Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Toz Alerjisi Tedavisi
Toz Alerjisi Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Toz Alerjisi Tedavisi :

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde, alerjik nezle ve alerjik astımın en sık rastlanan nedeni ev tozlarıdır. Birçok hasta, evde temizlik yaparken, toz alırken, yatak düzeltirken ya hapşırma, burun akıntısı gibi alerjik nezle, ya da öksürük, hırıltılı solunum, Nefes Darlığı gibi Astım belirtilerinin ortaya çıktığını çok iyi bilir.

Ev tozu genel bir kavramdır. Her evdeki tozun niteliği, başta coğrafi ve meteorolojik (ısı, nem...) faktörlere göre değişiklik gösterir ve ev tozları içinde de alerjik hastalıklara yol açan birçok alerjen bulunur. Bunların başlıcaları:

· Ev akarları

· Evcil hayvanlara (kedi, köpek, kuş...) ait salyalar, tüy ve deri döküntüleri

· Küf mantarları

· Polenler

· Bakteriler

· Koltuk, halı, yatak, mobilya... gibi ev eşyalarından kaynaklanan alerjenlerdir.

İnsanlar, işte kısaca “ev tozu” diye tanımlanan bu karışımın içindeki alerjenlerden herhangi birine karşı duyarlık kazanabilirler, ama içlerinde en önemli alerjen “ev akarları” veya “ev tozu böcekleri” olarak da isimlendirilen yaratıklarla ilgili olanlardır.

Ev akarlarınınbilimsel ismi “dermatofagoides”tir. Bunlar, bir milimetrenin üçte biri büyüklüğünde olup, çıplak gözle fark edilmeleri oldukça zordur. Ev akarlarının birçok türleri varsa da ülkemizde en çok;

· Dermatofagoides pteronysinus ve

· Dermatofagoides farinea, türlerine rastlanır.

Akarlar evlerimizin doğal konuklarıdır, evin temizliği veya kirliliği ile ilgileri yoktur. Herhangi bir hastalık mikrobu da taşımazlar.

Akarlar, özellikle insan derisinden ve saçlarından döküntülerle beslenirler, zaten dermato-fagoides ismi “deri yiyen” anlamında bir kelimedir. Bu insanın derisinden günde 1,5 gram kadar döküntü olduğu hesaplanmıştır ki, bu miktar binlerce akarın aylarca beslenmesi için yeterlidir.

Üremeleri için en uygun koşullar, karanlık, sıcakve nemli ortamlardır. Özellikle de 20-25 derece ısı ve % 70-80 nemli ortamlar, akarların üremesi için idealdir. Nem oranı azaldığı için 2000 metreden daha yüksek yerleşim yerlerinde akarların üremesi çok zordur. Bu yüzden de, 2000 metreden yüksek yerlerde yaşayanlarda akarlara bağlı alerjik astımlı hasta sayısı çok az olduğu gibi, alerjik astımı olanlar da bu yerlerde çok rahat ederler.

Günümüzde enerji tasarrufu için çok iyi izole edilmiş yeni modern binalar, iç ortamın havasının nemli olması ve duvardan duvara kaplı halıları akarların üremesi için çok uygundurlar. Yani, modern yaşam ve getirdiği kolaylıklar, bu taraftan da kendi olumsuzluklarını beraberinde taşımaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Toz

Alerjisi

Tedavisi