Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ürtiker Bitkisel Tedavisi
Ürtiker Bitkisel Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ürtiker Bitkisel Tedavisi : Kurdeşen hastalığı diğer ismiyle ürtiker olarakta bilinir.Kurdeşen hastalığında deride kızarıklık ve şişlik görülür.Kaşıntı olabilir ama bu her hastada görülmeyen durumdur.Genel olarak deride döküntü olur.Ürtiker hastalığı yaygın olarak görülebilen hastalıklar arasındadır.Çocukluk çağında genelde yenilen bir gıda hastlaığa yol açabiliyor.Yetişkin dönemde ise çoğunlukla ilaçlar dolayısıyla bu hastalık görülebiliyor.

İnsanların 5/1 oranı yaşamları süresince mutlaka 1 kere daha olsa ürtiker olur.Doğru tedavisi ile hastalıktan 1-2 hafta gibi sürede kurtulunabilinir.Ama oldukça uzun süre kurdeşen olan kişilerde vardır.Böyle biri durumda varsa buna kronik ürtiker denilir.Kronik ürtiker çok farklı sorundur.Hastalığın sebebinin bulunması kronik ürtikerden kurtulmak için kilit rol oynayan unsundur.Yinede çok büyük kesimde hastalığın sebebi bulunamaz.Hastalığın nedeninin bulunmaması ömür boyu ürtiker ile yaşayacağınız anlamınada gelmez.Ürtiker sabır gerektiren hastalıktır uzun süren ürtiker durumunun iyileşmeyeceği umutsuzluğuna kapılmamak gereklidir.

Kurdeşen bir çeşit alerjidir. Ciltte aniden başlayan ve en fazla 24 saat süren şfddetli kaşıntılarla kendini gösterir. Daha çok aşın heyecan sonucu sinir sisteminin geçirdiği vakalarda, böcek veya an sokması, bozuk yiyecekler, bazı yiyecek ve ilaçlar sebep olmaktadır.
Gerçek sebep araştırması yapılmalı ve şu ilaçlar kullanılmalıdır:
* 1 litre suya üç çorba kaşığı Papatya çiçeği ve bir su bardağı limon suyu konur. Kaynatılıp süzüldükten sonra banyo suyuna katılıp yıkanılır.
* 1 litre suya iki tutam şahtere ve iki çorba kaşığı gelincik çiçeği konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna bir su bardağı peynir suyu ilave edilir. Günde üç kez birer fincan içilir.
* Aç karnına bir su bardağı turp suyu veya peynir suyu içmek de faydalıdır.

Kurdeşen (Ürtiker) Nedenleri:

Ürtikere yol açan çeşitli faktörler vardır.Deniz anası,örümcek gibi zehirli türleri bulunan canlılar,sarmaşık,ısırgan gibi bitkiler,Yumurta,çikolata,kabuklu deniz canlıları,balık gibi gıdalar,bir takım enfeksiyon türleri belli başlı ürtiker oluşumuna neden olan faktörledir.Ürtiker bir anda hiç ummaksızın ortaya çıkar.Hastalıktan kurtulunması ile birlikte deride oluşan kızarıklık ve lekelerde zamanla yok olur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ürtiker

Bitkisel

Tedavisi