Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Temre Hastalığı Nedir

Halk tarafından nazar sonucu oluştuğuna inanılan aslında cildin tahrişi ile birlikte bakteriyel fungal (mantarlara bağlı) bir enfeksiyonudur. Ciltte kırmızımsı , ciltten kabarık lekelere neden olur ve ciltte yayılır.

Cilt birden fazla tabakadan oluşmuştur. En üst tabakası sürekli dökülerek kendini yenileyen ölü cilt hücrelerinden oluşan tabakadır ve vücut açısından koruyucu bir bariyer vazifesi görmektedir. Cilt, kozmetikler , kimyasallar yada fiziksel travmalar ile tahriş olduğunda canlı cilt tabakaları hava ile temas eder ve enfeksiyona açık bir ortam oluşur.

Cilt enfeksiyonlarında bazen tedaviye dirençli mikroorganizmalar ile karşılaşılabilir. Bu durumlarda sistemik tedavi denenir. Temre tedavisinde halk tarafından birçok doğal yöntem kullanılmaktadır. Sirke sürmek, bitkisel özleri sürmek gibi doğal yöntemler halk tarafından tedavide kullanılır ancak bu uygulamaların çoğu ciltte daha fazla tahrişe neden olur ve iyileşmeyi geciktirir ve nüksleri arttırır. Ayrıca ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

Temre tedavisinde dermatolog yardımı almak şarttır. Kızarıklığın oluştuğu yerlerden alınacak sürüntü örnekleri boyanarak mikroskobik inceleme yapılır ve hadisenin Mantar kaynaklı mı bakteriyel kaynaklı mı olduğu anlaşılmaya çalışılır. Neden belirlenmeden Antibiyotik tedavisine başlamak yarar sağlamayabilir.

Cilt Temizliği temre tedavisinde ve korunmada son derece önemlidir. Temizlik obsesyonu olan kişilerde aşırı el yıkama davranışı görülebilir. Bu kişilerde ellerde Mantar oluşumu ve buna bağlı temre hastalığı sıkça görülür. Cildin de normal bir bakteri florası vardır ve bu flora zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyici bir bariyerdir. Aşırı Sabun kullanımı bir süre sonra bu floranın yok olmasına ve yerine zararlı Mantar bakterilerin yerleşmesine neden olacaktır.

Temre tedavisinde unutulmaması gereken bir diğer konuda Antibiyotik yada anti-fungal tedavinin iyilişme görülse bile bırakılmamasıdır. Siz iyileştim kanısı ile tedaviyi bıraktığınızda aslında mikroskobik düzeyde iyileşme gerçekleşmemiş olabilir ve hastalık nüks eder.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.