Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Ürtiker Neden Olur
Ürtiker Neden Olur
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Ürtiker Neden Olur,ürtiker (kurdeşen) hastalığının tedavisi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Ürtiker hastalığının tedavisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kurdeşen vücudun herhangi bir yerinde gruplar halindeoluşan, soluk kırmızı renkli kabarıklıklardır. Bu döküntü bir kaç saat içinde geriler. Eski bir döküntü solarken yerine yenileri çıkabilir.

Boyutları bir kalem arkası büyüklüğünden, bir tabak büyüklüğüne kadar değişebilir ve birleşerek büyük alanlar oluşturabilirler.

Genellikle kaşıntılıdır, fakat yanma ve batma hissi de olabilir. Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu duruma histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur.

Histamin mast hücresi dediğimiz hücrelerden salgılanır. allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir. Bazen ürtikerin neden oluştuğu saptanamayabilir.

kurdeşen Tedavi nedenin tedavisidir.

Önerilen Bitkisel Tedavi: İki avuç dolusu Ebegümeci 5 litre suya koyularak bir gece boyunca bekletilip ardından ısıtılır ve banyo suyuna karıştınlarak banyo yapılır.

* Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.

* İki su bardağı dolusu çıban otu, (çiçek salkımlarının sap­ları) mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu, söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.

* İyice kıyılmış iki tatlı kaşığı hünnap yaprağı bir litre su ile birlikte kaynatılıp süzüldükten sonra sabah ve akşam birer su bardağı içilir.
* Bir litre suyun içine birer Kahve fincanı papatya çiçeği ve hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Küçük bir cezvenin içine bir bardak su ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ayva tohumu katılıp kayna­tıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu bölge günde, iki kez sa­bah ve akşam yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir miktar taze sinir otu yaprağı iyice yıkanıp temizlen­dikten sonra nemli halde mikserle ezilip suyu çıkarılır ve bu su söz konusu bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir adet soyulmuş muz ezildikten sonra üzerine bir su bardağı limon suyu ilave edilerek iyice karıştırılıp söz konusu bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyile­şinceye kadar devam ettirilir.

* Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar Öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu bölge günde iki kez, sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yı­kanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir miktar taze kırlangıç otu mikserle ezilip suyu çıkarıl­dıktan sonra bu su söz konusu bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu çıkarıldık­tan sonra bu su söz konusu bölgeye günde iki kez, sabah ve ak­şam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir miktar taze Lavanta çiçeği mikserle ezilip suyu çıkarıldık­tan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir su bardağı zeytinyağı ile bir kahve fincanı funda ka­rıştırılıp, güneş görebileceği bir yerde bir hafta bekletildikten sonra söz konusu bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürü­lür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince kı­yılmış taze ısırgan yaprağı ve çıban otu (çiçek salkımlarının saplan) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez. sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

* Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik mer­hem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez, sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyile­şinceye kadar devam ettirilir.

* Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldık­tan sonra söz konusu bölge günde iki kez, sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam etti­rilir.

* Yarım kahve fincanı yumşatılmış tuzsuz tereyağı ile bir tatlı kaşığı kına iyice kanştınlıp söz konusu bölgeye günde iki kez. sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ürtiker

Neden

Olur