, kıllanma ve seste kalınlaşma gibi yan etkilerinden dolayı tercih edilmemektedir.

e.       Raloxifene: Hayvan çalışmalarında Myom boyutlarında küçülmeye yol açtığı gösterilmekle birlikte bu konuda yeterli veri bulunmamaktadır.

2.     Cerrahi Tedavi
a.       Laparoskopik Myomektomi: Kas tabakası içerisinde ve dış tabakada bulunan myomlar laparoskopik yolla da alınabilir. Laparoskopik cerrahinin en önemli avantajları hastanede kalış süresinin kısa ve hastanın işine daha erken dönmesidir. Ancak Myom ameliyatlarında anestezi süresinin uzun ve kanama miktarının genel olarak daha fazla olmasının gözönünde bulundurulması gerekir. Bu nedenle derin yerleşimli myomlarda laparoskopik cerrahi tercih edilmemelidir. Ayrıca cerrahın laparoskopik yolla dikiş koyma konusunda yeterli bir deneyime sahip olması gerekir. çünkü laparoskopik cerrahi sonrası oluşan gebeliklerde rahimde yırtılma olguları bildirilmektedir. Ayrıca laparoskopide kullanılan koter veya lazer normal dokuda da zedelenmelere yol açabilmektedir. Bazı çalışmalarda laparoskopik cerrahi sonrası daha çok yapışıklık bildirilmiştir.

b.      Laparotomi: Bu yöntem karın açılarak yapılan klasik ameliyat şeklidir.

c.       Histeroskopik Myomektomi: Rahimin iç tabakasına yerleşen ve 4 cmden küçük myomlarda uygulanabilir. Ameliyat öncesi GnRH analogları kullanılması operasyonu kolaylaştırır. Hasta aynı gün eve gönderilebilir.

d.      Myom Embolizasyonu: Son zamanlarda giderek daha yaygın olarak kullanılan bu yöntem myomun kan akımının bloke edilmesine dayanmaktadır. Yapılan çalışmalarda hastaların %81-94ünde kanamada azalma; pelvik ağrı, baskı hissi ve idrar yakınmalarında ise %64-96 oranında azalma veya iyileşmeye yol açtığı görülmüştür. Kateterizasyonun iyi yapılamması, Myom kan akımının tekrar eski haline dönmesi veya myomun başka bir damardan (sıklıkla yumurtalıkları besleyen damarlardan) kan almaya başlaması gibi nedenlerle % 15 hastada işlem başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.  Enfeksiyon, myomun rahim dışına atılmasına bağlı şiddetli ağrı, yumurtalık harabiyetine bağlı erken Menopoz en önemli komplikasyonlardır. Hastaların %1inde rahimin alınması zorunlu hale gelmektedir.

e.       Myolizis: Bu laparoskopik olarak myomun içerisine iğne uçlarla girilerek koter veya lazerle yakılması işlemidir. Ancak ameliyat sonrası yapışıklık oranının yüksek olduğu gösterilmiştir. Dış tabakadaki küçük çaplı myomlarda tercih edilmektedir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adenomiyozis Ağrıyla mücadele
 Ameliyat Hangi Durumlarda Gereklidir Ameliyat sart degil
 Belirtiler Belirtiler Makale2
 Belirtileri Nelerdir Bitkisel Tedavi Mümkünmü
 Çikolata Kisti Nedir Düşük Riskli Grup
 Embolizasyon Tedavisi Embolizasyon tekniğinin riskleri nelerdir
 Embolizasyonun avantajları nelerdir Erken Tanıdır
 Gebelerde miyoma rastlanırsa nasıl bir yol izleniy... Hamilelikte Durum
 Hangi hastalarda embolizasyon tedavisi uygundur Her gebede miyom belirtileri aynı mıdır
 Histerektomi ameliyatı İbrahim Saraçoğlu Miyom Tedavisi
 Kanser Öncüsü Hastalık Kimlerde miyom vardır
 Kimlerde miyom vardır Makale2 Kist 2
 Kist Çeşitleri Kist nedir?
 Klinik Tanı Komplikasyonlar Makale2
 Miyom 2 Miyom Ameliyatından Sonra Gebelik
 Miyom belirtileri Makale2 Miyom bir hastalık mıdır
 Miyom büyümüş ise bu durum gebe için riskli mi... Miyom embolizasyonu nasıl bir tedavidir
 Miyom Makale3 Miyom neden olur
 Miyom nedir Kansere dönüşür mü Miyom nedir makale2
 Miyom tanısı nasıl konur Miyom Tedavi Seçenekleri
 Miyom ve gebelik Miyoma İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Miyomlar ameliyattan sonra tekrar oluşur mu Miyomlar, nasıl karşımıza çıkar
 Miyomların, küçülme ya da kaybolma ihtimali var mı... Miyomların ne gibi belirtileri vardır
 Miyomun alınması şart mıdır Miyomun büyümesi mümkün mü
 Miyomun tedavisi nedir Myom embolizasyonu hakkında her şey
 Myom embolizasyonu ne kadar başarılıdır Myom Nasıl Belirti Verir
 Myom Yapısı Myomektomi Ameliyatı
 Myomların embolize edilmesi riskli midir Nadir Görülen Miyomlar
 Nasıl Teşhis Edilir Makale2 Ne gibi belirtiler verir
 Ne kadar yaygın Rahim ameliyatı
 Rahim Kanseri Rahim Kanseri Aşısı Makale2
 Rahim Kanseri Nedeni Rahim Kanseri Tedavisi Makale2
 Rahim Kanseri Testi Rahım KanseriTedavi
 Rahim Kanserlerinde Ne Tür Şikayetler Olur Rahim Kanserlerinde Risk Faktörleri
 Rahim Kanserlerindeki Şikayetler Rahim Kisti Belirtileri?
 Rahim Kisti Makale2 Rahim Kisti Nedenleri
 Rahim Kisti Sebepleri Rahim Tersliği Belirtileri
 Rahim Tersliği Nedenleri Rahim Tersliği Tedavi
 Rahim Urları  Rahim Urları Şikayetler
 Rahim Urunda Rahim Urunda 2
 Rahimde polip Makale2 Rahimin Ters Olması Nedir
 Rahmin Ters Olması Kısırlıga Neden Olur Mu Risk Faktörleri Makale2
 Risk Faktörleri Makale3 Tanı
 Tanı Metotları Tarama
 Tedavi edilebilir mi Tedavi Makale2
 Tedavi Şekilleri  Teşhis
 Uterus myomları  Uterus Myomları Klinik Belirtiler
 Uterus Myomları Tedavi Yüksek Riskli Grup
 Yumurtalık Kisti Makale2 Yumurtalık kisti olanların bebek şansı var mı...
 Yumurtalık Kistlerini Önemseyin

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.