Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tümörler
Tümörler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kan damarları ve lenfatiklerin tümörleri benign hemanjiomlardan, mahallî olarak agresif ancak nadiren meta statik ara-intermediyer- lezyonlara ve daha seyrek çok malin anjiosarkomlara kadar değişir (Tablo lü-S), Büyük damarların birincil tümörleri (aort, pulmoner arter ve vena cava) ileri derecede nadirdir ve sıklıkla bağ doku sarkomlarıdır. Konjenital ya da gelişimsel mal formasyonlar ve nonneoplastik reaktif vasküler proliferasyonlar da örn. basiller anjiomatozisı tümör-benzeri lezyonlar olarak ortaya çıkabilirler.

Vasküler neoplazmalar endotel hücrelerinden (örn.hemanjiom, lenfanjiom, anjiosarkom) ya da kan damarIannı destekleyen ve/veya çevreleyen hücrelerden (örn.glomus tümörü, hemanjioperistoma) köken alabilirler.Genellikle benign, iyi diferansiye bir hemanjiom anaplastik, yüksek dereceli bir anjiosarkomdan kolaylıkla ayınlabilirse de nadiren benign ve malign ayrımı zor olabilir. Genel kurallar:

• Benign tümörler genellikle, kan hücreleri ile dolu,atipi içermeyen tek sıra normal endotel hücreleri ile döşeli bariz vasküler kanallar oluştururlar (lenfatikler lenf ile doludur)

• Malign tümörler daha solid, mitoz da içeren sitolojik anaplazi gösteren sellüler lezyonlardır, genellikle iyi organize damarlar oluşturmazlar. Belirgin vasküler lümen oluşturmayan, neoplastik proliferasyonların endotelyal kökeni, genellikle CD31 veya von Willebrand faktör gibi endotel hücresine spesifık belirleyicilerin immünhistokimyasal olarak gösterilmesi ile doğrulanabilir.

Vasküler tümörler, kontrolü bozulmuş vasküler proliferasyonlardan kaynaklandığından, böylesine bir büyümenin,kan damarı oluşumunu baskılayan faktörlerle kontrol edilebilme olasılığı (antianjiogenik faktörler) özellikle heyecan vericidir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tümörler