Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Trigeminal Nevralji Ne Demek
Trigeminal Nevralji Ne Demek
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Trigeminal Nevralji Ne Demek :

Trigeminal sinir yüzün iki tarafında yer alan duysal sinirimizdir. Yüz yarısının duyusunu algılamamızı sağlar. Göz çevresi alın, üst dudak-çene, alt dudak-çeneye şakaktaki ganglionundan üç dal verir. Trigeminal nevralji hastalarında bu üç daldan bir veya ikisinde etkilenme vardır.

Nevraljide etkilenen bölge yüz yarısında; kısa süreli, anlık, bıçak saplanır veya elektrik çarpar tarzda dayanılmaz ağrılar mevcuttur.

Kısa süreli ve tek taraflı olan bu ağrılar tekrarlayıcı özelliktedir. Rüzgar, sıcak, soğuk yiyecekler, tıraş olma bazen konuşma, yutkunma bile ağrıları tetikleyebilir.

Yüzümüzden itibaren sinirin ulaştığı beyindeki çekirdeğine kadar olan mesafede sinir etkilendiği düşünülerek incelemeler yapılır. Beyinde serebello pontin köşede veya posterior fossa da bir patoloji olabilir (tümör veya damarsal anomaliler).

Nadir rastlansa da öncelikle bu durum ekarte edilmelidir. Çok nadir rastlanan bu durumlar nöroloji muayenesi ile elimine edilebilir. Trigeminal nevralji temelinde bu nedenler varsa tedavileri cerrahi olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi:

Klasik nöroloji yaklaşımında trigeminal nevralji hastalarının çoğunluğunda neden bulunamaz. Trigeminus nevraljisi tedavisinde ilaçlarla sinirdeki anormal uyarım baskılanmaya çalışılır. Epilepside ve nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar çoğunlukla ilk seçenek olarak kullanılmaktadır.

İlaçlarla baskılanamazsa doğrudan sinire yapılan müdahalelerle baskılama çalışmaları yapılmaktadır. Beyin içine yapılan cerrahi müdahalelerde vardır. Farklı aşamalarda ağrısı baskılanan hastalar vardır. Ancak hiçte azımsanmayacak bir grup tüm bu müdahalelere rağmen ağrı çekmektedir.

Son yıllardaki çalışmalarımda hastalarda sinirin primer tetiklendiği alanı ( başlangıç noktasını) ortaya çıkarıp ilaç ve operasyon benzeri hiçbir müdahaleye gerek kalmadan çözümler sağlamaktayım. Aldığım sonuçlar göstermiştir ki nevraljinin temeli beyinle ilişkili değildir. Ameliyat olmuş hastalarda da alınan sonuçlar bu tabloyu desteklemektedir.

Trigeminal Nevraljinin tedavisi vardır. İlaca ve ameliyata gerek kalmadan etkili ve kalıcı tedavi sağlanabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Trigeminal

Nevralji

Ne

Demek