Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ter Kokusunu Önlemenin Yolları
Ter Kokusunu Önlemenin Yolları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ter Kokusunu Önlemenin Yolları :

Ter, derideki ter bezlerinin salgıladığı bir salgıdır. Baharatlı ve ağır kokulu (pastırma ve sucuk gibi) gıdalarla çokça beslenen kimselerin teri ağır bir koku ihtiva eder. Bunun önlenebilmesi için aşağıdaki bitki formüllerine başvurulmalıdır.

Ter Kokusu Tedavisi

* Adaçayı kaynatılır, ter kokan yerler bu suyla silinir. Pamuğa emdirilmiş adaçayı suyu, ter kokan yerler üzerinde bir süre tutulur.

* Enginarın yaprakları ve etli tasımlan, yarım litre suda kaynatılır. Balla tatlandırıldıktan sonra, günde 3 - 4 bardak içilir.

* 10 gr. boy otu, 100 cc. suda beş dakika kaynatılır. Günde üç defa birer bardak içilir.

* Bir miktar patlıcan kaynatılır, ter kokan yerler bu suyla silinir. Günde üç defa bir çay bardağı içilir.

* Ter kokan yerler, gül suyuyla sıkça silinir. Banyo suyuna Kekik veya kokulu gül konur, bu suyla yıkanılır.

Koltuk altı terlemesi bitkisel ve doğal yöntemleri

Koltuk altı terlemesi yaz aylarında sıcaklığın tetiklemesiyle çok büyük problemlere yol açmaktadır. Özellikle otobüs vb. toplu taşıtlarda adeta çileye dönen koltuk altı terleme probleminin doğal yöntemlerle çözümü gayet basit hanımlar.

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm Reçeteleri

Bitkisel Yağlar: Koltuk altı terlemesi için bitkisel yağları kullanabilirsiniz. 10 damla adaçayı yağını 15 damla Lavanta yağı ile karıştırın ve bu karışıma yarım bardak içme suyu ekleyin. Karışımı sprey başlığı olan bir şişeye koyup deodorant gibi kullanabilirsiniz. Adaçayı etkili bir ter önleyici olup özellikle yaz aylarında sizi aşırı terlemeye karşı koruyacaktır.

Adaçayı: Her gün bir bardak adaçayı içmek normalden fazla terlemeyi engelleyecektir.

Domates Suyu: Küveti doldurarak bu suya 3 bardak domates suyu ekleyin. Suda 15-20 dakika bekledikten sonra durulanın. Domates suyu da güçlü bir ter önleyicidir.

Geven (Astragalus) Çayı: Baklagillerden olan geven güçlü bir idrar sökücüdür ve vücutta biriken sıvının terleme dışında yollarla atılmasını sağlar. Günde bir bardak geven çayı içerek terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre günde 2 bardaktan fazla olmamak üzere geven çayı içebilirsiniz.

Sirke: Koltuk altlarınıza elma sirkesi sürerek 20 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayın.

Limon: Gece yatmadan önce koltuk altlarınıza limon suyu sürerek terleme sonucu oluşan kötü kokuların ve gün içinde aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Yukarıda listelediğimiz koltuk altı terlemesine bitkisel çözüm yöntemleri dışında dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Sentetik kıyafetler teri tuttuğu için kötü kokuya neden olur. Bu nedenle pamuklu, vücudun hava almasına olanak veren kıyafetler, tişörtler giymelisiniz.

Koltuk altı kıllarını almak kötü kokuyu engelleyecek ve gereğinden fazla terlemeyi azaltacaktır. Deodorantlar mutlaka temiz koltuk altında kullanılmalıdır, eğer koltuk altlarınız temiz değilse deodorant bir süre sonra kötü kokuya neden olur.

Deodorant satın alırken içeriğinde alüminyum klorid bulunanlar arasından seçim yapabilirsiniz. Deodorantlar koltuk altı terlemesine çözüm sunmamakta ancak gün içinde kuruyan terin kötü kokusunu maskelemektedir.

Yanınızda küçük bir talk pudrası taşıyarak gün içinde çok terlediğiniz durumlarda kağıt havlu veya peçeteyle teri aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Koyu renk kıyafet giyiyorsanız talk pudrası kullanmayın çünkü terlediğinizde kıyafetinizde beyaz lekeler oluşabilir.

Yukarıda koltuk altı terlemesi için kullanılan bitkileri ve doğal yağları aktarlarda bulabilirsiniz. Eğer aldığınız tüm önlemlere karşı koltuk altı terlemesinde azalma olmuyorsa bir doktora danışarak bunun başka sağlık sorunlarının belirtisi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Aşırı terleme sorunu kişiyi en çok el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz bölgesinde olduğu zaman rahatsız etmektedir.

Kişide görülen aşırı el terlemesi kişiyi yazı yazarken, bilgisayar veya herhangi bir makine kullanırken, tokalaşırken çok zor durumda bırakır. Hatta bazı insanlar kâğıt üzerine bir yazı yazarken ellerinin aşırı terlemesi sebebiyle kâğıdı ıslattığından şikâyet ederler.

Bazı kişilerde görülen ayak terlemesi, özellikle bayanları psikolojik açıdan çok rahatsız etmektedir. Sürekli ıslak ayaklar, sürekli ıslak çoraplar kadının kendini kötü hissetmesine sebep olur. Bunun yanında birçok erkek de ayak terlemesine bağlı olarak ayak kokusundan şikâyetçi olurlar.

En çok şikâyet edilen aşırı terleme sorunu yaşanan bölge olan koltuk altı terlemesi hem kadın hem erkek birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Özellikle yaz mevsiminde kadınların giysilerinde koltuk altı bölgesinde meydana gelen ıslak görüntü kadının bütün çekiciliğini bir anda yok etmeye yeter. Bu sebeple birçok kadın koltuk altı terlemesini belli edecek renkteki giysileri giymekten çekinirler. Bunun yanında hem erkeklerde hem de kadınlarda koltuk altı terlemesine bağlı, hijyen eksikliği ile ter kokusu yaşanabilmektedir. Bu durumda hem kişiyi hem de çevresindekileri çok rahatsız eder.

Özellikle erkeklerde görülebilen bir diğer aşırı terleyen bölge ise, sırt bölgesidir. Sırt bölgesinde meydana gelen aşırı terleme hem estetik açıdan hem de sağlık açısından son derece rahatsız edici bir durumdur.

İşte bütün bu sebepler kişiyi terleme önleyici ürünler kullanmaya, terleme önleyici yöntemler aramaya yöneltir. Piyasada satılan bazı terleme önleyici ürünler mevcuttur. Bu ürünler terlemeyi belli oranlarda önlüyor ancak, bazı iddialara göre “alüminyum” içeren “antiperspirant” ürünlerin kadınlarda meme kanseri yaptığı belirtiliyor.

Yapılan araştırmalara göre, meme kanseri olan kadınlardan alınan biyopsi parçalarına bakıldığında alüminyum oranının çok yüksek olduğu görülmüş. Uzmanlar alüminyumun vücuda çeşitli yollarla girebildiğini, tek yolun ter önleyici ürünler olmadığını ancak ter önleyici ürünler içinde de belli oranda alüminyum olduğunu unutmamak gerektiğini belirtiyorlar.

Bunun yanında bazı ter önleyici dekodorantları da sıkıp güneşe çıkmak cilt kanserine sebep olabileceği belirtiliyor. Zira deodorantlar tene sıkılıp güneşe çıkıldığında, deodorant içindeki kimyasallar güneşle birleşiyor ve ciltte alerji, tahriş, kızarıklık, yanma meydana gelebiliyor. İşte bu sebepler ileri derecede cilt kanseri riski taşıyabiliyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ter

Kokusunu

Önlemenin

Yolları