Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Trigeminal Nevralji Ne Demek

Trigeminal sinir yüzün iki tarafında yer alan duysal sinirimizdir. Yüz yarısının duyusunu algılamamızı sağlar. Göz çevresi alın, üst dudak-çene, alt dudak-çeneye şakaktaki ganglionundan üç dal verir. Trigeminal Nevralji hastalarında bu üç daldan bir veya ikisinde etkilenme vardır.

Nevraljide etkilenen bölge yüz yarısında; kısa süreli, anlık, bıçak saplanır veya elektrik çarpar tarzda dayanılmaz ağrılar mevcuttur.

Kısa süreli ve tek taraflı olan bu ağrılar tekrarlayıcı özelliktedir. Rüzgar, sıcak, soğuk yiyecekler, tıraş olma bazen konuşma, yutkunma bile ağrıları tetikleyebilir.

Yüzümüzden itibaren sinirin ulaştığı beyindeki çekirdeğine kadar olan mesafede sinir etkilendiği düşünülerek incelemeler yapılır. Beyinde serebello pontin köşede veya posterior fossa da bir patoloji olabilir (tümör veya damarsal anomaliler).

Nadir rastlansa da öncelikle bu durum ekarte edilmelidir. Çok nadir rastlanan bu durumlar nöroloji muayenesi ile elimine edilebilir. Trigeminal Nevralji temelinde bu nedenler varsa tedavileri cerrahi olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi:

Klasik nöroloji yaklaşımında trigeminal Nevralji hastalarının çoğunluğunda neden bulunamaz. Trigeminus nevraljisi tedavisinde ilaçlarla sinirdeki anormal uyarım baskılanmaya çalışılır. Epilepside ve nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar çoğunlukla ilk seçenek olarak kullanılmaktadır.

İlaçlarla baskılanamazsa doğrudan sinire yapılan müdahalelerle baskılama çalışmaları yapılmaktadır. Beyin içine yapılan cerrahi müdahalelerde vardır. Farklı aşamalarda ağrısı baskılanan hastalar vardır. Ancak hiçte azımsanmayacak bir grup tüm bu müdahalelere rağmen ağrı çekmektedir.

Son yıllardaki çalışmalarımda hastalarda sinirin primer tetiklendiği alanı ( başlangıç noktasını) ortaya çıkarıp ilaç ve operasyon benzeri hiçbir müdahaleye gerek kalmadan çözümler sağlamaktayım. Aldığım sonuçlar göstermiştir ki nevraljinin temeli beyinle ilişkili değildir. Ameliyat olmuş hastalarda da alınan sonuçlar bu tabloyu desteklemektedir.

Trigeminal Nevraljinin tedavisi vardır. İlaca ve ameliyata gerek kalmadan etkili ve kalıcı tedavi sağlanabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.