Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Tiroit Bezinde Nodül
Tiroid bezi rahatsızlıkları ya da daha bilinen adıyla “guatr”, ülkemizde sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde su ve toprakta iyot tuzu eksikliği görülebilmesi nedeniyle sıkça karşılaşılır. İyot, tiroid hormonunun yapıtaşı olup eksikliğinde tiroid bezi TSH hormonu etkisiyle gittikçe büyür ve nodüler bir yapı kazanır hatta dışarıdan gözle görülebilir hale de gelebilir.

Önceleri yeterli Hormon salgılayabilirken daha sonra büyük boyutta nodüler ancak yetersiz Hormon salgılar hale gelir. Erken tanı konulamazsa hastalarda gittikçe ağırlaşan klinik bulgular görülmeye başlar,Tiroid bezi, insan boynunda gırtlak önünde bulunur, insan metabolizmasının hızını ayarlayan T3 ve T4  hormonlarını salgılar. Bu hormonlar vücut ısımızdan, sindirim sisteminin çalışmasına; kalp atım sayımızdan terleme miktarımıza kadar birçok yaşamsal fonksiyonu yönetir. Tiroid bezinin çalışması, beyindeki “hipofiz bezi” dediğimiz organdan salgılanan TSH ile kontrol edilir.Tiroid bezinin az ya da çok çalışması Guatr dediğimiz tiroid bezi rahatsızlıklarına yol açar.Tiroid bezinin yeterli Hormon üretememesine “hipotiridi” denir.

Belirtiler:

Yorgunluk
Kabızlık
Kalpte yavaşlama
Üşüme, soğuğa tahmmülsüzlük
Hareketlerde ve zihinsel hızda yavaşlama
Adet Düzensizliği ve kısırlık
Cilt ve cilt altında ödem ile kilo alma
Metabolizma hızında yavaşlama
İştah azalması
Ses kalınlaşması
Uykuya eğilim ve Uyku apne sendromu
Gözlerde şişme
İleri dönemde koma hali ve solunum durması

Hipotiroidi yani tiroid bezinin az çalışması tanısı, kanda T3, T4 ve TSH hormonlarının düzeyi bakılarak konulur.  Özellikle T4 hormonunun düşmesi tüm hipotiroidilerde yani tiroidi az çalışan kişilerde görülür.Hipotiroidi ( Az çalışan tiroid) tedavisi: Hastaya ağızdan hap olarak olarak T3 hormonu ya da T3- T4 mixt Hormon tedavisi yapılır, günlük 25 mikrogramla başlayan doz gittikçe artırılır.Tiroid bezinin fazla miktarda Hormon üretmesine ve salgılamasına “hipertiroidi” denir.

Belirtiler:


Terleme, sıcak basması
Kilo kaybı
Ayak bileğinde ödem
Aşırı derecede güçsüzlük
Çarpıntı
İshal
Artmış iştaha karşın kilo kaybı
Gözlerde ileri derecede büyüme ve öne doğru ilerleme (Egzoftalmi)
Ellerde titreme
Saç dökülmesi
Sinirlilik hali

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.