Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tüp Bebek Transfer Sonrası Belirtileri
Tüp Bebek Transfer Sonrası Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tüp bebek Transfer Sonrası Belirtileri :

Tüp bebek gebelik belirtileri anne rahmine enjekte edilen embriyo transferinden tahmini 12 veya 14 gün sonra bir uzman tarafından anne adayının kanında gebelik testi yapılır.Tüp bebek gebelik testi negatif bir sonuç verirse,yumurtalıkta bulunan ve gebeliğe tesiri olan Hormon tedavisi kesilir.

Gebelik testi pozitif çıkarsa progesteron tedavisine devam edilir. Testlerden bir hafta sonra gebelik kesesinin görülmesi, bundan bir hafta sonra da bebek kalp hareketlerinin görülmesi vaginal yolla yapılan ultrasonografik muayenede mümkün olur. Düşük olmaması için doktor tarafından progesteron desteğine devam edilir.

Çocuğu olmayanların son umudu olan tüp bebek, çiftlere her zaman çocuk vaat etmiyor. Ancak uzmanlara göre, bir kez tüp bebek yöntemi uygulayıp başarısız sonuç alanların durumu ümitsiz değil. Çünkü ileri tetkiklerle gebelik şansı birkaç kat artırılabiliyor.

Tüp bebek sonrasın da hamileliğin oluşup oluşmamasına göre bazı belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler her bayan da farklı şekiller de kendisini belli etmektedir. Tüp bebek transferi zorlu ve yorucu bir işlemdir. Bu yüzden hastanın çok fazla yıpranmasını sağlar. Bu yıpranma sonrası bir çok yönden acı çeken hasta çeşitli belirtileri yanlış algılayabilir. Bel ağrıları ve mide bulantıları bu dönem de bir çok hasta için hamilelik belirtileri gibi görülebilir.

Ancak bazen bu belirtiler tamamen gerçeği yansıtmaz. Yani kullanılan ilaçların yan etkisi yıpranma sonucu oluşabilecek belirtiler halini alabilir. Bu durum bir çok bayanın büyük bir hayal kırıklığı yaşamasına neden olmaktadır. Tüp bebek transferi sonrasın da eğer embriyo rahim içerisin de kendisine bir yer edindi ve hayata tutunmayı başardı ise belirli dönemler boyunca gelişme göstermeye başlar. Tüp bebek tedavisi sonucun da hamile kalınması hamilelik sürecini ve hamilelik belirtilerini değiştirmez.

Yine normal gebelik ile tüp bebek sonrası yaşanılan gebelik arasın da her hangi bir fark bulunmamaktadır. Tüp bebek hamilelik belirtileri de aynı şekil de devam etmektedir. Bunun için ilk olarak sürecin tamamlanması beklenmeli sonra karar vermek adına doktor kontrolünden geçilmelidir. Tüp bebek transferi sonrasın da hamilelik belirtileri çok sık olarak kendini belli etmeyebilir. Bu durum da hemen ümitsizliğe kapılmayın ve kendinizi dinleme fırsatı bulmaya çalışın.

Bu durum da hamileliğin çok daha hızlı bir şekil de geliştiğini göreceksiniz. Tüp bebek transferi sonrasın da genel olarak bel ağrıları görülebilir. Bu ağrılar hamileliğin verdiği etki ile de sağlanabildiği gibi genel olarak ilaçların yan etkileri olarak da hayatımız da yer almaktadır. Bu ayrımı iyi yapmak ve çok sonraları hayal kırıklığına uğramamamız gerekmektedir.

Tüp bebek transferinden sonra çok iyi bir beslenme programına başlanmalı ve sağlanan gebeliğin iyi bir şekil de tamamlanması ön görülmektedir. Bu durum da bir çok yönden dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya çıkacaktır. Bunlar arasın da gebelik testi alıp yapmak ve sonuçlarını mutlaka bir de doktora teyit ettirmek yer almaktadır. Bazen bu tür hamilelikler de gizli hamilelik denilen bir hamilelik türü ortaya çıkmaktadır. Bu tür hassas noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Özlem Gelirmerhabalar 1 hafta önce tüp bebek transferi yapıldı acaba olumlu olup olmadıgını anlayabileceğimiz belirtiler var mıdır ? Bu konuda bilgi verir misiniz ? En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , teşekkür ederim .
 • Dilek Baymerh habalar...bir hafta önce Transfer yapildi.hamilelik belirtilerini nasil anlayabilirim..ayrica döllenen yumurta baska birine ait olmasi hamilelik sansini azaltip yada cogaltirmi..tesekkürler
 • Şifa MarketE. ticaret sitesi olduğundan sadece sitemizde bulunan bitkisel ürünlerle ilgili bilgi verilmektedir. evde yapılan veya başka yerden temin edilen ürünlerle ilgili malesef bilgi veremiyoruz. geçmiş olsun. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Tüp

  Bebek

  Transfer

  Sonrası

  Belirtileri