Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Unutkanlık Nedenleri Ve Tedavisi
Unutkanlık Nedenleri Ve Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Unutkanlık Nedenleri Ve Tedavisi

Unutkanlık nedenleri ve tedavisi olarak pek çok seçenek ve faktör etkili olmuştur. Bu makalede sizlere unutkanlık nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri aydınlatmak amaçlı bilgiler sunulmuştur.

Unutkanlık Nedenleri

Unutkanlık nedenleri nelerdir, kişi neden unutkanlık çeker bu konu hakkında tüm merak edilenleri bu makalemizde sizler için paylaştık, konunun detaylarına ve merak ettiklerinize sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz..

Unutkanlık aslında büyük oranda psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak, organik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlıklar da kişinin hayat standardını etkiliyor. Bir problem olarak unutkanlığın, gençlerde ve yaşlılarda ortaya çıkmasına göre farklı anlamlar taşıdığını söyleyen Acıbadem Hastanesi Bakırköy, Nöroloji Uzmanı Dr. Elif Ilgaz, unutkanlığın her yaş grubunda yaşanmasına karşın, belirgin yaşlarda ortaya çıkan hastalıkların unutkanlığa daha fazla neden olduğunu söyledi.
Gergin olan kişiler daha unutkan oluyor
Dr. Ilgaz, gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın en büyük nedenini günlük yaşam stresine bağlayarak, yoğun iş temposunda çalışan ve beynine sürekli yeni bilgi kaydetmek durumunda kalan ve gergin olan kişilerin daha unutkan olabildiğini kaydetti.

Gençlerde unutkanlık troid ve B12 eksikliğine bağlı olabilir

Gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın organik nedenlerine bakıldığında, ilk sıralarda troidin iyi çalışmaması ve B12 eksikliği geliyor. Dr. Ilgaz, unutkanlık nedeniyle gençleri hekime getiren korkuların başında "Alzheimer mıyım" endişesinin yattığını anlattı. Özellikle son dönemlerde toplumda alzheimer konusundaki bilgi düzeyinin yükselmesine paralel olarak böyle bir yanılgının da ortaya çıktığını belirten Ilgaz, "Unutkanlığın organik nedene bağlı olarak ortaya çıktığı durumların başında elbette alzheimer geliyor. Ancak alzheimer 60 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan bir durum. Bu yaşlardaki unutkanlığın da alzheimer olarak tanımlanabilmesi için, kişinin yakın hafızası etkilenmiş, söylediklerini tekrarlıyor, kişilik değişikleri ortaya çıkmış, hayal görmeye başlamış, uyku uyanıklık döngüsünün bozulmuş olması gerekiyor. Yani alzheimer yaşla birlikte ortaya çıkmakla birlikte yaşlılığın doğal sonucu değildir. Bu nedenle yaşlılıkta ortaya çıkan her unutkanlığı alzheimer olarak tanımlamak da yanlış olur" dedi.

Beslenme dikkat edilmeli


Hafif kognitif bozukluğu olan kişilerin alzheimer'e dönüşüp dönüşmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Ancak diyabet, hipertansiyon gibi damar sağlığını bozan kronik hastalıkların etkin kontrol edilmesi unutkanlık gelişiminin önüne geçilmesi için önemli. Dr. Elif Ilgaz, kalp damar sağlığını koruma ve sağlıklı yaşam adına yapılacak her türlü çalışmanın unutkanlık üzerine pozitif etki yarattığını vurgulayarak, yüksek kolesterol, obezite, sigara içmek gibi yaşam stili değişikliği gerektiren durumlarda düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin etkili olabileceğini ifade etti.

Kişilik özelliği olabilir


Unutkanlığın aslında insana ait bir kişilik özelliği olduğunu ve her unutkanlıkta patolojik bir sonuç aramanın doğru olmadığını anlatan Acıbadem Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir ise, ağırlıklı nedeni psikolojik olan unutkanlığı "ağrı"ya benzetti. Ağrının çoğu kez bir sorunun bulgusu olabildiği gibi, unutkanlığın da bazı durumlarda psikolojik bir semptom olabileceğine dikkat çeken Dr. Özdemir, kişinin unutmasının ruhsal sağlığını koruyucu bir işlev gösterebildiğini de vurguladı.

Unutkanlık sosyal yaşamı etkiliyorsa...


Sosyal hayatını etkileyen unutkanlık sorununda nedenini bulmaya çalıştıklarını söyleyen Dr. Özdemir, gerçekleştirdikleri süreçle ilgili şunları söyledi; "Buradaki ilk ayrım, sorunun psikolojik ya da organik bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı oluyor. Herhangi bir organik nedene bağlı olduğuna dair bir şüphe de olsa kişi nörolojik değerlendirilmeye alınıyor. Bazen hem psikolojik hem de organik nedenler unutkanlığa kaynak olabiliyor. Bu ayrımı hastayla konuşarak da tespit etmek mümkün olabiliyor. Ancak bu noktada hastanın yaşı, yaşadığı kültür, ortam, bulunduğu durum, bu sürecin içinde olduğu durum gibi farklı parametreler değerlendirilerek sonuca varılmaya çalışılır. Örneğin gelen kişi 60 yaşın altındaysa organik nedenlerden uzaklaşılıyor."

Stres unutkanlığı artırıyor


Özellikle büyük şehirlerde yoğun stres altında yaşayan kişilerde, hemen her yaş grubunda unutkanlık gözlenme ihtimali yüksek oluyor. Ancak burada göreceli bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü büyük şehirlerde ve daha sistematik bir yaşam tarzı olan kişilerin yaşayacağı unutkanlıklar onların yaşamlarını birebir etkilediği için bu grup hekime daha çabuk geliyor.
Ancak hayatı bu kadar sistematik olmayan, örneğin köyde yaşayan bir kişinin yaşayacağı bir unutkanlık onun gündelik yaşantısı üzerinde çok büyük olumsuzluklar yaratmayacağı için farkında olmadan bu durumu yaşıyor olabilir. Bu nedenle unutkanlığın yoğun olarak görüldüğü kesimleri sıralarken burada bir görecelilik söz konusu. Unutkanlığın psikolojik altyapısı değerlendirildiğinde ortaya öncelikle depresyon ve anksiyete çıkıyor. Yani unutkanlık nevrotik bir semtom olarak ortaya çıkmamışsa büyük oranda altta yatan neden depresyon oluyor.Psikiyatride en sık görülen bozukluklar olan anksiyete bozuklukları, psikolojik gerilim, kaygı, nedensiz korku olarak tanımlanıyor ve anksiyete bozukluklarının altına çeşitli hastalıklar giriyor. Bunların başında da panik bozukluğu geliyor. Bu nedenle panik yaşayan kişilerde de unutkanlık gözlenebiliyor.

Anksiyete ve depresyon


Unutkanlığın anksiyete bozukluklarında ve depresyonda ortaya çıkış nedenlerini açıklayan Dr. Özdemir, "Unutkanlık her iki durumda da ya, temel bir psikolojik mekanizmayla birlikte sonradan bir semptom olarak ortaya çıkar, ya da diğer belirtiler unutkanlığa neden olur. Her iki hastalıkta da kişinin dikkatini bir noktaya toplaması güçtür, konsantrasyon güçlüğü yaşar. Beyninde birçok şey dolaşır ve karmaşa halindedir, bunun sonucunda kişide unutkanlık ortaya çıkar. Bazı ruhsal yapılar unutkanlık semptomunun ortaya çıkmasına eğilimlidirler. Ancak hangi kişilik yapısında olursa olsun anksiyete ve depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık sorunuyla karşı karşıya kalacak demektir" diye konuştu.

Rahatsızlığın tedavisi


Unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda neden, depresyon ve anksiyete bozukluğu olduğu için tedavi de buna göre şekilleniyor. Yani ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanarak çözüm buluyor. Unutkanlık yaşayan kişilerde sorun ne olursa olsun kendileri için ayıracakları zamanın son derece önemli olduğunu söyleyen Dr. Özdemir, bu anlamda tatil yapmanın faydalı olabileceğini dile getirdi. Gün içinde de sadece kendinizle kalabileceğiniz herhangi bir farklı aktiviteyle düşüncelerden bir nebze de olsa uzaklaşmak ve dikkat ve konsantrasyonu farklı noktalara odaklamak, arkadaş grupları oluşturarak paylaşımda bulunmak da yarar sağlayan basit çözüm önerileri olarak sıralanıyor.

Unutkanlara öneriler...


· Aklınıza çok şey tutmaya çalışmayın, notlar almaya çalışın, bunu alışkınlık haline getirin,
· Stresinizi azaltıcı aktiviteler geliştirin,
· Düzenli spor yapmaya çalışın,
· Beslenmenize dikkat edin,
· Sevdiğiniz insanlarla bir araya gelip, sizi mutlu edecek şeylerle uğraşın,
· Günlük yaşantınızda çok yoğun stres içindeyseniz, uykusuzluk, yorgunluk, sık ağlama, hayattan zevk almama gibi şikayetleriniz varsa psikiyatrla mutlaka görüşün.

Unutkanlık


Unutkanlık tedavisi nasıl olur, unutkanlık tedavi yöntemleri nelerdir bu hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır...Konunun detaylarına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz...

Unutkanlık yaşlıların sorunuyken, son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı. Hatta unutma şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle görülür bir şekilde arttı. Uzmanlar yoğun ve stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık sorunu yaşama ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık problemini, disiplinli ve programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini belirtiyorlar. Ayrıca bu sorunu yaşayanları birden fazla şeyle aynı anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar. Televizyon izlerken gazete okumamak ya da telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi.

UNUTKANLIK, yediden yetmişe herkesin gündelik problemi olmaya başladı. Randevularımızı, tanıştığımız kişilerin isimlerini, bazen çantamızı, anahtarımızı, hatta hangi günde olduğumuzu bile unutmaya başladık. En komiği de elimizdeki kalemi, başımıza oturtuğumuz gözlüğümüzü arar hale geldik. Abarttığımızı düşünebilirsiniz ancak hal, gerçekten böyle. Allah‘tan bir süre sonra hatırlayıveriyoruz da içimiz rahatlıyor. Bu tür basit unutkanlıklar, çoğu kez kısa süreli ve geçicidir. Yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler, bu tür küçük unutkanlıkları artırabilir.
Yaş ilerledikçe, vücudumuz gibi, zihnimiz de doğal olarak biraz daha zayıflayabilir. Ancak bu durum, hiçbir zaman günlük hayatımızı etkileyecek boyutlara varmaz. Herkesin “dilimin ucunda ama bir türlü söyleyemiyorum” dediği anlar vardır. Bir akşam önce yediğiniz yemeği, telefonda konuştuğunuz kimseyi, daha önce gittiğiniz adresin tarifini unuttuğunuz olmuyor mu? İlginç olan kimsenin bunların üzerinde durmaması. “Normaldir, herkes unutabilir” avuntusu bize bu problemi çabucak unutturur.

Belli bir yaştan sonra beyinde meydana gelen küçülme, tahribat, kan akımının bozulması gibi sebeplerle unutkanlık meydana gelebilir. Yeni şeyleri öğrenemez. Belli dönemlerde hafızasında iz bırakan olaylarda ve geçmişte takılır kalır.

Unutkanlık tedavisi


Unutkanlık yaşı 20‘lere düştü

Uzmanların yaptığı araştırma, unutkanlık yaşının son dönemlerde 20‘li yaşlara kadar düştüğünü ve bu vakaların çoğunun gelecek endişesinden kaynaklandığını ortaya koydu. Unutkanlık yaşının 65 yaş sınırından 20‘li yaşlara kadar düştüğünü belirten uzmanlar, genç yaştaki unutkanlığın gelecek düşüncesinden kaynakladığını ifade ederken, gençlerde kısa süreli de olsa görülen unutkanlığın dikkate alınmasını tavsiye ediyor. Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, gençlerin özellikle birinci derecede önemli olmayan ancak bilinmesi faydalı olabilecek bilgileri unuttuğunu kaydederek, “Özellikle imtihanların sebep olduğu gelecek endişesi ve hayat mücadelesiyle ilgili problemler, gençlerde unutkanlığa yol açıyor. Unutkanlığın sebepleri yoğun iş temposunda çalışma, fiziksel veya ruhsal yorgunluk, stresli hayat, depresyon, ilgi azlığı, doyumsuzluktan kaynaklanan isteksizlik, kullanılan bazı ilaçlar, tiroit bezinin iyi çalışmaması, televizyon ve bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirme, B12 vitamini eksikliği, teknolojinin getirdiği tembellik ve hazırcılıktır” dedi.

Unutkanlık hallerine dikkat


Unutkanlık pek çoğumuzun başına gelen bir durumdur. Ancak, bu durum ciddi bir hal alıp, oturduğumuz yeri, yakınlarımızın ismini ya da bu gibi önemli şeyleri hatırlayamama olayı yaşanırsa, neler yapılmalıdır? Unutkanlığın sebepleri çeşitlidir: Beyne kan gitmemesi-atardamar tıkanıklığı, başın bir yere sertçe çarpılması veya bunama olabilir. Bilinç kaybı ve unutkanlığın kendi kendine tedavisi yoktur. Mutlaka hemen bir doktora gidilmesi gereklidir. Ancak, eğer söz konusu kişi şeker hastasıysa ve bir öğün atladıysa, kuru meyve ya da portakal suyu iyi gelebilir. Unutkanlık ve bilinç kaybını önlemek için, reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak ve aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımında bulunmamak gereklidir.

Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'i kadınlara ait.

‘‘Kayıtlarımıza göre, kadınlar daha unutkan. Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'inin kadınlara ait olduğu ortaya çıktı. Üzerlerinde isim, adres, telefon numarası bulunanları arayarak sahiplerine veriyoruz. Sahibi bulunmayanları büromuza gelip almaları için bekletiyoruz. Sene sonunda ise Maliye Bakanlığı'na teslim ediyoruz. Ama şoför arkadaşlar taksilerde unutulan eşyalar nedeniyle epey sıkıntı çekiyorlar.‘‘

Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çiçek, taksilerde çanta, şemsiye, kazak, tülbent, paspas, kilim, protez ayak, tef, cümbüş, diş aleti, olta, avukat cübbesi, gecelik, yorgan, battaniye, yastık, eldiven, kaşkol, diş protez makinesi, iç çamaşırı, etek, perde, Makyaj malzemeleri, dişli dikiş makinesi ayağı, çaydanlık takımı gibi eşyalar bulunduğunu sözlerine ekledi.

Unutkan yolculardan İETT bütçesine katkı

İETT Genel Müdürlüğü, otobüslerde unutulan 808 adet çeşitli eşyayı açık artırma yöntemiyle satacak.

Açık artırmada, önceki yıllarda kalanlarla birlikte toplam 808 adet eşyanın satışa sunulacağı belirtilen açıklamada, son 1 yıl içindebin 96 adet eşyanın İETT otobüslerinde unutulduğu anlatıldı.

Açıklamada, otobüslerde unutulan ya da düşürülen para miktarının ise 1 milyar 71 milyon 850 bin lira olduğu vurgulanarak, son 1 yılda 939 adet nüfus cüzdanı ve çeşitli kimlik kartı, 33 saat, 28 cüzdan, 26cep telefonu, 17 giyim eşyası, 14 şemsiye, 12 gözlük, 11 kırtasiye malzemesi, 9 elektronik eşya, 4 ayakkabı ve 3 ziynet eşyasının otobüslerde bulunduğu kaydedildi.

Otobüslerde unutulan ve 1 yıl içinde geri alınmayan paranın yanı sıra eşya satışından elde edilen gelir de İETT bütçesine aktarılıyor.

Unutkanlıktan kurtulma yöntemleri


Bellek kaybı bizim bunama, yabancıların Alzheimer dedikleri hastalığın bir belirtisi olabilir. Unutkanlık,günümüzün en yaygın sorunlarından biri oldu çıktı. Belki günlerimizi eskiye göre çok daha yoğun geçirdiğimiz için belleğimiz bizim hızlı yaşantımıza ayak uyduramıyor. Ama hemen ümitsizliğe kapılmak da doğru değil. Amerikalı psikolog Cheryl Buggy, yapılması gereken ilk işin kişinin özgüvenini yeniden kazanması olduğunu belirtiyor. Basit tekniklerden yararlanarak unutkanlık sorununu çözümleyeceğinize yürekten inanmalısınız. Uzmanlar, insan beyninin önemsenen hususları mutlaka hatırladığını ileri sürüyorlar. Bu durumda unutkanlığınızın başlıca kaynağı siz oluyorsunuz. Unutkanlık korkusu, gerçekten unutmaya başlamanızı sağlıyor. Aslında yetenekleriniz konusunda pozitif düşüncelere ağırlık verirseniz, belleğiniz dahil olmak üzere bir çok özelliğinizde gelişme sağlarsınız.

Ne kadar unutkan olursanız olun, şu gerçek sakın aklınızdan çıkmasın: Beyin dinlenmeye ihtiyacı olan bir fiziksel organdır. Uyku yetersizliği beynin çalışmasını çok olumsuz bir şekilde etkiler. Eğer sık sık birşeyler unutmaktan yakınıyorsanız, öncelikle düzenli ve yeterli uyku uyuyup uyumadığınızı araştırın. Bu arada beslenme alışkanlıklarınızı ve egzersiz programınızı da gözden geçirmelisiniz.

Bulmacanın faydaları

Unutkanlıktan kurtulma çalışmalarında, sizin için öncelik taşıyan hususları saptamak önemli. Günlük faaliyetlerinizin fazla dağınık olması da sonunda unutkanlık yaratır. Her gün neler yapmanız gerektiğini bilirseniz, zihniniz fazla dağılmaz. Size çocukları örnek gösterelim. Çocuklar herşeyi çok iyi hatırlarlar, çünkü beyinleri başkalarıyla ilgili düşüncelerle meşgul değildir. Unutkanlığı en aza indirmek için küçük hileler uygulayabilirsiniz. Örneğin; birisiyle tanıştırıldığınızda o kişi ismini söylediği zaman dikkat kesilin. Daha sonra da tanıştığınız kişinin adını kendi kendinize bir kaç kez tekrarlayın. Daha sonra bir adım ileri gidin ve tanıştığınız kişinin dikkatinizi çeken özelliklerini içinizden sıralayın
Alışveriş yapmak için bir markete gittiğiniz zaman satın almanız gerekenleri hatırlamak için kendinizle ilgili bir senaryo yaratın. Sabahleyin kalktınız dişlerinizi fırçaladınız , yüzünüzü sabunladınız, kahvaltı sofrasına oturdunuz. Bu işleri yaptığınızı hatırlarken, evdeki eksikleri de hatırlayacaksınız. Yakınlarınızın önemli yıldönümlerinin tarihlerini hatırlamak için de kendi kendinize bu tarihlerle ilgili yakıştırmalar yapın. O yakıştırmaları hatırlamanız daha kolay olacaktır. Günlük işlerinizi bir kağıda not edip bunu evde sizin kolayca görebileceğiniz bir yere asın.

Vücut egzersizleri yaparak fiziksel bakımdan güçlenmeye çalışıyorsunuz. Beyninize de aynı şekilde bazı egzersizler uygulayarak güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Belleğinizin güçlenmesi için elinizden geleni yapmadan kendinize unutkan sıfatını yakıştırmayın. Bol bol bilmece çözmek, ölmüş akrabaların isimlerini soyadlarını hatırlamaya çalışmak, belleği güçlendirmenize yarayacak yöntemler.

Aşırı unutkanım


Göbeklenme ile ilgili sorununuzun dengesiz beslenmeye bağlı olduğunu düşünüyorum. Yemeklerinizdeki yağ ve karbonhidratları azaltmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi karbonhidratlar, unlu, nişastalı ve şekerli gıdalarda bulunmaktadır. Ayrıca düzenli spor yapmanızı da öneriyorum. Böylece vücudunuz istediğiniz şekle kavuşacağı gibi kramp gibi kas güçsüzlüğüne bağlı sorunlardan da böylece kurtulabilirsiniz

Çabuk unutuyorum

Unutmak, hafızanın yeni bilgilere yer açmak için başvurduğu yollardan biri. Çok kolay öğrendiğinizden bahsediyorsunuz. Bu kadar kolay öğrenmek, bilgilerin beyinde yeterince kalıcı bir yer tutmasını engelliyor sanırım. Ayrıca bu bilgiler size ilginç gelmiyorsa ve zaman içinde tekrarlanmıyorsa kolayca uçup gidiyor. Bence sizin hafıza sorununuz yok. Unutmayı önlemenin yolu öğrendiğiniz bilgileri zaman zaman tekrarlamak.

Unutkanlığı unutturacaklar
Unutkanlığın önlenmesi çalışmalarında fareler üzerinde yapılan deneylerde başarı sağlayan bilim adamları, insanlarda yaşlılıkta da öğrenme ve hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak bir ilaç geliştirmeye çalışıyor.
İngiltere Wolfson Biyomedikal Araştırmalar Enstitsü‘nde, College Üniversitesi bilim adamlarından Karl Peter Giese başkanlığında çalışan ekip, genleriyle oynadığ farelerin, ilerleyen yaşlarına rağmen genç oldukları dönemlerdeki kadar hızlı öğrenmelerini sağladı.
Öğrenme ve hatırlama yeteneğinde kilit önemi bulunan, beynin “hippokampus” bölümündeki sinir hücrelerinin hareketi, yaşlılıkta hafıza zayıflamasının nedeni olarak görülüyor. Bu sinir hücrelerinin, aldıkları bir sinyali ilettikten sonra yeniden bir sinyal iletecek konuma gelebilmeleri için zamana ihtiyacı oluyor. İnsan yaşlandıkça, bu süre uzuyor. Bilim adamları genetik değişime uğrattıkları farelerde, bu süreyi ilerleyen yaşa rağmen kısaltmayı başardı.


Unutkanlıklar geri gelmeyecek


Uzmanlar, sinir hücre zarlarındaki potasyum kanallarının aktivitesini etkileyen Kvss1.1 proteininin üretimini engelleyerek, hücrelerin yeniden görev yapma süresini hızlandırdı. Giese, yaşlı farelerin, genç farelerin sahip olduğu tüm zihinsel fonksiyonlara kavuştuklarını ve Kvss1.1 proteininin bulunmasıyla yaşlılığa bağlı unutkanlık sorununun çözüldüğünü açıkladı.
Bilim adamları, aynı genetik değişim etkisini yapacak ve insanlarda yaşlılıkta da öğrenme ve hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak bir ilaç geliştirmeye çalışıyor. Uzmanlar, böyle bir ilacın geliştirilmesi halinde, eldeki veriler doğrultusunda bu ilacın yalnızca beynin eski çalışma kapasitesine ulaşmasını sağlayacağını, ancak unutulanları geri getirmeyeceğini vurguluyor.

Unutkanlığın nedeni stres


Erzurum SSK Hastanesi Asabiye Servisi Şefi Dr. Mehmet Yavuz, insanların sıkıntılı ve gergin olduğu hallerde yeni bilgileri öğrenmekte zorlandıklarını ve eski bilgileri unuttuklarını belirtti. Yavuz, “Unutkanlık, psikolojik kökenli ve daha çok gerginlik ile sıkıntıya bağlı olan kayıt hafızasının zayıflamasıdır. Bu, beyin hastalıklarıyla ortaya çıkan hafıza bozukluklarından farklıdır” dedi. Dr. Yavuz, hafıza bozukluklarının ciddi beyin rahatsızlıklarıyla ortaya çıktığını ve bunlardan en önemlisinin bunama olduğunu vurgulayarak, unutkan insanlara şunları önerdi: “Sebze ve meyveyi bol tüketin. Yürüyüş yapın. Düzenli duş alın. Zihinsel egzersiz yapın. Bol bol bulmaca çözün ve kitap okuyun.”

Unutkanlığı önleyen protein bulundu


Farelerin beyninde bulunan ve sinirlerin sinyallerini ileten bir proteinin, yaşlılıkta öğrenme yeteneğinin azalmasında ve hafızanın kötüleşmesinde rol oynadığı belirtildi. Almanya‘daki Max-Planck Enstitüsü‘nde görevli bilim adamı Thomas Blank ve ekibi, yaşlı farelerin beyninde bir proteinin, genç farelere göre daha fazla bulunduğunu tesbît etti. Bu proteinin çoğalmasını engelleyen bilim adamları, farelerin öğrenme yeteneğinin yaşlandıklarında azalmadığını belirlediler. Blank, bu proteinin çoğalması ilaçla durdurulduğu takdirde, yaşlılıkta da hafızanın güçlü kalmasının sağlanabileceğini söyledi.

Zihni çalıştırmak unutkanlığı önlüyor


Amerikan Tıp Derneği, zihinsel alıştırmaların yaşlıların hayatını kolaylaştırdığını bildirdi. ABD‘li uzmanlar, “Sonuçlar, yaşlı insanların geç başlamış bile olsalar, zihinsel egzersizlerin yıllar sonra da faydasını gördüğünü” açıkladı. 3 bin ABD‘li arasında yürütülen çalışmada, zihinsel alıştırmalar yapan grup, beş yıl sonra bile bu çalışmaların günlük hayatta faydasını gördü. İnsanlar, telefon numaralarını hatırlayabildiklerini ve kafadan basit hesaplar yapabildiklerini anlattı.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Arzu Biçimmerhabalar ben çok unutkanım bitkisel bir tedavi arıyorum biberiye zihne faydası varmı acbaa tavsiyeniz ve öneriniz ne olur bu konuda bana bilgi verirmisiniz
 • Adem Caliskan7yasinda bir oglum var bazi ailevi sunlar yasadi.simdi asıri unutkanlik var ne yapabilirim bu konuda.
 • Şifa MarketUnutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.Ürünler bellek bozuğunun giderilmesine ve zihinsel kapasitenin artmasına yardımcı olur.Tedavide izlediğimiz yol için tıklayınız.Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. bilgi hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/untknlk-ginkgo-biloba-karisimli-set.html
 • Seher Garipoğlu Merhaba hemen smak istiyum sumu.Annem 63 Yaşında ve yıllardır çalışmış bir kadın fakat son altı yedi aydır benim kızı olarak gözlemlediğim unutkanlıkları oluy ,bende endişe ediyum dokta gitmeliyiz sanırım önce ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz?
 • Şifa MarketUnutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.Ürünler bellek bozuğunun giderilmesine ve zihinsel kapasitenin artmasına yardımcı olur.Tedavide izlediğimiz yol için tıklayınız.Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/klcl-dmr-ctlms-at-kestanesi-karisimli-set.html
 • Unutkanlık

  Nedenleri

  Ve

  Tedavisi