Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Uçakta Kulak Ağrısı

Bu yazımızda uçuş sırasında ve sonrasında kulaklarda oluşan tıkanıklık ve ağrının nedenini ve bu rahatsız edici durumu önlemek için neler yapılabileceğini anlatacağız. Bu problemin ortaya çıkış mekanizmasını ve nasıl önlenebileceğini daha iyi anlamak için önce kulağın yapısını inceleyelim.

Kulak; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere temel olarak üç kısma ayrılır.  Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak zarına kadar olan dış kulak yolundan oluşur. Orta kulak; şekilde görülen kulak zarından oval pencereye kadar olan boşluktur. Burada kulak kemikçikleri ve östaki borusu bulunur. İç kulak ise işitme ve dengeden sorumlu yapıların bulunduğu bölümdür.  Anlatacağımız konuda bizi ilgilendiren kısım daha çok orta kulak ve burada bulunan östaki borusudur.

Östaki borusu orta kulaktan başlayıp aşağı uzanarak üst yutağa açılır. Başlıca görevleri burun boşluklarının hemen arkasında açıldığı yutaktan orta kulağın havalanmasını sağlamak ve kulak zarının önü ve arkasındaki basıncı dengelemektir. Özellikle ani basınç değişikliklerinde östaki borusu açılarak orta kulağın basıncını atmosfer basıncına eşitler ve kulak zarının patlamasını önler.      

Kulağın yapısını kısaca inceledikten sonra hava yolculuğu esnasında kulaklarda neden tıkanma hissi ve ağrı oluşur, bu bilgiler dâhilinde açıklayalım.  Uçak yolculukları esnasında ani basınç değişiklikleri olur. Kulak zarı sürekli bu basınç değişikliklerine maruz kalır. Bu durum en çok iniş esnasında yaşanır. Normalde her yutkunmada açılıp kapanan östaki borusunun bu ani basınç değişikliklerinde hemen açılması ve orta kulak basıncını ayarlaması gerekir. Basınç ayarlanamazsa kulaklar tıkalı gibi hissedilir hatta ağrılar olabilir. Bu durumu önlemek için neler yapılabilir?  Bu durumu önlemenin en basit yolu östaki borusunun daha çok açılıp kapanmasını sağlamak, yani daha çok yutkunmaktır. Bunun için özellikle iniş öncesi sakız çiğnenebilir.

Sakız çiğnemek östaki borusunu açan kasları uyarıp daha sık yutkunma sağlayacaktır. Bunun fayda vermediği durumlar için yapılabilecek bir egzersizi anlatalım. Yapacağımız egzersizde orta kulağa östaki borusuyla basınçlı hava göndereceğiz. Derin bir nefes aldıktan sonra burnumuzu elimizle kapatıyoruz. Ağzımız ve burnumuz kapalı olduğu halde bu havayı dışarı üflemeye çalışıyoruz. Ağzımız ve burnumuz kapalı olduğu için hava uyguladığımız basınçla östaki borusundan orta kulağa geçecektir. Havanın orta kulağa geçtiğini kulağımızda bir ses olarak duyabiliriz ya da hissederiz.

Böylelikle normalde yeteri kadar dengelenemeyen basınç farkını kendi yaptığımız manevrayla ortadan kaldırmış oluyoruz. Anlattığımız yöntemlere rağmen bu rahatsız edici durum ortadan kalkmıyorsa östaki borusunuz tıkalı demektir. Bu durumda bir Kulak-Burun-Boğaz doktoruna başvurmanız gerekir. Östaki borusunun tıkanmasına üst solunum yollarının iltihabi hastalıkları, sinüzit,  östaki borusunun iltihaplanması gibi nedenler yol açabileceği gibi yutak bölgesindeki bir patoloji de neden olabilir ki bu çok daha ciddi bir durumdur. Tıkanıklığın nedeni soğuk algınlığı, Sinüzit gibi bir nedense uçuşu ertelemek ve basit tedavilerle bu problemleri ortadan kaldırmak her şeyi normale döndürecektir.  Fakat geniz eti ya da yutak bölgesindeki başka bir patolojiden kaynaklanan bir problem varsa uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilmesi gerekir.

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Baş Ağrısı Kulak Çınlaması Bebek Kulak Ağrısı
 Bebeklerde Kulak Ağrısı Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri
 Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
 Bebeklerin Kulak Ağrısı Bebekte Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır
 Çocuk Kulak Ağrısı Duyu Organları
 Duyu Organları-5 Duyu İbrahim Saraçoğlu Kulak Ağrısı
 İç Kulağın Damarları Kulağa Böcek Girmesi Halinde
 Kulağa Böcek Kaçarsa Kulağa Su Kaçırma
 Kulağa Su Kaçması Halinde Kulak
 Kulak 2 Kulak Ağrıları
 Kulak Ağrıları 2 Kulak ağrıları 3
 Kulak Ağrıları 3 Kulak Ağrısı
 Kulak Ağrısı Kulak ağrısı 4
 Kulak Ağrısı 5 Kulak Ağrısı 6
 Kulak Ağrısı 7 Kulak Ağrısı 8
 Kulak Ağrısı Baş Ağrısı Yaparmı Kulak Ağrısı İçin
 Kulak Ağrısı İçin Dua Kulak Ağrısı İçin İlaç
 Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı Kulak Ağrısı İçin Ne Yapmalıyız
 Kulak Ağrısı İçin Soğan Suyu Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
 Kulak Ağrısı Nasıl Giderilir Kulak Ağrısı Neden Olur
 Kulak Ağrısı Sebepleri Kulak Ağrısı Ve Orta Kulak iltihabı
 Kulak Ağrısında 2 Kulak Ağrısının Tedavisi
 Kulak Akıntısı 1 Kulak Çıbanı
 Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Kulak Çınlaması Ve Baş Ağrısı
 Kulak Donması Kulak Enfeksiyonu
 Kulak Hastalıkları 8 Kulak kenarlarının inhirafı
 Kulak Kepçesi Ağrısı Kulak Kıkırdak Ağrısı
 Kulak Kirliliği Kulak Kızarmasının Nedenleri
 Kulak Şişmesi Kulak Uğultuları
 Kulak Ve Baş Ağrısı Kulak Ve Boyun Ağrısı
 Kulak Yanması Kulakta İşitme Engelliği
 Şiddetli Kulak Ağrısı Uçakta Kulak Ağrısı
 Üşütmeden Dolayı Duyma Zorluğu Yutkunurken Kulak Ağrısı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.