Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Temre Hastalığı Nedir
Temre Hastalığı Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Temre Hastalığı Nedir :

Halk tarafından nazar sonucu oluştuğuna inanılan aslında cildin tahrişi ile birlikte bakteriyel fungal (mantarlara bağlı) bir enfeksiyonudur. Ciltte kırmızımsı , ciltten kabarık lekelere neden olur ve ciltte yayılır.

Cilt birden fazla tabakadan oluşmuştur. En üst tabakası sürekli dökülerek kendini yenileyen ölü cilt hücrelerinden oluşan tabakadır ve vücut açısından koruyucu bir bariyer vazifesi görmektedir. Cilt, kozmetikler , kimyasallar yada fiziksel travmalar ile tahriş olduğunda canlı cilt tabakaları hava ile temas eder ve enfeksiyona açık bir ortam oluşur.

Cilt enfeksiyonlarında bazen tedaviye dirençli mikroorganizmalar ile karşılaşılabilir. Bu durumlarda sistemik tedavi denenir. Temre tedavisinde halk tarafından birçok doğal yöntem kullanılmaktadır. Sirke sürmek, bitkisel özleri sürmek gibi doğal yöntemler halk tarafından tedavide kullanılır ancak bu uygulamaların çoğu ciltte daha fazla tahrişe neden olur ve iyileşmeyi geciktirir ve nüksleri arttırır. Ayrıca ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

Temre tedavisinde dermatolog yardımı almak şarttır. Kızarıklığın oluştuğu yerlerden alınacak sürüntü örnekleri boyanarak mikroskobik inceleme yapılır ve hadisenin mantar kaynaklı mı bakteriyel kaynaklı mı olduğu anlaşılmaya çalışılır. Neden belirlenmeden Antibiyotik tedavisine başlamak yarar sağlamayabilir.

Cilt Temizliği temre tedavisinde ve korunmada son derece önemlidir. Temizlik obsesyonu olan kişilerde aşırı el yıkama davranışı görülebilir. Bu kişilerde ellerde mantar oluşumu ve buna bağlı temre hastalığı sıkça görülür. Cildin de normal bir bakteri florası vardır ve bu flora zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyici bir bariyerdir. Aşırı Sabun kullanımı bir süre sonra bu floranın yok olmasına ve yerine zararlı mantar bakterilerin yerleşmesine neden olacaktır.

Temre tedavisinde unutulmaması gereken bir diğer konuda antibiyotik yada anti-fungal tedavinin iyilişme görülse bile bırakılmamasıdır. Siz iyileştim kanısı ile tedaviyi bıraktığınızda aslında mikroskobik düzeyde iyileşme gerçekleşmemiş olabilir ve hastalık nüks eder.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Esmakuzemimin yüzünde çıktı ne yapmalı
 • Hakan Ergintemre için ne kullanmalıyım
 • Halime Çobanbir komşumuzun çocugunda var temre. çok üzülüyor annesi ama tıbbın bu konuda yapabileceği pek bir şey . birde ağrışları oluyor. lütfen yardım edin. zavallı çocuk uyku uyuyamıyor. öneriniz nedir acaba . ilginize çok teşekkür ederiz
 • Şifa MarketLütfen acil olarak bir doktora danışınız. geçmiş olsun
 • Şifa MarketKonuyla ilgili bir dermatologtan destek alınız. Allah şifa versin
 • Himmet Yalcınayakta catlıyor kaşınıyor kanıyor ve hertaravta cogalıyor
 • Şifa Marketİçeriği sayesinde bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Ayak parmakları aralarında meydana gelen çatlak ve yarıkların giderilmesinde, ayakta oluşan kötü kokuların giderilmesinde, parmak aralarındaki kaşınmalarda ve ayak terlemelerine karşı doğrudan etki gösterir. İçeriğindeki E vitamini ve provitamin B5 sayesinde ölü hücrelerin yenilenmesinde fayda sağlar. Ayağınızın doğal nemini koruyarak kuruma ve çatlamaları önler. Hayvansal katkı maddesi, paraben ve zararlı kimyasallar içermez. Günlük kullanım için uygundur. Ürünü İncelemek İçin Linke Tıklayın. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/bsa-natural-papatyali-ayak-bakim-kremi.html
 • Temre

  Hastalığı

  Nedir