Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tırnak Mantarları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Tırnak Mantarları

Tırnak Mantarları Sebepleri Ve Tedavisi

Tırnak mantarı, ayaklarda ve ellerde bazen gözle görülen bazende görülmeyen türde olan bir hastalıktır. Tırnak mantarının nasıl olduğunu, hangi yaşlarda sık görüldüğünü vs. gibi öğrenmek için aşağıdaki makalemizi okumalısınız.

Bu hastalık tıpta bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu kanıtlanmıştır. Genel olarak ellerde oluşan mantarda hafif çürümüş kokusu gibi olurken , ayaklarda daha rahatsız edici bir koku şeklinde olabilir. Bunu anlamanın bir diğer yolu ise ağrılı şişmedir. Mantarlı ayak ve ya el ağrıyıp kaşıntılı bir hal alır , zamanla şişer. Her Kaşıntı , ağrı ve şişmede Mantar olarak açıklanmaya bilir . Bu tür rahatsızlıklarda tavsiyemiz uzmanlara gitmenizdir.


Tırnaklardaki mantar neden olur ?


Tırnak mantarının oluşmasında ki başlıca sebep , tırnakta meydana gelen küçük ya da büyük travmalardan , ayak zedelenmesinden , tırnak kopmasından, akıntılı yaralardan ve küçük kırıklardan dolayıdır.Yapı olarak sert ve kabuklu şekilde olan tırnaklara mantarın normal şartlar altında bulaşma olasılığı yoktur. Ancak gerek tırnak yapısının bozulmasından , gerekte gelen travmalar sonucunda doku zedelenmesinden mantarın gelmesi ve hızla yayılması normal hal almaktadır.

Diğer bir oluşum sebebiyse ortak kullanılan kişisel eşyalardır . Bunlar tırnak makası , ayağa sürülen topuk taşları vb. kullanımlarda enfeksiyon kapma riski vardır. Ayrıca fazla spor yapanlar , çok terleyen ayaklar ve çok dar ayakkabılardan da mantar enfeksiyonu kapılabilir.Tırnaklarda oluşan mantar nasıl anlaşılır?Tırnaklarda mantar olduğunu anlamak aslında çok zor bir şey değildir. Tırnak keserken tırnak küçük parçalar haline parçalanıyorsa , keserken güçlük çekiyorsanız , tırnak renginin doğal rengi dışında renk oluşturması , tırnak makasını sürdüğünüzde garip sesler gelmesi vb. rahatsızlıklardan mantar varlığını öğrenebilirsiniz.


Tırnak mantarı hangi yaşta daha sık görülür?

Tırnak mantarı çocuklar hariç tüm yaşlarda sıklıkla karşılaşılır.Ancak bu çocuklarda mantar olmaması anlamına gelmez sadece çocuklarda nadir karşılaşılır.Tırnak mantarı genel olarak şeker haslarında , yaşlılarda , idrar ve bağırsak problemi olan kişilerde sık görülmektedir.

Tırnak mantarının tedavisi nedir ?

Tırnak mantarı tedavisi evde kolayca yapılan tedavilerden değildir. Mutlaka bir uzman kontrolü altında sorunun incelenmesi ve bu soruna çare olacak Krem ve ya ilaç verilmelidir. Ortalama olarak bir tedavi 5-10 hafta arasında sürmektedir. Tedavi sonrasında mutlaka ayakkabılarınızı değiştirerek, kendinize has eşyalar almalısınız. Mutlaka her dışarıdan geldiğinizde de ayaklarınızı yıkayarak günlük bakımı tamamlamış olursunuz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tırnak

Mantarları