Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tuz Ruhu Zehirlenmesi
Tuz Ruhu Zehirlenmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tuz Ruhu Zehirlenmesi : Evde kullanılan temizlik malzemelerinden dolayı karşılaşılan zehirlenmelerin başında gelen sodyum hipoklorit veya klorak olarakta bilinen çamaşır suyudur.

Özellikle Banyo ve mutfakta lavabo altında çocukların kolaylıkla ulaşabileceği konumda bulunması sakıncalıdır. Küçük ama basit önlemlerle özellikle çocukların temizlik maddelerine ulaşması engellenebilir.

Temizlikte kullanılan malzemeler kolaylıkla çocukların ulaşamayacağı kapalı dolaplara koyulmalı ve temizlik malzemelerinin ambalajlarının değiştirilmemesi ve etiketlerinin sökülmemesi ilk önlemlerdir.

Yetişkinlerin ise temizlik malzemelerinin yanına yanlışlıkla yine içecek ve gıda maddeleri koyup dalgınlıkla kullanmaları ve Yaz yine başka temizlik malzemesi ile karıştırarak kullanmaları ile zehirlenme gerçekleşmektedir.

Çamaşır suyu yani klorak kesinlikle başka temizlik maddeleri ile özellikle de tuz ruhu ile asla karıştırılmamalı ve solunmamalıdır. Temizlik maddelerinde zehirlenme, zehirli maddelerin yutulmasından, koklanmasından ya da vücut üzerine dökülmesinden ileri gelebilir. Bu sonuncu durumda, zehirli madde deri tarafından absorbe edilir ve zehirlenme meydana gelir.

Baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, gözde yanma sulanma, üst solunum yolunda tahriş, göğüste ağırlık hissi, nefes almada zorluk temas eden deri üstünde yanma ve Kaşıntı zehirlenme belirtilerindendir.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeden başvurulmalıdır. Kusturmaya çalışmak, su içirmek, süt içirmek gibi yöntemlere kesinlikle başvurulmamalıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ferdi Şahinmerhabalar eşim temızlık yaparken tuz ruhundan kısa bır zehırlenme yasadı ve goz kızarıklıgı olustu. bunların yan etkılerı olurmu gecıcımıdır. yardımcı olun lutfen. teşekkür ederim..
  • Tuz

    Ruhu

    Zehirlenmesi