Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Üretranın Görevi

Üretra, idrarı mesaneden bedenden dışarıya çıkaran iki ucu açık tüp şeklindeki kanala verilen isimdir. Üretra, erkeklerde 18–20 cm. kadınlarda ise 4 cm. uzunluktadır.Üretranın mesaneye açılmış olan deliğine ‘îç meatus’, vücut dışına açılmış olan deliğine de ‘Dış meatus’ denmektedir. Erkek üretrasının üç kısmı vardır.

Prostatik üretra 2,5–3 cm. uzunluğundaki en geniş kısmıdır. Orta kısmının arka duvarında ‘Kollikulusseminalis’ diye tabir edilen bir kısım mevcuttur. Bu bölgeye iki delik şeklinde ‘Duktus ejakulatorius’ açılır. Membranöz üretra,. üretranın en kısa ve en dar kısmı olup, 1,5-2 cm. kadardır. Sponjiöz üretra, penisin ‘Korpus sponjioza’ diye tabir edilen yapının içinde ilerlemektedir. Uzunluğu 15 cm. genişliği de 6 mm. civarındadır. Üretra penisin ‘Glans’ bölümünde genişlemektedir. Bu genişlemeye ‘Fossa navikularis’ ismi verilir. Üretranm mikroskobik şekli incelendiğinde ‘Mukoza’ ve ‘Submukoza’ tabakalarından meydana geldiği görülür.Kadınlarda 4 cm. uzunluğunda olan üretra, vajinanın ön duvarında bir süre ilerler ve akabinde ‘Klitoris’in 2,5 cm, gerisinden beden dışına açılır.

Üretra Darlıkları

Üretra darlığı, üretranın nedbe dokusu ile daralması veya genişleme kabiliyetini kaybetmesi anlamına gelir. Bazı durumlarda ise doğuştan üretra nedbe dokusuna bağlı olmadan dardır. Nedbe dokusunun gelişmesine sebep olan durumlar, üretra iltihapları ve yaralanmaları olarak belirtilir. Antibiyotiklerin keşfedilip kullanılmasıyla, önceden %85 gibi yüksek bir miktarda görülen iltihabi darlıklar zamanla azalmıştır. Günümüzde ise üretra darlıklarının en çok karşılaşılan sebebi, trafik kazaları sonucu meydana darlıklardır.Üretra darlıklarında dikkat çeken iki önemli belirti vardır. Bunlardan birisi idrar akışının fışkırma gücünün azalması iken ikincisi de fışkıran idrarın çapının daralması durumudur. İdrar bitmek üzere iken damla damla gelmeye başlar. Üretra darlıklarında, mesanenin tamamen boşatılması zorlaşmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetersizliğine sebep olabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.