Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tırnak Nasıl Uzar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Tırnak Nasıl Uzar

Tırnak Nasıl Uzamaktadır?

Tırnakların nasıl uzadığını birçok insan merak etmiş olabilir. Aşağıdaki makalemizde tırnakların nasıl ve ne şekilde uzatıldığı, Bunu tetikleyen etkenler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.Tırnak Nasıl Uzar?


Tırnak, cildin en üst tabakasının bir parçası olarak, matriksten kaynaklanır. Keratinizasyon adı verilen bir işlemden geçerek sertleşir ve kalınlaşır, böylece, yarım ay denilen lunulanın beYaz olduğundan da anladığımız şekilde, tırnak yatağına bağlılığı azalır. Tırnak uzadıkça incelir, tırnak yatağına yeniden sıkıca bağlanır ve pembemsi bir ton alır. Her tırnağın kendi uzama hızına göre, tamamen uzaması 3-5 ay arasıdır.

Tırnaklar yaz mevsiminde kışa göre daha hızlı ve daha güçlü uzarlar. Sağ el ile yazanların sağ el tırnakları, sol el ile yazanların sol el tırnakları diğer ele göre daha hızlı uzarlar. Hamilelik sırasında da uzama daha hızlıdır.


Tırnak Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


Yaş

Tırnakların uzaması doğumdan üç yaşına kadar ayda yaklaşık 1mm kadardır yani çok yavaştır. Üç yaştan kırk yaşa kadar ayda 2-3mm uzar sonra gittikçe yavaşlar ve yaşlılıkta ayda 1mm uzar. Tırnağın kalınlığı da yaşla değişir.Çocukların tırnakları ince ve esnektir: normal bir yetişkin tırnağı düzgün ve yarı şeffaftır, yaşlıların tırnakları ise gri veya sarı tonda ve uç kısmı çatlamaya meyilli ve kırılgandır.

Dış Faktörler

Güçlü kimyasallar, şoklar ve morluklar, suya fazla maruz bırakma, fazla güneş ve yüksek ısı, tırnak uzamasını yavaşlatır ve tırnakları yumuşatır.

İç Faktörler

Hormonal bozukluklar, alerji, aminoasit ve diğer temel Gıda eksiklikleri, Romatizma tırnakların normal uzamasını engeller. Yüksek ateşle gelen hastalıklar lunula (yarımay) üzerinde çizgiler oluşmasına neden olur.


Psikolojik Faktörler


Psikolojik şoklar tırnak yüzeyinin eğri büğrü ve çukurlu olmasına yol açar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tırnak

Nasıl

Uzar