Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Üretranın Görevi
Üretranın Görevi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Üretranın Görevi :

Üretra, idrarı mesaneden bedenden dışarıya çıkaran iki ucu açık tüp şeklindeki kanala verilen isimdir. Üretra, erkeklerde 18-20 cm. kadınlarda ise 4 cm. uzunluktadır.Üretranın mesaneye açılmış olan deliğine ‘îç meatus‘, vücut dışına açılmış olan deliğine de ‘Dış meatus‘ denmektedir. ErKek üretrasının üç kısmı vardır.

Prostatik üretra 2,5-3 cm. uzunluğundaki en geniş kısmıdır. Orta kısmının arka duvarında ‘Kollikulusseminalis‘ diye tabir edilen bir kısım mevcuttur. Bu bölgeye iki delik şeklinde ‘Duktus ejakulatorius‘ açılır. Membranöz üretra,. üretranın en kısa ve en dar kısmı olup, 1,5-2 cm. kadardır. Sponjiöz üretra, penisin ‘Korpus sponjioza‘ diye tabir edilen yapının içinde ilerlemektedir. Uzunluğu 15 cm. genişliği de 6 mm. civarındadır. Üretra penisin ‘Glans‘ bölümünde genişlemektedir. Bu genişlemeye ‘Fossa navikularis‘ ismi verilir. Üretranm mikroskobik şekli incelendiğinde ‘Mukoza‘ ve ‘Submukoza‘ tabakalarından meydana geldiği görülür.Kadınlarda 4 cm. uzunluğunda olan üretra, vajinanın ön duvarında bir süre ilerler ve akabinde ‘Klitoris‘in 2,5 cm, gerisinden beden dışına açılır.

Üretra Darlıkları

Üretra darlığı, üretranın nedbe dokusu ile daralması veya genişleme kabiliyetini kaybetmesi anlamına gelir. Bazı durumlarda ise doğuştan üretra nedbe dokusuna bağlı olmadan dardır. Nedbe dokusunun gelişmesine sebep olan durumlar, üretra iltihapları ve yaralanmaları olarak belirtilir. Antibiyotiklerin keşfedilip kullanılmasıyla, önceden %85 gibi yüksek bir miktarda görülen iltihabi darlıklar zamanla azalmıştır. Günümüzde ise üretra darlıklarının en çok karşılaşılan sebebi, trafik kazaları sonucu meydana darlıklardır.Üretra darlıklarında dikkat çeken iki önemli belirti vardır. Bunlardan birisi idrar akışının fışkırma gücünün azalması iken ikincisi de fışkıran idrarın çapının daralması durumudur. İdrar bitmek üzere iken damla damla gelmeye başlar. Üretra darlıklarında, mesanenin tamamen boşatılması zorlaşmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetersizliğine sebep olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Üretranın

Görevi